„Śleboda” – Małgorzata i Michał Kuźmińscy


Books, Kryminał / środa, Listopad 16th, 2016

Nazwisko Kuźmińskich obiło mi się o uszy jakiś czas temu. Spotykałam się z samymi zachwytami na temat ich kryminałów, a że ten gatunek bardzo lubię, byłam ich ogromnie ciekawa. Na pierwszy ogień poszła Śleboda z akcją rozgrywającą się w polskich Tatrach.

Kryminał prosto z Podhala. Anka Serafin, doktor antropologii z Krakowa, postanawia spędzić wakacje w Tatrach, u dawno niewidzianej kuzynki. Podczas jednego ze spacerów odkrywa zwłoki mężczyzny rozszarpane przez niedźwiedzia. Próba odkrycia, co się stało i kto stoi za morderstwem doprowadza do przywołania przeszłości, o której górale chętnie by zapomnieli. Choć młoda antropolożka początkowo chce odciąć się od całej sprawy, rządny sławy dziennikarz śledczy, Sebastian Strzygoń, coraz bardziej angażuje ją w śledztwo. Nie wszystko wydaje się jednak takie oczywiste i zanim obydwoje dojdą do prawdy, zdążą obrócić przeciwko sobie większość mieszkańców Murzasichla.

Śleboda już od pierwszych stron wprowadza czytelnika w góralski klimat. Każdy rozdział opatrzony jest fragmentem góralskich przyśpiewek a rodowici mieszkańcy gór mówią piękną, góralską gwarą. Od razu widać ogrom pracy i serca, które włożyli w napisanie tej książki Kuźmińscy. Historia morderstwa, jak na dobry kryminał przystało, jest zawiła i niemalże do ostatnich stron wodzi czytelnika za nos, nie dając od razu domyślić się rozwiązania. Umiejscowienie akcji w Tatrach z jednej strony pozwala wyobrazić sobie piękny krajobraz scenerii, z drugiej zaś wprowadza nieco mroczny klimat.

Bardzo podoba mi się dbałość o detale. Wymienione już góralskie przyśpiewki, prawdziwa gwara góralska, a do tego ozdobniki graficzne przy każdym rozpoczęciu rozdziału – wstążka z trzema swastykami. Ciekawie skonstruowani bohaterowie, sceneria akcji i sama zbrodnia tworzą razem świetną całość.

Powieść Małgorzaty i Michała Kuźmińskich to pozycja intrygująca i godna uwagi. Zdecydowanie “must read” dla fanów kryminałów. U mnie na półce już czeka kolejny kryminał tego małżeństwa – Pionek.

Werdykt: TO READ!!!

  • Anna

    czytałam niedawno 🙂 niezły kryminał, ale bardziej podobała mi się kolejna część, czyli „Pionek”. Polecam! 🙂

    Z innych ciekawych polskich „kryminalistów” 😉 polecam Wojciecha chmielarza i serię o komisarzu Mortce 🙂

    • Dzięki za polecenie, może kiedyś po nią sięgnę 🙂