Mam wrażenie, że chwilę temu przygotowywałam wpis o tym samym tytule, ale na rok 2019, a tu już mamy 2020. Nadal jakoś ciężko mi w to uwierzyć, a wam? Ten czas mija zdecydowanie zbyt szybko.

Koniec tych żali, przejdźmy do właściwego tematu tego wpisu. Po grudniowej stagnacji i chwili oddechu, styczeń pod względem premier książkowych zapowiada się bardzo ciekawie. Zobaczcie sami, jakie tytuły wpadły mi w oko.


BELETRYSTYKA


Zbliża się nowa filmowa adaptacja słynnych «Małych kobietek» Louisy May Alcott i wielu czytelników sięgnęło po tę książkę w okresie świąt Bożego Narodzenia, więc na pewno ucieszy wasz wieść, że 15 stycznia wychodzi ich kontynuacja w pięknej ilustrowanej wersji – «Dobre żony».

Jak listopad w wydawnictwie Znak Literanova to miesiąc Erica-Emmanuela Schmitta, tak styczeń należy do Jojo Moyes. Tym razem wydawnictwo ma dla nas zupełnie nową powieść pisarki, która w Wielkiej Brytanii została wydana w zeszłym roku. Premiera «Światła w środku nocy» 22 stycznia.

Z twórczości Meg Wolitzer znam tylko «Żonę», ale chętnie zapoznałabym się z jej pozostałymi książkami, jak np. z «Ich siłą», która swoją premierę będzie miała 15 stycznia. Opis zapowiada dobrą i mocną feministyczną powieść.

Sigríður Hagalín Björnsdóttir zrobiła na mnie spore wrażenie swoją debiutancką powieścią «Wyspa», więc jestem ogromnie ciekawa kolejnej książki spod jej pióra. Opis «Świętego słowa» jest bardzo intrygujący. Premiera 29 stycznia.

W ubiegłym roku zupełnie nie po drodze było mi z kryminałami czy thrillerami, ale może w tym będzie lepiej, kto wie? W styczniu Wydawnictwo Albatros wypuszcza nową książkę Harlana Cobena «O krok za daleko», a że powieści tego amerykańskiego pisarza są wciągające i szybko się je czyta, być może dam szansę i tej nowej. Premiera 15 stycznia.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


Kontynuuję moje ubiegłoroczne zakochanie w książkach dla najmłodszych czytelników. Czy małe dziewczynki mogą zostać odkrywczyniami? Według regulaminu Klubu Odkrywców „Niedźwiedź polarny” nie, ale Stella nie zamierza tego regulaminu słuchać. Premiera «Klubu Odkrywców Niedźwiedź Polarny» Alexy Bell 15 stycznia.

A może macie ochotę na wyprawę po Trolbergu razem z Hildą i spotkanie dzikich elfów, ziejącego ogniem smoka i gadającego kruka? Premiera «Hildy i wielkiej parady» Luka Pearsona i Stephena Daviesa 29 stycznia.

Baba Jaga spotykająca Anię z Zielonego Wzgórza? Brzmi intrygująco i zapowiada się naprawdę ciekawie. Wydawnictwo Kobiece wypuszcza na nasz rynek kolejną baśniową powieść – «Dom na kurzych łapach» Sophie Anderson. Premiera 29 stycznia.


NON-FICTION


Nigdy nie interesowałam się górami i samą literaturą górską, ale historia tragicznej śmierci Tomka Mackiewicza mocno mną wstrząsnęła. Przeczytałam obydwie książki na temat Czapkinsa, ale ciekawi mnie też historia jego partnerki w tej ostatniej wspinaczce – Elisabeth Revol. W styczniu nakładem wydawnictwa Agora wyjdzie jej książka, «Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat». Premiera 22 stycznia.

Jacek Hołub już raz wzbudził silne emocje przytłaczającym «Żeby umarło przede mną», a teraz sięga po kolejny mocny temat – «Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera». Jestem pewna, że to kolejna świetna książka. Premiera 22 stycznia.

Wydawnictwo Czarne zwróciło moją uwagę jeszcze jednym tytułem. «Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze» Łukasza Lamży to reportaż o pseudonauce i teoriach spiskowych. Brzmi apetycznie. Premiera 29 stycznia.

Jestem mocno zaskoczona, bo sądziłam, że w styczniu będzie ciężko, a zainteresowało mnie zaledwie 11 tytułów. Chyba robię się coraz bardziej wybredna. Dajcie znać, na jakie książki w styczniu wy czekacie.

Do przeczytania!