Swego czasu byłam wielką fanką Formuły 1. Z zapartym tchem śledziłam w TV każdy wyścig, a na jedno Grand Prix udało mi się nawet pojechać i podziwiać bolidy na żywo. I chociaż od kilku lat ta pasja jest w uśpieniu, nadal lubię do niej wracać, chociażby dzięki książkom.

«Rywalizacja totalna» przyciągnęła moją uwagę nie tylko okładką i tematyką, ale także nazwiskiem jednego ze współautorów – Rossa Brawna. Tego pana fanom F1 przedstawiać nie trzeba, to chodząca legenda. Z wielką ciekawością zabrałam się więc do lektury. I zostałam mocno zaskoczona treścią.

Po okładce i wyróżnionym nazwisku Brawna byłam przekonana, że to jego książka, a Adam Parr jest tylko drugoplanowym współautorem. Okazało się jednak, że to właśnie Parr wyszedł z inicjatywą powstania tego tytułu. Pomysł na treść, wstęp do rozważań, prowadzenie rozmowy – to wszystko wychodzi właśnie od byłego prezesa Williams F1. Nie dziwi mnie fakt, że wydawnictwo próbuje przyciągnąć zainteresowanie wyróżniając bardziej znane nazwisko, ale myślę, że to jednak Adam Parr zasługuje na miano pierwszego autora. Z drugiej zaś strony…

Parr napisał doktorat oparty o doświadczenia z Formuły 1 i w «Rywalizacji totalnej» kontynuuje temat, a to nie zawsze było łatwo przyswajalne. Dużo bardziej odpowiadała mi część, w której Brawn opowiada o swojej karierze, ale także ogólnie wypowiedzi Brawna, ponieważ wyjaśniał on pewne rzeczy w dużo przystępniejszy sposób. Kiedy wypowiadał się Parr, widać tę tendencję do naukowego stylu wypowiedzi. Sam pomysł, aby rozpracować różne tematy związane z wyścigami i zarządzaniem tym sportem jest bardzo intrygujący i myślę, że książka ta porwie nie jednego fana.

Sporo dowiedziałam się o Brawnie i o tym, co działo się wewnątrz zespołu. Biernym obserwatorom, kibicom, sporo istotnych faktów ucieka, ponieważ nie mają do nich dostępu. Takie książki są więc jak dar niebios, bo otwierają wiele ciekawych drzwi i pozwalają (po czasie) zrozumieć, skąd takie a nie inne wyniki, czemu jakiś zespół nie radził sobie, chociaż miał mnóstwo pieniędzy. Adam Parr wiedział co robi, biorąc na partnera do rozmowy właśnie faceta, z którym Michael Schumacher zdobył siedem mistrzowskich tytułów.

Podsumowując: fanom Formuły 1 bardzo polecam lekturę, wiele z niej wyniesiecie. Nie wiem, czy osoby, które nie interesują się tym sportem, będą miały jakąkolwiek przyjemność z lektury «Rywalizacji totalnej», chociaż odnoszę wrażenie, że wg Parra ta książka jest również dla takich osób.

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję Czytampierwszy.pl

 

NA SKRÓTY

«Rywalizacja totalna» to rozmowa rzeka między Adamem Parrem a Rossem Brawnem, legendą Formuły 1. Brawn, opowiadając o swojej karierze, razem z Parrem omawiają różne elementy F1, które mają składać się na sukces i tytułową rywalizację totalną. Bardzo dużo można się dowiedzieć z tej książki na temat byłego dyrektora technicznego Ferrari i inaczej spojrzeć na niektóre elementy z historii tego sportu i na niektórych ludzi z nim związanych. Polecam ją ogromnie fanom Formuły 1, ale niekoniecznie osobom nie zainteresowanym tym sportem.