Jesień to m.in. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, więc już od września (tym bardziej po wakacyjnej posusze), wydawnictwa bombardują nas mnóstwem ciekawych tytułów. To cudowne, ale i przerażające jednocześnie. Po którą książkę sięgnąć najpierw?!

Kiedy w lipcu i sierpniu mimowolnie trafiałam na kolejne książki, których premiera była zapowiadana na wrzesień, byłam lekko przerażona ich ilością. Okazuje się jednak, że po wstępnej selekcji nie ma aż tak wielkiej tragedii. Zebrałam 13 tytułów, które z wielką chęcią bym przeczytała. Zobaczcie sami, co wpadło mi w oko.


NON-FICTION


Na studiach, nie pamiętam już na jakich zajęciach, oglądaliśmy film dokumentalny Citizenfour o tym, jak Edward Snowden ujawnia światu prawdę o NSA. Bardzo zainteresowała mnie postać Snowdena i to, co zrobił, z chęcią więc zapoznałabym się też z jego książką. Premiera «Pamięci nieulotnej» 17 września.

Zmiany klimatu, globalne ocieplenie to fakty, z którymi jednak wciąż niektórzy próbują polemizować. Książka Frederike’a Otto «Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, które są ignorowane» to tytuł, który od razu mnie zaciekawił. Premiera 4 września


KRYMINAŁY / THRILLERY


Wrzesień, za sprawą akcji organizowanej przez Paulę z bloga Rude recenzuje, kryminałem stoi, tak więc i w tej kategorii mam dla was kilka propozycji. Zacznijmy patriotycznie, od polskiego duetu. Małgorzata Michał Kuźmińscy wracają z kolejną częścią kryminalnej serii z Anką i Bastianem. Premiera «Mary» 18 września.

To jest jeden z trzech tytułów, na które czekam najbardziej. Po fenomenalnym thrillerze «W żywe oczy», z niecierpliwością wyczekiwałam kolejnego od JP Delaneya i wreszcie się doczekałam! Premiera «Perfekcyjnej żony» 18 września.

Autorka «Wielkich kłamstewek», na podstawie których powstał fenomenalny seria HBO, Liane Moriarty, wraca z nowym thrillerem psychologicznym «Dziewięcioro nieznajomych». Fabuła przypomina mi nieco «I nie było już nikogo» Agathy Christie, ale zamiast morderst, pojawiają się sekrety. Nie mogę doczekać się lektury! Premiera 18 września.


LITERATURA PIĘKNA


Drugi najbardziej wyczekiwany przeze mnie tytuł to nowe wydanie «Zimowego ogrodu» Kristin Hannah. Fabuła powieści częściowo rozgrywa się w Leningradzie, którym jestem zafascynowana, odkąd przeczytałam «Jeźdźca miedzianego» Paulliny Simons. Mając do tego w pamięci, że rok temu «Wielka samotność» Hannah okazała się najlepszą książką roku, jaką przeczytałam, tym bardziej nie mogę ukryć podekscytowania. Premiera 4 września.

Z biografiami beletrystycznymi mam lepsze i gorsze spotkania. Mam nadzieję, że w przypadku «Joyce Girl. Pasja i upadek. Literacka opowieść o córce Jamesa Joyce’a» Annabel Abbs będę mogła napisać same dobre słowa. Premiera 18 września.

I wreszcie przechodzimy do trzeciej najbardziej wyczekiwanej przeze mnie książki! Jakub Małecki to jeden z moich ulubionych polskich pisarzy, zachwyca mnie jego piękny styl literacki, więc jak mogłabym nie czekać na «Horyzont». Jestem pewna, że znów będzie słodko-gorzko. Premiera 18 września.

Na tę książkę zwróciłam uwagę głównie za sprawą tytułu – «Niebieski kot». To połączenie moich dwóch ulubionych rzeczy! Potem przeczytałam opis fabuły powieści napisanej przez Martynę Bundę i teraz jestem jeszcze bardziej zaintrygowana. Premiera 18 września.

Na «Oczy płoną jaśniej» Shobha Rao pewnie nie zwróciłabym uwagi, ale ktoś gdzieś napisał, że to feministyczne «Małe życie» i tym mnie złapał na haczyk. Powieść Rao poświęcona jest kobietom z małych indyjskich wiosek, przemocy i wykorzystywaniu. Premiera 4 września.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


I na koniec trzy propozycje książek: dla najmłodszych, dla nastolatków i dla nieco starszej młodzieży. Oczywiście te przedziały wiekowe są tylko umowne, pamiętajcie o tym.

Chociaż «George i tajny klucz do wszechświata» Stephena i Lucy Hawkingów nie do końca mnie zachwycił, to mimo wszystko jestem ciekawa dalszych losów tego niesfornego chłopca. Tym bardziej, że związane są z kosmosem. Premiera książki «George i poszukiwanie kosmicznego skarbu» 10 września.

Kolejna książka to ponownie drugi tom historii, którą miałam okazję już poznać. «Cynamon, kłopoty i ja. Podwójne życie Victorii King» Dagmar Bach to powieść, w której autorka wykorzystuje bardzo lubiany przeze mnie motyw multiwszechświata. Pierwsza część była urocza i zabawna, więc chętnie poznam dalsze losy Victorii. Premiera 16 września.

Ashley Poston, autorka uroczego (czy ja przypadkiem nie nadużywam tego słowa? wybaczcie) retellingu Kopciuszka – «Geekerelli»- wraca z nową powieścią, pod którą kryć ma się «Książę i żebrak». Nie mogłam oderwać się od poprzedniej książki autorki, więc i tej nowej jestem ogromnie ciekawa. Premiera «Księżniczki i Fangirl» 18 września.

I to tyle! Na pewno coś przegapiłam, ale myślę, że te trzynaście tytułów to i tak niezły wynik. Dajcie znać, na jakie książki wy czekacie i czy znaleźliście coś dla siebie na mojej liście.