Początek roku zawsze jest bardzo ekscytujący. Nie tylko za sprawą umownej czystej kartki, ale też w przypadku nowości wydawniczych. Po grudniowej przerwie ciężko nie zacierać rąk na to, co pojawi się w księgarniach w styczniu.

Co prawda nie zainteresowało mnie zbyt wiele książek, ale zdecydowanie nie ilość, a jakość. Sami zobaczcie, co na księgarnianych półkach pojawi się w pierwszym miesiącu roku.


BELETRYSTYKA


Nie mogłabym zacząć zapowiedzi od innej książki. W styczniu doczekamy się trzeciego tomu dystopijnej, katastroficznej tetralogii od Mai Lunde. Jeśli czytaliście «Historię pszcz󳻫Błękit», nie możecie przegapić «Ostatniego». Premiera 13 stycznia.

Jestem fanką thrillerów psychologicznych JP Delaneya, więc i wiadomość o tym najnowszym bardzo mnie zainteresowała. «W błogiej nieświadomości» to historia małżeństwa, które dowiaduje się, że ich dziecko wcale nie jest ich. Premiera 27 stycznia.

Za «Ciemno, prawie noc» Joanna Bator została nagrodzona Nagrodą Literacką „Nike”, więc to nie nowość wydawnicza, ale że autorka przeniosła się z Wydawnictwa W.A.B. do Znaku, kolejne jej książki wychodzą właśnie pod jego skrzydłami, a teraz pojawi się i wznowienie tej najsławniejszej. Bardzo mnie to cieszy, bo chciałabym, aby pasowała mi na półce do wcześniej wznowionych «Piaskowej góry» i «Chmurdalii». Premiera wznowienia 13 stycznia.

W styczniu Netflix wypuszcza serial na podstawie niepublikowanej dotąd w Polsce powieści Kristin Hannah. Na szczęście 13 stycznia i u nas pojawi się «Firefly Lane». Lubię książki Hannah, więc i z tym tytułem pewnie się zapoznam. Premiera 13 stycznia.

Od dawna z zainteresowaniem spoglądam na książki wydawane przez Pauzę, może «Halibut na księżycu» Davida Vanna będzie w końcu tym tytułem, który mnie skusi. Poruszany jest w nim temat walki z demonami przeszłości, co samo w sobie nie jest jakoś szalenie ciekawe, ale jak przeczytacie pełniejszy opis książki, sami przyznacie, że brzmi intrygująco. Premiera 13 stycznia.


LITERATURA DZIECIĘCA


«Tajemniczy ogród» Frances Hodgson Burnett nie jest żadną nowością, ale już nowe piękne wydanie od Wydawnictwa MG – jak najbardziej. Premiera 13 stycznia.

W ubiegłym roku odkryłam Muminki za sprawą nowego pięknego wielotomowego wydania, ale jak się okazuje Wydawnictwo Nasza Księgarnia nie próżnuje. W tym roku pojawi się kolejne nowe wydanie, tym razem jednak opowieści o Muminkach zostały zebrane w dwa obszerne tomy. Premiera 27 stycznia.

Na mojej liście pojawiło się 7 książek, w tym trzy wznowienia, które już czytałam, więc te tytuły interesują mnie jako przedmiot, nie treść. A na jakie książki wy czekacie?

Do przeczytania