Na sierpniowe nowości książkowe nie mogłam narzekać, ale co roku to właśnie jesień bombardowała nas samymi ciekawymi tytułami. Czy jest czego wypatrywać już we wrześniu?

Wrzesień okazał się być jednym z najbardziej obfitych w interesujące tytuły miesiący w tym roku. Znalazłam aż 14 książek, które mnie zainteresowały, a przy tym, jak ostatnio zrobiłam się wybredna, sama jestem pod wrażeniem. Ciekawi, co wpadło na moją listę? Zapraszam zatem na zapowiedzi wrześniowych premier wydawniczych.


NAJBARDZIEJ WYCZEKIWANE


Postanowiłam zrobić dodatkową kategorię, ponieważ we wrześniu wychodzą książki dwóch dziewczyn z bookstagramowej społeczności, które bardzo lubię i na których twórczość bardzo czekałam.

Pierwsza z nich to «Czerwona baśń» Wiktorii Korzeniewskiej znanej jako @slavicbook. Wiktorię pasjonuje słowiańskość, możecie znaleźć u niej mnóstwo inspiracji związanych nie tylko z literaturą przemycającą słowiańską mitologię, ale też ze słowiańskością szeroko pojętą. Premiera jej debiutanckiej książki 22 września.

Drugi tytuł to również debiut, tym razem Bianci Okońskiej. Obserwowałam poszukiwania przez Biancę wydawcy i dopracowywanie książki, więc tym bardziej nie mogę się doczekać jej «Poza mną». Premiera 30 września.


BELETRYSTYKA


Gdyby nie okładka, pewnie nie zwróciłabym uwagi na powieść Ann Napolitano «Drogi Edwardzie». Przeczytałam jednak opis, a tam historia chłopca, którzy jako jedyny przeżył katastrofę lotniczą i musi ułożyć sobie życie na nowo. Bardzo zaintrygowała mnie ta książka. Premiera 2 września.

Po głośnych «Siedmiu mężach Evelyn Hugo» i «Daisy Jones & The Six», Wydawnictwo Poznańskie wypuszcza debiutancką powieść Taylor Jenkins Reid«Na zawsze, ale z przerwą». Pewnie przeczytam ją z ciekawości, bo opis raczej nie brzmi jak coś tak ciekawego jak dwa wspomniane wcześniej tytuły. Premiera 2 września.

Zastanawiałam się, czy i tego tytułu nie przesunąć do kategorii NAJBARDZIEJ WYCZEKIWANE. Mowa o nowej powieści Jakuba Małeckiego«Saturninie». Opis fabuły sugeruje, że Małecki wraca do korzeni i lekkiej baśniowości dobrze znanej ze swoich pierwszych książek. Mam nadzieję, że tak rzeczywiście będzie, bo właśnie to sprawiło, że pokochałam jego twórczość. Premiera 16 września.

«Rytuale» Grety Drawskiej, kryminale z wątkiem słowiańskiej mitologii, możecie przeczytać już na blogu, ponieważ miałam okazję zapoznać się z tym tytułem przedpremierowo. A premiera książki 2 września.

«Kobieta w lustrze» Erica-Emmanuela Schmitta to wznowienie, a nie nowa powieść pisarza, ale to nowe wydanie jest tak piękne, że muszę o nim wspomnieć. Zamierzam też przeczytać tę książkę jeszcze raz i opowiedzieć wam o niej więcej na blogu. Premiera wznowienia w nowej oprawie 16 września.

Cieszy mnie bardzo, że jest takie wydawnictwo jak MG i że dzięki niemu w końcu mogę poznać całą historię sióstr March znanych z «Małych kobietek» Louisy May Alcott. Czwarty tom serii, «Chłopcy Jo», pojawi się w księgarniach 16 września.

Kiran Millwood Hargrave poznałam jako autorkę literatury dziecięcej, a we wrześniu będziemy mogli poznać ją od innej strony. Wydawnictwo Znak Literanova wypuszcza jej «Kobiety z Vardø», czyli opartą na faktach opowieść o paleniu na stosach norweskich kobiet posądzonych o czary. Zapowiada się bardzo ciekawa, ale i przejmująca historia. Premiera 21 września.


NON-FICTION


Paweł Kapusta lubi babrać się w polskim bagienku, a tym razem na tapet wziął sobie pierwszą falę koronawirusa. Trochę z niechęcią patrzę na książki w tym temacie, ale tu nazwisko autora robi swoje, więc pewnie przeczytam. Premiera «Pandemii. Raportu z frontu» 2 września.

Na wydawnictwo Czarne zawsze można liczyć. Tym razem w serii amerykańskiej ukaże się reportaż Ronana Farowwa poświęcony Harveyowi Weinsteinowi oskarżonemu o przemoc seksualną. Z pewnością będzie to mocna rzecz, a już na pewno mogę powiedzieć, że muszę ten tytuł przeczytać. Premiera «Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli» 2 września.

Pierwszą część «Seksuolożek» Marty Szarejko przegapiłam, ale mam nadzieję, że już «Seksuolożki 2» uda mi się przeczytać. Książka zapowiada się bardzo ciekawie! Premiera 2 września.


LITERATURA DZIECIĘCA


«Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych» Michała Rusinka, chociaż jest książką dla dzieci, myślę że i wielu dorosłych zaskoczy i czegoś nauczy. Uwielbiam takie książki! Premiera 16 września.

Pokochałam w tym roku Muminki Tove Jansson dzięki nowemu wydaniu serii, ale wciąż czekam na premierę jeszcze dwóch tomów. We wrześniu, a dokładniej 2 września, wydawnictwo wypuszcza w nowej, przepięknej okładce «Dolinę Muminków w listopadzie». Nie mogę się doczekać!

Koniecznie dajcie znać, na jakie książki wy czekacie. Czy któreś z tytułów pokrywają się z tymi z mojej listy? 

Do przeczytania!