«Sekretne życie drzew» to tegoroczny zwycięzca w plebiscycie lubimyczytac.pl w kategorii “literatura faktu”. Książkę miałam na półce już od kilku miesięcy, nadszedł więc czas, by dowiedzieć się, skąd te zachwyty na jej temat. Czy rzeczywiście lasy wg Petera Wohllebena są takie magiczne? Treść przeszła moje najśmielsze oczekiwania!

Peter Wohlleben jest niemieckim leśniczym z pokaźnym stażem, ale co najważniejsze – z powołaniem. Pracując tyle lat wśród drzew zdążył dobrze je poznać. Rozdział po rozdziale prowadzi nas przez kolejne magiczne elementy życia tych kolosów: opowiada o ich uczuciach, wzajemnej komunikacji i wsparciu, o rozmnażaniu się i pilnowaniu swoich dzieci, o towarzyszących im zwierzętach i innych roślinach – działających niekiedy na szkodę, a czasem na korzyść. Wohlleben udowadnia, że nie tylko zwierzęta zasługują na lepsze traktowanie. Kto by pomyślał?

Po lekturze tej książki nasze myślenie o świecie roślin, o drzewach nigdy nie będzie już takie samo. Spacery po lesie staną się wędrówką po magicznym miejscu i obserwacją – czy drzewa coś do nas mówią? Czy cieszą się, że je odwiedziliśmy? Czy dobrze je traktujemy? Ja sama nie mogę doczekać się, kiedy pogoda nieco się poprawi i będę mogła na własnej skórze poczuć magię tego miejsca.

Lektura «Sekretnego życia drzew» to wędrówka po fascynującym świecie przyrody. Wohlleben opisuje drzewa w niesamowity sposób – jakby pisał o ludziach czy zwierzętach. Wspomina o drzewnych dzieciach, o ich wędrówkach, o chorowaniu i bólu, który im przy tym towarzyszy. Uczy czytelnika, czego nie powinno się robić, a o czym nie wiedzą nawet doświadczeni leśnicy. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową zadawaną przez nauczycieli biologii.

Wersję ilustrowaną uzupełnia 60 niesamowitych fotografii polskich lasów. Fotografie te idealnie dopełniają treść, pomagając nam zrozumieć, o czym dokładnie wspomina Wohlleben. Dodatkowo sprawiają, że mamy ochotę nie tylko wybrać się do lasu, ale zacząć zwiedzać polskie puszcze i rezerwaty przyrody. Czy może być coś lepszego, niż książka, która wywiera na człowieka tak pozytywny wpływ?

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy warto sięgnąć po tę książkę – nie róbcie tego, po prostu ją kupcie! Ogromnie polecam wersję ilustrowaną. Fotografie są przepiękne! A już niedługo w księgarniach pojawi się «Duchowe życie zwierząt» tego samego autora. Na pewno trafi do mojej biblioteczki.

 

 

 

Werdykt: TO READ!!!      

 

Któż z nas pomyślałby, że życie lasu może być tak niesamowite? Peter Wohlleben w swojej książce odkrywa przed nami magiczne fakty z życia drzew, o których nie wiedzą nawet leśnicy z wieloletnim stażem. W książce możemy przeczytać m.in. o sposobach komunikacji drzew, jak pomagają sobie wzajemnie, o ich wędrówkach, opiece nad potomstwem itd. Po przeczytaniu «Sekretnego życia drzew» spacer po lesie nigdy nie będzie już taki sam.