Tym razem mam coś dla fanów thrillerów psychologicznych. Raczej rzadko sięgam po takie książki, choć nie wiem czemu, bo nawet lubię ten gatunek.

Na okładce książki widnieje mające przyciągnąć naszą uwagę hasło: „Dla fanów Zaginionej dziewczyny i Zanim zasnę”. Jestem raczej odporna na takie manipulacje a swoje wybory literackie z reguły planuję  dużo wcześniej przed kupnem, ale Zanim zasnę ogromnie mi się podobało (Zaginionej dziewczyny niestety nie miałam jeszcze okazji przeczytać, ale mam nadzieję, że kiedyś uda mi się nadrobić), więc tym razem złapałam się na haczyk. Jak na tym wyszłam? Myślę, że całkiem dobrze 😉

Jodi i Todd to para z długoletnim stażem, nie są jednak małżeństwem. Choć obydwoje się kochają, ich związek z czasem staje się jałowy, nadszarpnięty czasem i codzienną rutyną. Todd, 45-letni biznesmen, przeżywa kryzys wieku średniego. Początkowo zdradza Jodi z nic nieznaczącymi kobietami, ale kiedy w Natashy, 20-letniej córce swojego przyjaciela, odkrywa już nie dziecko, a pociągającą dziewczynę, nawiązany z nią romans staje się na tyle poważny, że mężczyzna postanawia zostawić kobietę, którą jeszcze jakiś czas temu uważał za miłość swojego życia. A wszystko z powodu nagłej potrzeby posiadania dziecka, którego Jodi już nie jest w stanie mu dać. Todd nie wyjdzie jednak na tym wszystkim najlepiej. Natasha ukazuje swoją prawdziwą naturę i umiejętnie nim manipulując doprowadzi do obietnicy ślubu, a to wiąże się z porzuceniem Jodi, która nie ma pojęcia co się święci.

W cieniu to studium związku Jodi i Todda. Dowiadujemy się, jak para się poznała, jak wyglądało ich wspólne życie, jaki wpływ mieli rodzice/rodzeństwo na ich późniejsze decyzje. Bardzo dużo tu psychologii, choćby sama Jodi jest psychoterapeutką. Już od początku książki czuje się lekko mroczny charakter i wiszącą zbrodnię w powietrzu, mimo że ta ma miejsce dopiero pod koniec powieści. Nie jestem typem osoby, która rozmyśla wcześniej nad możliwym zakończeniem, dlatego najczęściej jestem zaskakiwana i tak samo było tym razem. Zupełnie nie spodziewałam się takiego rozwiązania sprawy i uznaję to za duży plus powieści autorstwa Harrison.

Przyznam, że choć nie spodziewałam się tego, książka całkiem mnie wciągnęła i bardzo szybko mi się ją czytało. Jest napisana przystępnym językiem, bez zanudzania, bez niepotrzebnych wulgaryzmów. Od razu zostajemy wprowadzeni w klimat. Może nie jest tak samo świetna, co Zanim zasnę (a ta książka niesamowicie mi się podobała), ale jest co najmniej dobra i na pewno warta poświęcenia jej weekendu.

Werdykt: TO READ