Niby sierpień to druga połowa wakacji, ale wszyscy zaczynają już odczuwać oddech jesieni na plecach. Wydawnictwa także, bo po leniwym (w moim mniemaniu) lipcu, w sierpniu znów czeka nas więcej ciekawych premier.

Wśród sierpniowych premier znalazłam dla siebie 11 interesujących tytułów, co jest całkiem niezłym wynikiem. I co ciekawe, w tym miesiącu najwięcej ciekawych tytułów wyłowiłam wśród non-fiction. Sami zobaczcie.


BELETRYSTYKA


W zeszłym roku Ałbena Grabowska rozpoczęła nową serię – «Uczniowie Hippokratesa». Pierwsza powieść, «Doktor Bogumił», bardzo mi się podobała i chętnie zapoznam się również z losami «Doktor Anny». Premiera 11 sierpnia.

To nie nowość, a nowe wydanie chyba najbardziej znanej powieści Joyce Carol Oates«Blondynka» to zbeletryzowana biografia Marilyn Monroe. Ciężka lektura, ale warta każdej minuty poświęconego jej czasu. Premiera wznowienia 11 sierpnia.

Nie znam wszystkich filmów Wesa Andersona, ale jego Grand Budapest Hotel bardzo mi się podobał i kiedy przeczytałam opis «Hotel Żaglowiec» Piotra Chojnowskiego, od razu powieść skojarzyła mi się z tym filmem. Samą książkę też chętnie przeczytam, jeśli będzie okazja. Premiera 11 sierpnia.


NON-FICTION


Tym razem reportażowo zaczynamy od Wydawnictwa Agora. Moją uwagę przykuł «Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów» Izy Klementowskiej. To może być naprawdę ciekawa książka. Premiera 11 sierpnia.

Jak wiecie, bardzo interesują mnie wszelkiego typu reportaże o Stanach Zjednoczonych, a kiedy zobaczyłam, że w tym roku szykują się aż dwa na temat ataku terrorystycznego z 11 września, bardzo mnie to zainteresowało. Pierwszy z nich wychodzi 11 sierpnia z ramienia Wydawnictwa Poznańskiego. «11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat» Mitchella Zuckoffa zdecydowanie musi się znaleźć na mojej półce.

Pamiętacie «Amerykańską księżniczkę» Annejet van der Zijl? Kiedy zobaczyłam główną bohaterkę tej książki na okładce «Amerykańskich milionerek» Kazimierza Brema, pomyślałam, że chętnie dowiem się o innych kobietach pokroju Allene Tew. Premiera książki 11 sierpnia.

Nie będę ukrywać, że do nowego tytułu w serii ZROZUM Wydawnictwa Poznańskie przyciągnął mnie kolor okładki (w końcu niebieski!), ale i temat brzmi interesująco. Premiera «Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?» Agnieszki Krzemińskiej 11 sierpnia.

Jakoś nie po drodze mi z serią Sulina Wydawnictwa Czarne, ale ich sierpniową nowość «Kaszëbë» Tomasza Słomczyńskiego chętnie bym przeczytała. Kaszuby mają w sobie coś takiego, że chciałabym lepiej poznać historię i kulturę tego regionu Polski. Premiera reportażu 4 sierpnia.

Prawie bym zapomniała napisać o tej książce, a przecież całkiem niedawno skończyłam jej przedpremierową lekturę. Jung Chang po raz kolejny porwała mnie w podróż po kompletnie obcej mi historii Chin. Zdecydowanie powinniście zwrócić uwagę na «Siostry z Szanghaju. Trzy kobiety, trzy drogi do władzy i wszechpotężne Chiny». Premiera 11 sierpnia.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


Nie wiem, czy zwróciłabym na tę powieść uwagę, gdyby nie wszechświat w tytule. «Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata» Benjamina Alire Saenza ma być historią przyjaźni dwóch nastolatków i już sam opis brzmi ciepło i przyjemnie, więc chyba się na ten tytuł skuszę. Premiera 11 sierpnia.

«Mary Poppins» znam tylko z najnowszego filmu Disneya, więc chętnie zapoznam się z książkowym oryginałem autorstwa P. L. Travers. Nowy przekład Marcina Mortki historii słynnej niani wyjdzie 18 sierpnia w Naszej Księgarni.

Znaleźliście coś dla siebie? Przypomniałam wam o jakiejś premierze, na którą czekacie od dawna? Dajcie znać.

Do przeczytania!