Wiedziałam, jak mniej więcej wyglądało życie Marilyn Monroe po przeczytaniu jej beletrystycznego portretu w „Blondynce” Joyce Carol Oates. Jednak to biografia autorstwa Lois Banner szeroko otworzyła mi oczy na prawdziwy los jednej z największych aktorek Hollywood.

Marilyn Monroe dla wielu ludzi jest tylko seksowną blondynką, ikoną kina. Jednak kiedy dowiadujemy się, jak naprawdę wyglądało jej życie, zobaczymy ją w zupełnie innym świetle. Ciężkie dzieciństwo (wędrowanie od jednego domu zastępczego do następnego, przypadek molestowania seksualnego) w dużej mierze napisało dalszy los Marilyn. Miało wpływ na jej dążenie do perfekcji, jej niezliczone romanse oraz małżeństwa, które były próbą stworzenia sobie wymarzonego domu i szczęśliwej rodziny.

Autorka książki przedstawia nam życie Marilyn nie opuszczając żadnego jej filmu, żadnego związku. Wnikliwie opisuje relacje gwiazdy z reżyserami i aktorami na planie, przyjaciółmi na kolejnych etapach życia, romanse, przez które Marilyn często chciała okazać tylko swoją przyjaźń, małżeństwa z Jimem Dougherty’m, Joem DiMaggio i Arthurem Millerem. Przybliża nam też początki kariery MM i jej niesamowity upór i chęć osiągnięcia sukcesu. Próbuje również dociec, co spowodowało śmierć Marilyn i czy rzeczywiście było to samobójstwo.

Lois Banner stworzyła świetne, wnikliwe dzieło pokazujące, jak ciężko w życiu miała Marilyn, jak dużo przeszła i jak bardzo wydarzenia w dzieciństwie miały wpływ na jej dorosłe życie.

Werdykt: TO READ!!!