Miałam ochotę na tę książkę niemalże od momentu ujrzenia tej pięknej okładki i przeczytania intrygującego tytułu. Taki duet musi zapowiadać świetną historię, nieprawdaż? Czy treść rzeczywiście dorównuje oprawie?

Czterej nastoletni bohaterowie: Ruth, Dora, Alyce i Hank. Znają się pobieżnie lub wcale, ale ich losy w pewnym momencie zaczną się wzajemnie przeplatać. Ruth w dzieciństwie straciła rodziców i opiekuje się nią babcia, która nie potrafi okazywać uczuć. Dziewczyna tęskni za czasami, kiedy polowała z ojcem na jelenie. Dora za to najchętniej zapomniałabym o tym, że jej ojciec żyje. Zbyt dużo przez niego wycierpiała. Alyce, jako córka rozwiedzionych rodziców, stara się zadowolić ich oboje, zapominając o własnych marzeniach. Hank za to nie potrafi zaakceptować nowego partnera swojej matki i wraz z dwójką młodszych braci postanawia uciec z domu.

Bonnie-Sue Hitchcock nie oszczędza swoich młodych bohaterów. Bardzo cieszę się, że obok młodzieżowych romansów, fantastyki, dystopii sci-fi, pojawiają się też takie dojrzałe historie, które być może wniosą w życie czytających je nastolatków coś więcej niż marzenia o bogatym chłopaku/dziewczynie. Nie odbierajcie mojego komentarza jako negowanie tego typu historii, sama lubię odmóżdżyć się przy romansach – młodzieżowych czy dla dorosłych, nie ma znaczenia. Uważam jednak, że powinno się też promować mądrzejsze i wartościowsze lektury. A debiut Hitchcock zdecydowanie do takich zaliczam.

Bardzo lubię, kiedy pisarz tworzy kilka różnych historii i z biegiem stron wiąże je ze sobą coraz bardziej. Taki właśnie zabieg mamy w «Zapachu domów innych ludzi». Czterech bohaterów – każdy ma szansę opowiedzieć swoją własną historię, własne dramaty i walkę z nimi. Z czasem jednak te opowieści zaczynają łączyć pewne elementy: najpierw drobne, później coraz bardziej znaczące, aż wreszcie każdy powiązany jest z każdym.

Hitchcock stworzyła piękną i mądrą opowieść o miłości rodzicielskiej i jej braku. Właściwie dopiero kiedy zasiadłam do pisania recenzji, uświadomiłam sobie, że ta książka jest właśnie o relacjach między nastolatkami a ich rodzicami. Każdy z bohaterów zmaga się z innym problemem w owej relacji, nawet postaci drugoplanowe. To ciekawe, jak różne mogą one być: od tych skrajnie patologicznych, po sielankowe. Mam wrażenie, że surowy klimat Alaski idealnie pasuje do tej historii.

Książka niesamowicie mi się podobała, ale mam jeden zarzut. Wydaje mi się, że Hitchcock zbyt płytko potraktowała swoich bohaterów. Brakowało mi większego zaangażowania w ich życie, więcej opisów, więcej wydarzeń. Książka ma 300 stron a spokojnie mogłaby mieć o sto więcej.

 

Podsumowując: debiut Bonnie-Sue Hitchcock zdecydowanie zasługuje na te wszystkie zachwyty. To piękna i mądra książka i mam nadzieję, że na rynku zacznie pojawiać się więcej takich dojrzałych młodzieżówek.

 

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Jaguar

 

«Zapach domów innych ludzi» to mocno zachwalany debiut Bonnie-Sue Hitchcock i wcale nie dziwią mnie zachwyty nad tą książką. Pisarka pochodząca z Alaski stworzyła piękną, mądrą i dojrzałą opowieść o różnych relacjach między dziećmi a rodzicami: tych trudniejszych i łatwiejszych. Akcja powieści rozgrywa się w Alasce, co wydaje się być idealnym tłem dla losów Ruth, Dory, Alyce i Hanka. Oby więcej tak mądrych młodzieżówek.