Jeszcze niedawno zachwycałam się przepięknie wydaną «Inteligencją kwiatów» Maurice’a Maeterlincka, a tu już mogę napisać o kolejnej świetnej pozycji tego samego autora – «Życiu pszczół». Powiedzcie mi, jak tu nie kochać Wydawnictwa MG za takie perełki? Nie da się!

Tym razem autor zabiera nas w świat pszczół. Pięknym językiem opowiada o ich niezwykłym, ale i brutalnym życiu. Dowiemy się, jak wygląda egzystencja wewnątrz uli, kim jest królowa i jakie role odgrywają pozostałe pszczoły w roju. Tak jak w «Inteligencji kwiatów», treść uzupełniają przepiękne ilustracje z XVII, XVIII, XIX i XX wieku.

Na początku przypomnę kilka kwestii odnośnie autora. Maurice Maeterlinck to belgijski dramaturg, poeta i przyrodnik żyjący na przełomie XIX i XX wieku; w 1911 r. dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Swoje dwie pasje – literaturę i przyrodę – łączył w książkach, czego dowodem jest choćby przedmiot tej recenzji. Po «Inteligencji kwiatów», «Życie pszczół» to kolejny hołd oddany matce naturze. Po raz kolejny Maeterlinck opowiada o przyrodzie niesamowicie pięknym, poetyckim językiem, w którym można się zatracić, ale także nieźle pogubić. Po tej książce zupełnie inaczej spojrzycie na pszczoły. Jest duża szansa, że przestaną Was denerwować latając nad uchem, docenicie za to ich niesamowitą pracowitość i życie, które raczej nie opiewa w luksusy.

Myślę, że książka zadowoli tych, którzy byli rozczarowani małą objętością «Inteligencji kwiatów». Ten pierwszy tytuł to krótka rozprawka, «Życie pszczół» zaś to traktat solidnych rozmiarów – nowe wydanie z ilustracjami ma prawie 500 stron. Można z niego wynieść solidną dawkę wiedzy, pod warunkiem, że podczas lektury będziemy się trzymać tego, co czytamy, zamiast odpływać myślami w chmury. A o to wcale nie trudno, ponieważ czasami autora zdecydowanie ponosi i czytelnikowi łatwo zagubić się w tych wzniosłych myślach. Do tego Maeterlinckowi zdarza się odchodzić od tematu i perorować na, nieco nudnawe, tematy filozoficzne.

 

Przyznam, że «Życie pszczół» pod względem treści zdecydowanie bardziej podobało mi się niż «Inteligencja kwiatów». Niemniej gorąco polecam Wam obydwa tytuły.

 

Werdykt: TO BUY AND TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu MG

 

«Życie pszczół» to kolejna książka Maurice’a Maeterlincka, w której autor oddaje hołd przyrodzie. Ten solidnych rozmiarów traktat zachwyca nie tylko pięknym wydaniem, ale i treścią. Maeterlinck w fascynujący sposób przedstawia świat pszczół, podziały w roju, ich pracę itd. To solidna skarbnica wiedzy na temat tych małych zwierzątek.