Witajcie w roku 2022! Po spokojnym grudniu czas na nowy sezon zalewu wydawniczymi nowościami. Jesteście na to gotowi?

Nie martwcie się, styczeń nie zapowiada się aż tak szaleńczo. Wygląda na to, że wydawnictwa dopiero będą się rozkręcać, a na razie mam dla was 10 propozycji, na których warto zawiesić oko.


BELETRYSTYKA


Może by tak zacząć rok od dobrego romansu fantasty? Wydawnictwo Muza uruchamia w tym roku swój imprint młodzieżowy Yoy&YA i pierwszy tytuł spod jego skrzydeł to pierwszy tom nowej serii Jennifer L. Armentrout «Krew i popiół». Miałam już okazję czytać tę książki i bardzo dobrze się przy niej bawiłam. Premiera 12 stycznia.

Styczeń to od kilku lat miesiąc powieści Jojo Moyes i nie inaczej jest teraz. 12 stycznia Wydawnictwo Znak Literanova wypuszcza «Pod osłoną deszczu» i z tego co widzę to debiut pisarki. Może być ciekawie.

Uwielbiam wydawnictwo MG za to, że wydają klasykę i odświeżają przykurzone nieco tytuły. W styczniu wznowią dwa kolejne: «Miasteczko Middlemarch» George Eliot«Profesora» Anne Brontë. Premiera nowych wydań 12 stycznia.

Jako introwertyczka, która co jakiś czas marzy, żeby zmienić się w ekstrawertyczkę, jestem bardzo zaintrygowana powieścią Jessici Pan «Ekstra rok z życia introwertyczki». Brzmi jak coś dla mnie! Premiera 11 stycznia.


NON-FICTION


Poprzednia książka Anne Sverdrup-Thygeson «Terra insecta. Planeta owadów» była fantastyczna, więc od razu zwróciłam uwagę na nowy tytuł spod jej pióra – «Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie by uratować ci tyłek» zapowiada się równie ciekawie i zabawnie. Premiera 26 stycznia.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


W serii klasyki literatury dziecięcej wydawnictwo MG rok zaczyna od «Małego lorda» Frances Hodgson Burnett. Nigdy nie czytałam tej książki, więc chętnie nadrobię! Premiera 26 stycznia.

Co powiecie na najsłynniejszą powieść Lucy Maud Montgomery w nowym przekładzie? Wydawnictwo Marginesy 26 stycznia Wydaje «Anne z Zielonych Szczytów» w przekładzie Anny Bańkowskiej. Muszę przyznać, że już sam zmieniony tytuł mnie intryguje.

Cały rok czekałam na tę książkę i mam ogromną nadzieję, że teraz się doczekam. Mowa o «Pomyśl, jak słodko» Clementine Beauvais, autorki fantastycznych «Pasztety, do boju!». Czekałam tym bardziej, że nowa książka Beauvais czerpie z «Eugeniusza Oniegina» Puszkina, którego uwielbiam! Premiera 26 stycznia.

Pierwszy tom powieści graficznej «Heartstopper» Alice Oseman był bardzo uroczy i z wielką chęcią zapoznam się z kolejnymi. Drugi pojawi się na polskim rynku już 12 stycznia.

A zatem nowy rok zaczynamy od 10 ciekawych tytułów. Trochę nowości, trochę wznowień, więc nie jest tak źle. Ja jestem zadowolona, a wy?

Do przeczytania!