Witajcie we wrześniu! Zaczynamy najbardziej sprzyjający czytaniu czas. Co prawda do jesieni jeszcze kilkadziesiąt dni, ale chłodniejsze i dłuższe wieczory to coś, co jednak myśli kieruje już ku jesieni i… książkom naturalnie.

Nowości w tym miesiącu zapowiadają się naprawdę apetycznie. Znalazłam dla siebie 15 tytułów, w tym 3 miałam okazję przeczytać wcześniej przedpremierowo i bardzo się cieszę, że miałam taką możliwość, bo zawsze to lżej na sercu patrząc, ile jeszcze ciekawych książek czeka na swoją kolej.

Zobaczcie sami, na co moim zdaniem warto zwrócić uwagę we wrześniu.


BELETRYSTYKA


Wrzesień, dosłownie i w przenośni, zaczynamy od debiutu Michaela Sowy «Tam, gdzie nie pada». Autor zabiera nas do XIX wieku na Śląsk do pewnej wsi, której mieszkańcy jeszcze nie wiedzą, że niedługo przyjdzie im żyć w… Teksasie. Lektura tej powieści już za mną i to bardzo ciekawa i świetnie opowiedziana historia. Niedługo napiszę wam o niej więcej. Premiera 1 września.

Dopiero co przeczytałam nową obyczajówkę z serii mała czarna, a Wydawnictwo Albatros szykuje już kolejną i to nie byle jaką, bo najnowszą powieść Beth O’Leary! Jej dwie poprzednie książki bardzo mi się podobały i zdecydowanie nie mogę się doczekać lektury «W drogę». Premiera 29 września.

To żadna nowość, jeśli chodzi o powieść, ale przy okazji nowej szaty graficznej muszę zwrócić waszą uwagę na ten tytuł, bo to jedna z moich ulubionych książek sióstr Brontë. Mowa o «Lokatorce Wildfell Hall» Anne Brontë. Premiera nowego wydania 15 września.

Niedawno skończyłam głośne «Red, White and Royal Blue» Casey McQuiston i bardzo dobrze mi się tę powieść czytało, dlatego nie mogę nie zwrócić uwagi na kolejny tytuł tej pisarki. Premiera «One Last Stop» 14 września.

Jedna z najważniejszych wrześniowych premier to z pewnością nowa powieść Jakuba Małeckiego. Muszę przyznać, że nawet nie czytałam jej opisu, bo nazwisko autora zupełnie mi wystarczy, aby chcieć «Święto ognia» przeczytać. Premiera 15 września.


NON-FICTION


Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego coraz bardziej przykuwa moją uwagę kolejnymi ciekawymi tytułami. We wrześniu w księgarniach pojawi się «Już nie chcę być człowiekiem. Opowieść o przetrwaniu zagłady» Pietera van Osa, historia Mali Rywki Kizel, żydowskiej dziewczyny, która dzięki temu, że udawała Niemkę, przeżyła wojnę. Premiera 15 września.

Tego samego dnia wychodzi również kolejna książka w serii popularnonaukowej ZROZUM z niebieską okładką, więc i tym razem nie mogę jej pominąć. Tym bardziej, że «To nie przystoi! Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych» Mikeya Robinsa zapowiada się intrygująco.

Wydawnictwo Czarne także nie zawodzi i w mojej ulubionej serii amerykańskiej pojawi się kolejny ciekawy reportaż, tym razem o pewnej rodzinie, w której aż sześciu synów zachorowało na schizofrenię. Premiera «W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii» Roberta Kolkera 15 września.

Nie wiem, czy sama zwróciłabym na tę książkę uwagę, ale miałam okazję przeczytać ją przedpremierowo i teraz chciałabym, żebyście i wy jej nie przegapili. Mowa o kolejnym tomie z serii «Niewolnicy» Marcina Margielewskiego, tym razem poświęconym taniej sile roboczej w Dubaju. Premiera «Dubaju krwią zbudowanego» 28 września.

Co prawda nie czytałam jeszcze «Więźniów geografii» Tima Marshalla (co mam w planach), ale nie przeszkadza mi to zainteresować się jego nową książką, która brzmi równie, jeśli nie jeszcze bardziej ciekawie. Premiera «Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat» 21 września.

Na początku sierpnia pisałam wam, że w tym roku wychodzą co najmniej dwie książki poświęcone atakowi terrorystycznemu z 11 września. I właśnie 1 września wychodzi ten drugi tytuł – «Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września» Garretta M. Graffa. To z pewnością nie będzie łatwa lektura.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


Nie zdążyłam jeszcze przeczytać «Ośmiorga kuzynów» Louisy May Alcott, a tu już wychodzą dalsze losy bohaterów tej powieści – «Róża w rozkwicie». Wspaniale, że w końcu możemy przeczytać też inne książki Alcott! Premiera wydania 15 września.

Na początku miesiąca wychodzi kolejna wspaniała książka dla dzieci i młodszej młodzieży od Wydawnictwa Literackiego, a jak wiecie, jestem fanką tego, jakie książki w tej kategorii wydają. Na «Lalani z dalekich mórz» Erin Entrady Kelly też warto zwrócić uwagę. Premiera 1 września.

Komiks «Heartstopper» Alice Oseman przewijał mi się już od dawna przed oczami i to wiele razy, dlatego kiedy tylko zobaczyłam jego polską zapowiedź, wiedziałam, że będę chciała się z nim zapoznać. Premiera pierwszego tomu 15 września.

Kiran Millwood Hargrave do tej pory miała na swoim koncie książki dla młodszej młodzieży i jedną dla dorosłych. Teraz przyszedł czas na powieść dla młodzieży starszej. «Nieśmiertelne» to taka fantastyka, że nawet nie będę próbowała przybliżyć wam zarysu fabuły, bo sama nie do końca łapię co i jak po opisie na stronie wydawnictwa. Ale nazwisko autorki mi wystarczy. Premiera książki 29 września.

Ten miesiąc zapowiada się tak ciekawie, że zdecydowanie pomaga w ocieraniu łez po wakacjach i lecie (które i tak za długie niestety nie było). Na jakie książki wy czekacie? Które tytuły zwróciły waszą uwagę?

Do przeczytania!