Nowy rok, nowe świeżutkie premiery przed nami! Styczeń zawsze jest dla mnie ekscytującym miesiącem, bo lubię nowe początki. Po ospałym grudniu, czas wrócić na pełne obroty. Jakimi tytułami możemy przywitać ten rok? Zobaczcie sami, co wpadło mi w oko.

Mam dla was aż 18 propozycji, w tym jedną nową kategorię, której raczej nie spodziewałam się na tym blogu. Gotowi? No to do dzieła. Zaczniemy łagodnie, czyli od:


LITERATURA PIĘKNA ZAGRANICZNA


Zacznijmy od nowej starej książki Jojo Moyes, z którą możemy przywitać kolejny raz nowy rok. Akcja w «Srebrnej zatoce» rozgrywa się w Australii, a to idealna sceneria, kiedy za naszymi oknami śnieg i mróz. Mam tę książkę już w innym, starszym wydaniu, ale to od Między słowami podoba mi się dużo bardziej. Premiera 30 stycznia.

«Nasze dusze nocą» Kenta Harufa to opowieść o dwójce owdowiałych siedemdziesięciolatków, którzy odnajdują się w największej samotności. Netflix przygotował ekranizację tej powieści z Jane Fondą i Robertem Redfordem w rolach głównych (jest na platformie od 2017 r.), ale zgodnie z maksymą najpierw książka, potem film… Premiera 30 stycznia.

Kiedy Disney przygotowuje kolejne rebooty swoich słynnych kreskówkowych baśni i widzowie cieszą się na wieść o ekranizacji Króla Lwa czy Alladyna, ja nie mogę doczekać się Małej Syrenki. Przez moją sympatię do syren nie mogłam nie zwrócić uwagi na «Syrenę i Panią Hancock» Imogen Hermes Gowar. Syrena wyłowiona z morskich odmętów i wypożyczona do domu rozpusty? Brzmi intrygująco. Premiera 30 stycznia.

Nazwiskiem Margaret Mazzantini męczy nas na IG jedna z bookstagramowiczek, Bian Okońska, co sprawie, że jestem naprawdę ciekawa pióra tej pisarki. Jej nowa książka, «Morze o poranku», ma zaledwie 136 stron, więc myślę, że to dobra okazja, aby sprawdzić, czy i mnie oczaruje. Premiera 16 stycznia.

«Szklanego kloszu» Sylvii Plath nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Od lat mam ochotę na tę książkę, a to nowe wydanie od wyd. Marginesy niesamowicie kusi. Premiera 23 stycznia.

Poprzednia książka Rafika Schamiego«Ciemna strona miłości», to jedna z książek mojego życia, dlatego niesamowicie nie mogę doczekać się kolejnej, «Sofii albo początek wszystkich historii». Schami to syryjski pisarz mieszkający w Niemczech, a w swoich książkach pisze właśnie o ojczyźnie. Sposób, w jaki ją przedstawia, jest niesamowity. Premiera nowej powieści 30 stycznia.

«Nasze małżeństwo» Tayari Jones zachwalane jest przez Oprah Winfrey i Baracka Obamę. Nie do końca im ufam, jeśli chodzi o polecane tytuły, ale sam opis mówi sam za siebie. Dwoje ludzi, Celestial i Roy, wiele przeszli, zanim stanęli przed ślubnym kobierce, a i już jako żona i mąż nie wytrwali w szczęściu zbyt długo. Lubię takie powieści analizujące związki, obdzierające je z tej całej komercyjnej otoczki pt. i żyli długo, i szczęśliwie. Premiera 30 stycznia.

A na koniec tytuł, po który nie wiem, czy odważę się sięgnąć, ale lubię książki, które w jakiś sposób powiązane są z pszczołami, więc nie mogłam jej pominąć w tym zestawieniu. «Pszczelarz z Sindżaru» Dunyi Mikhail to historia prawdziwego pszczelarza, który ryzykował życie, aby ratować kobiety porwane przez ISIS. To ciężki temat, więc i książka będzie ciężka. Premiera 30 stycznia.


