Rok temu, w podobnym przedświątecznym czasie, poznałam Felixa, Neta i Nikę – trójkę bohaterów serii science fiction dla nastolatków. Od pierwszych stron «Końca Świata Jaki Znamy» poczułam do nich sympatię i na początku tego roku sięgnęłam po pierwszy tom.

A teraz za sprawą wydawnictwa zmotywowałam się, aby kontynuować naszą wspólną przygodę. Po «Teoretycznie Możliwą Katastrofę» chciałam sięgnąć już dawno, ale wiecie jak to jest. Co miesiąc pojawia się mnóstwo nowych książek przez co lista tych, które chcemy przeczytać, coraz bardziej się rozrasta. W efekcie wiele tytułów schodzi na dalszy plan. Na szczęście bohaterowie serii Rafała Kosika są jak dobrzy przyjaciele: cierpliwie czekają na kolejne spotkanie, pełni wyrozumiałości i zrozumienia dla biednej zapracowanej blogerki książkowej. Ekhm… prawda?

Lektura szkolna i… to tyle? Otóż niekoniecznie

«Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi», czyli pierwszy tom serii, trafił do kanonu lektur dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Podobno to bardzo lubiana wśród dzieciaków książka i ja się wcale nie dziwię, bo i mnie kupiły zwariowane przygody trójki przyjaciół, którzy dopiero co trafili do gimnazjum. Ale seria, jak samo to słowo wskazuje, nie kończy się na tym tomie. Do tej pory wydanych zostało 15 części, a i kolejnej doczekamy się, mam nadzieję, niedługo. Ja swoją przygodę z Niką, Netem i Feliksem zaczęłam od końca, a dokładniej od «Końca Świata, Jaki Znamy». Mogłam tak zrobić, ponieważ chociaż to seria, każdy tom opowiada zamkniętą historię i można je czytać niezależnie. Nie trzeba się zatem martwić, że przed lekturą kolejnej części zdążymy zapomnieć, co się działo w poprzednich, bo to nie jest aż tak istotne. Dla mnie to ogromny plus, bo właśnie przez to zapominanie nie do końca mam dobre relacje z wielotomówkami, choćby to była dylogia czy trylogia.

Zapnijcie pasy i przygotujcie się na przygodę

Jeśli wam albo waszym dzieciakom/siostrzeńcom/bratanicom/etc podobał się pierwszy tom «Felixa, Neta i Niki» i porwał ich ogrom przygód, jakie na swej drodze spotkali bohaterowie, to wiedzcie, że i w «Teoretycznie Możliwej Katastrofie» tego nie zabraknie. Ja trochę narzekam na to, że Rafał Kosik z tymi przygodami nieco zbyt mocno szaleje i trochę ich za dużo, ale muszę przyznać, że w drugim tomie to naprawdę ma sens. Wszystko dlatego, że zostajemy porwani w podróż w czasie. Wraz z trójką przyjaciół cofamy się np. do czasów PRL-u, ale też trafiamy do niedalekiej przyszłości pełnej technologicznych cudów, a potem do tej nieco bardziej odległej, która już nie jest taka piękna, przyjemna i zabawna. Wątki w tej części to świetny zaczątek do rozmów z dzieciakami na temat tego, jak się zmienia świat. Jak wyglądała Polska jeszcze 40 lat temu, a jak może wyglądać za kolejne tyle. 

Felix Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa - Rafał Kosik

Felix, Net i Nika są uczniami pierwszej klasy gimnazjum i nie mają zielonego pojęcia o kolejkach do sklepów w czasach PRL-u, o pustych półkach sklepowych i o wielu innych absurdach z tamtych czasów. Ja sama pamiętam, że w szkole na lekcjach historii o komunizm praktycznie ledwo zahaczyliśmy.  Bohaterowie książki nie są świadomi tego, do czego może doprowadzić nadmierny rozwój technologii i zepchnięcie na margines ważniejszych kwestii – kwestii ochrony środowiska. Myślę, że o tym też raczej się nie uczy w szkole. «Teoretycznie Możliwa Katastrofa» to zatem nie tylko lektura dająca rozrywkę, ale również dająca do myślenia i skłaniająca do rozmowy na ważne tematy.

Podsumowując

Moja mama, nauczycielka języka polskiego w podstawówce, zaczytywała się ostatnio w kolejnych tomach tej serii i trochę jej tego pozazdrościłam, więc cieszę się, że wydawnictwo Powergraph zmotywowało mnie do sięgnięcia po drugi tom. «Teoretycznie Możliwa Katastrofa» porwał mnie tak samo, jak i część pierwsza oraz piętnasta. Cieszę się, że mogłam znów spędzić trochę czasu z trójką bohaterów, bo bardzo ich polubiłam. Zdecydowanie i was zachęcam albo do poznania Felixa, Neta i Niki, albo do kontynuowania przygody z nimi. Warto!

Werdykt: TO READ

Jeśli myślicie o kupnie któregokolwiek tomu z tej serii, to na stronie Powergraph na hasło „bibliofilembyc” dostaniecie 25% zniżki.

 

*wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Powergraph