Z twórczością Gabrielle Zevin spotkałam się, kiedy jako nastolatka odkryłam czytanie dla przyjemności. Pamiętam, że przeglądając wtedy stronę internetową Empiku w oczy rzuciły mi się dwa tytuły: «Zapomniałam, że cię kocham» i «Gdzie indziej». Młodzieżówki.

Bardzo podobały mi się obydwie historie, ale nie spotkałam się już później z innymi powieściami tej autorki. Do czasu, aż jakieś dwa lata temu, grzebiąc w koszach z książkami w Carrefourze (wiem, jak to brzmi) trafiłam na nomen omen «Między książkami». Gabrielle Zevin w wydaniu dla dojrzalszych czytelników. A teraz na polskim rynku pojawiła się kolejna powieść dla dorosłych jej autorstwa – «Wzloty i upadki młodej Jane Young». Nie mogłam przejść obok niej obojętnie.

Niebanalność w banalności

Zarówno treść powieści, jak i opis fabuły na tylnej okładce, nawiązują do klasycznej «Szkarłatnej litery». Widziałam, że wielu czytelników właśnie ten element zaintrygował, ja jednak nie czytałam książki Nathaniela Hawthorne’a (ale ewidentnie będę musiała to nadrobić). Sięgnęłam po «Wzloty i upadki…» głównie ze względu na nazwisko autorki i jej niebanalne pomysły na historie. Bo tak właśnie zapamiętałam dwie młodzieżówki, o których wspominam na początku. Jako niebanalne. Czy historia młodej dziewczyny, która nawiązuje romans z dużo starszym od niej mężczyzną, i do tego żonatym, jest czymś niecodziennym? Z pewnością nie, ale już sposób, w jaki została przez Zevin opowiedziana, jak najbardziej.

Wzloty i upadki młodej Jane Young - Gabrielle Zevin

Drudzy Clinton i Levinsky

Historię romansu Avivy Grossman ze starszym kongresmenem poznajemy z kilku punktów widzenia: jej matki, córki, zdradzonej żony, a także samej Avivy, i to w dwóch wcieleniach. Zauważcie, że wszystkie te postacie to kobiety. Czy zabrakło punktu widzenia samego kongresmena? I tak, i nie. Z jednej strony jestem bardzo ciekawa, jak by wyglądał rozdział, w którym właśnie Aaron Levin dochodzi do głosu, z drugiej zaś – w tej historii zupełnie nie miałby sensu bytu. Gabrielle Zevin stworzyła powieść feministyczną, która zwraca uwagę na podwójne standardy. Młoda stażystka romansująca ze znanym politykiem vs polityk romansujący z młodą stażystką. Kobieta zostanie napiętnowana za próbę wybicia się na kimś znanym, za dążenie do zniszczenia udanego małżeństwa. A mężczyzna? Pokaja się, pokaże, jak bardzo żałuje poczynionego błędu i choć ludzie mu go nie zapomną, prędzej czy później wyjdzie z tego obronną ręką. Przypomnijcie sobie skandal z Billem Clintonem i Moniką Lewinsky, na którym Zevin z pewnością wzorowała swoją książkę (i o którym nie raz wspominają jej bohaterowie).

Choose Your Own Adventure

Ten zabieg z różnymi punktami widzenia jest mistrzowski, ale żeby nie było zbyt nudno, został dodatkowo urozmaicony: jeden rozdział został napisany w całości w formie wiadomości e-mail, inny zaś to imitacja hipertekstu, wzorowana na słynnych w Stanach książkach dla dzieci z serii «Choose Your Own Adventure». Jestem pod ogromnym wrażeniem jak z mało oryginalnej historii Gabrielle Zevin zrobiła istny majstersztyk pod względem literackim. Bardzo podoba mi się też fakt, że we «Wzlotach i upadkach…» poczułam ten sam styl, który znałam właśnie z młodzieżówek autorki. Niby inny rodzaj literatury, ale charakter zachowany. Co ciekawe, nie czułam tego przy «Między książkami».

Wzloty i upadki młodej Jane Young - Gabrielle Zevin

Podsumowując

Jestem w tej książce zakochana. Od pomysłu na fabułę, poprzez sposób jej przedstawienia. Zevin udowadnia, że pisarz może odnaleźć się w literaturze młodzieżowej, aby później stworzyć coś dojrzałego, zachowując przy tym swój styl. «Wzloty i upadki młodej Jane Young» to powieść, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

Bibliofilem być recenzje książek

Werdykt: TO READ!!!

*za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

 

NA SKRÓTY

«Wzloty i upadki młodej Jane Young» Gabrielle Zevin to powieść inspirowana «Szkarłatną literą» Nathaniela Hawthorne’a. Widać także nawiązania do głośnego niegdyś romansu Billa Clintona z Moniką Lewinsky. Autorka obnaża podwójne standardy mające miejsce nawet w dzisiejszych czasach. Młoda stażystka mająca romans z żonatym politykiem vs żonaty polityk romansujący z młodą stażystką. Kto wyjdzie z tego obronną ręką, a kto zaprzepaści całą karierę? Nie trudno się domyśleć. Zevin, chociaż opowiada dosyć banalną historię, robi to w zdecydowanie niebanalnym stylu. Forma książki jest zachwycająca i budzi mój szczery podziw. Zdecydowanie polecam.