LITERATURA PIĘKNA POLSKA


Poprzednia książka Anny Cieplak, «Lata powyżej zera», była fantastyczną sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa, więc nie mogę przejść obojętnie obok nowej książki tej młodej pisarki. Opis «Lekkiego bagażu» nie mówi mi zbyt wiele, ale jestem pewna, że warto na ten tytuł zwrócić uwagę. Premiera 30 stycznia.

O Jakubie Żulczyku było bardzo głośno w tym roku, więc w przyszłym zamierzam dowiedzieć się w końcu, czy rzeczywiście jego książki są tak dobre. «Zmorojewo» to historia dwójki nastolatków, nerda Tytusa i Anki, którzy poznają się na wakacjach. Ale żeby nie było za różowo i słodko, jest też zło, legendy, zaginięcia ludzi i miasto widmo. Muszę przyznać, że brzmi to naprawdę ciekawie. Premiera 16 stycznia.


LITERATURA GÓRSKA


Nigdy mnie nie ciągnęło do gór ani do książek o ich miłośnikach, ale ogromnie przejęła mnie historia Tomka Mackiewicza i chciałam poznać ją bliżej, sięgając po «Nanga Dream» Mariusza Sepioło. Zanim wam jednak o niej opowiem, chcę przeczytać jeszcze «Czapkinsa» Dominika Szczepańskiego, aby mieć pełniejszy obraz tego człowieka i samej tragedii. Premiera 23 stycznia.

W styczniu pojawią się jeszcze dwie górskie książki, na które zwróciłam uwagę. Pierwsza z nich, «Polscy himalaiści» Dariusza Jaronia, to książka o początkach naszego himalaizmu. Premiera 30 stycznia.

Druga też dotyczy Himalajów, a dokładniej K2. «Bez powrotu. Życie i śmierć na K2» Grahama Bowleya” to historia międzynarodowej wyprawy z sierpnia 2008 roku, w czasie której zginęło jedenaście osób.” Premiera 30 stycznia.


LITERATURA POPULARNONAUKOWA


Michał Kuźmiński do tej pory znany mi był z kryminałów pisanych w duecie ze swoją żoną, więc tematyka jego nowej, samodzielnej, książki nieco zaskakuje. «Nauka w kuchni. Przełomowe historie sztuki kulinarnej» brzmi bardzo ciekawie, bo zawsze zastanawiało mnie, jak wyglądały posiłki dwieście, pięćset, tysiąc lat temu i jak bardzo sztuka kulinarna zmieniła się przez te lata. Premiera 9 stycznia.

Coraz głośniej mówi się o niszczycielskiej dla naszej planety sile plastiku i właściwie to ostatni dzwonek, żeby coś z tym zrobić. «F**k plastik. 101 sposobów, jak uwolnić się od plastiku i uratować świat» brzmi ciekawie, bo przecież sama segregacja śmieci to za mało. Premiera 15 stycznia.

Matematyka to dla mnie czarna magia, dlatego «Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła» Iana Stewarta może takiemu laikowi jak ja otworzyć oczy na wiele fascynujących odkryć. Premiera 10 stycznia.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


W tej kategorii mam dla was tylko dwa tytuły. W zeszłym roku moją uwagę (już po premierze) przyciągnęła «Frida Kahlo. Biografia» Marii Hesse, przepiękna biografia dla dzieci pełna grafik i wiedzy w pigułce o tej znanej artystce. Teraz wychodzi «Bowie. Biografia» Marii Hesse i Fran Ruiz, której też nie mogę przegapić. Premiera 16 stycznia.

W styczniu wychodzi też kolejna, piąta już, część «Kronik Jaaru» – «Kroniki Jaaru. Megapolis» Adama Fabera. Przede mną wciąż czwarty tom, ale kolejny też na pewno przeczytam. Zobaczcie tylko, jaka piękna okładka! Premiera 30 stycznia.

Uff, to by było na tyle. Dajcie znać, czy wpadły wam w oko któreś z wymienionych przeze mnie tytułów. A może czekacie na książki, o których nie wspomniałam?