in Books

„Skłócona z życiem” Lois Banner

at

 

Niedawno pojawiła się recenzja beletrystycznego portretu Marilyn Monroe. Dzisiaj zapraszam was na parę słów o jej biografii.

DSC_0713

„Najpełniejsza biografia, na którą czekali wszyscy fani, wydana dokładnie 50 lat po tajemniczej śmierci gwiazdy!

Kim naprawdę była Norma Jeane Baker?

Jaka jest prawdziwa historia jej krótkiego i bujnego życia? Czy była skrzywdzoną kobietą, która nigdy nie odnalazła szczęścia? A może przebiegłą kokietką, która bez skrupułów wykorzystywała swoje atuty, aby zdobyć władzę i pieniądze?

Nieznane nikomu fakty z życia gwiazdy, przyjaciele, którzy przemówili po raz pierwszy, i odtajnione dokumenty odkrywają najgłębiej skrywane tajemnice z życia Marilyn.

Lois Banner poświęciła wiele lat na napisanie pełnej i rzetelnej biografii Marilyn Monroe. Autorka przekonała najbliższych przyjaciół i znajomych gwiazdy, aby po latach milczenia opowiedzieli historię ikony amerykańskiego kina. Nieznane dotąd listy i zapiski po raz pierwszy ujrzą światło dzienne. Fakty i szczegóły dotyczące jej tragicznego dzieciństwa, licznych małżeństw i romansów, a w końcu przedwczesnej śmierci nareszcie zostaną ujawnione!

Książka odkrywa skrzętnie skrywane sekrety, wyjaśnia spekulacje i na nowo pisze biografię najsłynniejszej blondynki świata!”

 

Wiedziałam, jak mniej więcej wyglądało życie Marilyn Monroe po przeczytaniu jej beletrystycznego portretu w „Blondynce” Joyce Carol Oates (recenzja tutaj). Jednak to biografia autorstwa Lois Banner szeroko otworzyła mi oczy na prawdziwy los jednej z największych aktorek Hollywood.

Marilyn Monroe dla wielu ludzi jest tylko seksowną blondynką, ikoną kina. Jednak kiedy dowiadujemy się, jak naprawdę wyglądało jej życie, zobaczymy ją w zupełnie innym świetle. Ciężkie dzieciństwo (wędrowanie od jednego domu zastępczego do następnego, przypadek molestowania seksualnego) w dużej mierze napisało dalszy los Marilyn. Miało wpływ na jej dążenie do perfekcji, jej niezliczone romanse oraz małżeństwa, które były próbą stworzenia sobie wymarzonego domu i szczęśliwej rodziny.

Autorka książki przedstawia nam życie Marilyn nie opuszczając żadnego jej filmu, żadnego związku. Wnikliwie opisuje relacje gwiazdy z reżyserami i aktorami na planie, przyjaciółmi na kolejnych etapach życia, romanse, przez które Marilyn często chciała okazać tylko swoją przyjaźń, małżeństwa z Jimem Dougherty’m, Joem DiMaggio i Arthurem Millerem. Przybliża nam też początki kariery MM i jej niesamowity upór i chęć osiągnięcia sukcesu. Próbuje również dociec, co spowodowało śmierć Marilyn i czy rzeczywiście było to samobójstwo.

Lois Banner stworzyła świetne, wnikliwe dzieło pokazujące, jak ciężko w życiu miała Marilyn, jak dużo przeszła i jak bardzo wydarzenia w dzieciństwie miały wpływ na jej dorosłe życie.

Werdykt: TO READ!!!

Share:

Marth