O książce Patricka Nessa dowiedziałam się dopiero za sprawą jej ekranizacji. Lubię znać oryginalną historię, zanim zdecyduję się na zapoznanie się z adaptacją, stąd moja decyzja o kupnie «Siedmiu minut po północy» była błyskawiczna i nieco spontaniczna.

Wydaje się, że Conor dzielnie znosi chorobę swojej matki. Nie przeszkadza mu, że sam musi szykować się do szkoły oraz dbać o siebie, dom i mamę. Wierzy, że to tylko chwilowe problemy i ostatnie leczenie wreszcie pomoże jego rodzicielce wygrać z rakiem. Jednak nocne koszmary nie pozostawiają złudzeń, a także wizyty pewnego dziwnego potwora. Prawie co noc, zawsze o godzinie 12:07. I choć Conor właściwie się go nie boi, samo zmierzenie się z nim będzie go sporo kosztować.

«Siedem minut po północy» to niesamowicie mądra i wzruszająca opowieść. Może się wydawać, że to książka dziecięca/młodzieżowa, ale zdecydowanie jest międzypokoleniowa. Po jej przeczytaniu na myśl przyszły mi dwa inne, wspaniałe dzieła – «Mały Książę» de Saint-Exupery’ego oraz «Oskar i pani Róża» Schmitta. Historia Conora jest swoistym miksem tych dwóch opowieści. Nie chcę przez to nazwać jej plagiatem bądź stwierdzić, że jest oklepana. Chodzi mi o to, że czerpie z nich to, co najlepsze: mądrość, odwagę, ale i tragedię, na którą nie ma się wpływu, ale trzeba sobie z nią poradzić.

Książka Nessa nie jest pozytywną historią. Pisarz pokazuje cierpienie i ból dziecka, którego matka, najbliższa w życiu osoba, powoli umiera na okrutną chorobę. Ta tragedia doskonale ukazana jest poprzez mroczny, budzący niepokój, charakter opowieści. Ja mam wcześniejsze wydaje książki, z niesamowitymi ilustracjami Jima Kaya, które idealnie pasują do treści i umacniają ten mroczny klimat.

«Siedem minut po północy» powinno być lekturą obowiązkową, zaraz za wyżej wymienionymi «Małym Księciem» i «Oskarem i panią Różą». Trzy piękne i niesamowicie mądre historie, o których nie da się zapomnieć. Jeśli macie możliwość nabyć książkę Patricka Nessa we wcześniejszym wydaniu, nie z okładką filmową, gorąco Was do tego zachęcam. Ilustracje Kaya zdecydowanie są tego warte.

 

Werdykt: TO READ!!!