Chyba nie ma osoby, której historia Auggiego Pullmana nie skradła by serca. Bardzo łatwo wzruszyć się losem chłopca, który spotyka się z ogromną niechęcią jedynie z powodu swojego wyglądu. «Cudowny chłopak» porusza ważny temat i pewnie nie jedno z was zastanowiło się po lekturze nad własnym zachowaniem.

Ale musimy uczciwie przyznać, że każda historia ma dwie strony medalu. I to właśnie postanowiła wykorzystać R.J. Palacio w swojej kolejnej książce. Zamiast przygotować tradycyjny drugi tom przygód Auggiego, postanowiła opowiedzieć historie bohaterów drugo- i trzecioplanowych.

O fabule słów kilka

«Cudowny chłopak i ja» to trzy historie rówieśników Auggiego, którzy, każdy na swój sposób, musieli poradzić sobie z pojawieniem się nowego, wyjątkowego, chłopca w ich życiu. Poznajemy dobrze znanego i pewnie przez większość znienawidzonego Juliana, Christophera, który przyjaźni się z Auggiem niemalże od niemowlęctwa oraz Charlotte, którą dyrektor poprosił, aby razem z Jackiem i Julianem zaopiekowała się nowym uczniem. Jak pojawienie się Auggiego wpłynęło na ich życie?

Czy «Cudowny chłopak» nie wystarczy?

Kiedy zaczynałam czytać tę książkę, z jednej strony byłam podekscytowana, z drugiej zaś – nieco sceptyczna. Czy te trzy historie rzeczywiście są potrzebne? Najbardziej moje obawy budziła opowieść Juliana (wszystkie rozdziały są w narracji pierwszoplanowej), którego szczerze nie znosiłam w «Cudownym chłopaku». Nie toleruję znęcania się nad innymi i tacy bohaterowie zawsze mają u mnie czerwoną kartkę. Nawet nie próbuję ich usprawiedliwiać, bo uważam, że okrucieństwo nie zasługuje na tłumaczenie jego powodu. R.J. Palacio udowodniła jednak, że ta książka jest równie ważna, co sama historia Augusta. I jestem absolutnie zachwycona, że powstała.

A jednak Auggie to nie pępek świata

Wszyscy ogromnie współczuliśmy i kibicowaliśmy Auggiemu, ale jestem pewna, że żadne z nas nie pomyślało nawet przez chwilę, jak pojawienie się takiego chłopca wpłynęło na życie innych. Palacio udowadnia nam, że historie bohaterów drugo- i trzecioplanowych również mogą być niezwykle ciekawe i ukazać nam znaną opowieść w nieco innym świetle. Znów wspomnę o Julianie. Nie sądziłam, że autorce uda się w jakikolwiek sposób wyjaśnić okropne zachowanie tego chłopaka i nie lepsze jego rodziców (kojarzycie retuszowanie klasowego zdjęcia w photoshopie? zgroza!) A jednak stał się cud i pod koniec opowieści Juliana zaczęłam darzyć go odrobiną sympatii! Palacio idealnie opowiedziała tę historię, chociaż… może trochę przesadziła z jej zakończeniem, tzn. z opowieścią babci chłopca. Rozumiem, co to miało na celu, ale zrobiło się zbyt łzawo i patetycznie.

Tego pana nie lubimy

Historia Chrisa, który prawie nie pojawia się w pierwszej książce, podobała mi się najmniej. Nie znoszę rozpaskudzonych dzieci i rodziców, którzy nie potrafią się z nimi rozprawić, przymykając oko na ich okropne zachowanie. Pokochałam za to Charlotte, która okazała się być przeuroczą dziewczyną! Jej opowieść jest zdecydowanie moją ulubioną spośród tych trzech zamieszczonych w książce. Dziewczynka również nie jest bez wad, ale jej skromność, umiejętność pogodzenia się z tym, na co nie ma wpływu, oraz dobre serce sprawiły, że tej postaci nie da się nie lubić.

«Cudowny chłopak i ja» okazuje się być zdecydowanie potrzebny

Bardzo się cieszę, że Palacio zdecydowała się napisać tę książkę. Uważam, że jest ona równie ważna, co sam «Cudowny chłopak», bo przypomina, że Auggie nie zawsze jest najważniejszy, że życia innych toczą się dalej a pozostali bohaterowie mają własne problemy, własne radości, że w czyimś życiu Auggie może grać rolę drugo- czy trzecioplanową, nie musi być wcale w centrum. I to jest normalne. Jeśli więc czytaliście już «Cudownego chłopaka», koniecznie musicie sięgnąć i po tę książkę. A jeśli nie znacie jeszcze historii Augusta Pullmana, nadróbcie to jak najszybciej, a nie pożałujecie!

Werdykt: TO READ!!!

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Albatros

 

NA SKRÓTY

«Cudowny chłopak i ja» R.J. Palacio to swego rodzaju druga część dobrze już znanego «Cudownego chłopaka», ale nie ma nic wspólnego z dalszymi losami Auggiego. Autorka postanowiła opowiedzieć trzy historie rówieśników chłopca, aby pokazać, jak wpłynęło na ich życie pojawienie się w nim Augusta. To równie ważna książka, która tłumaczy różne reakcje na bohatera części pierwszej, ale pokazuje również, że wcale nie musi być on w centrum, że życia innych toczą się swoim własnym torem a bohaterowie drugo- i trzecioplanowi mogą zmagać się z własnymi problemami. Mój początkowy sceptycyzm zamienił się w wielki zachwyt. Czytajcie!