Ależ się wkręciłam ostatnio w tę literaturę dziecięcą! Niedawno pisałam wam o świetnej polskiej serii «Felix, Net i Nika» Rafała Kosika, a dzisiaj, pozostając w przygodowych klimatach, przenosimy się do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Co to będzie za podróż!

Końcówka mojego roku zdecydowanie należy do książek, które właściwie nie są dla mnie, jeśli patrzeć na ich kategorię, ale czemu miałabym z tego powodu się ograniczać, skoro dają mi one tyle radości? Weźmy taki «Renomowany katalog Walker & Dawn», powieść przygodową dla dzieciaków wkraczających w nastoletni wiek. Wspaniale się przy niej bawiłam i zaraz wam opowiem, dlaczego.

Kiedy na starość odkrywasz w sobie dziecko

Jakkolwiek głupio to nie zabrzmi, nie mogę się nacieszyć, że na stare lata odkryłam literaturę dziecięcą. Każdy kolejny tytuł budzi we mnie zachwyt coraz większy i większy. Nie mogę się nadziwić, jak piękne i mądre książki teraz się wydaje, do tego tak wspaniale wydane. Czasem myślę o tym, żeby zupełnie przerzucić się na podobną literaturę, zarówno czytelniczo, jak i blogowo, ale mam zbyt eklektyczny gust, by zrezygnować ze wszystkich innych rodzajów książek. Moja miłość do literatury dziecięcej skupiała się dotychczas na książkach raczej dla kilkulatków, powiedzmy do magicznej granicy 10 lat, więc powieść Davide’a Morosinotto jest niejako nowym doświadczeniem. I to jak najbardziej udanym.

Dwie Siostry, Renomowany Katalog Walker & Dawn, Tippi i ja

Pierwsze doświadczenie z dziecięcą literaturą przygodową?

Myślę, że lektura «Renomowanego katalogu Walker & Dawn» to moje pierwsze świadome doświadczenie z literaturą przygodową dla dzieci. Na pewno już wcześniej czytałam coś z tej kategorii, ale dopiero teraz miałam w pełni świadomość po jaki tytuł sięgam, dla kogo jest on mniej więcej przeznaczony i co może mnie czekać. A czekała mnie wspaniała przygoda i podróż przez Stany Zjednoczone z czwórką dzieciaków. 

Powieść Davide’a Morosinotto to powieść przygodowa przeznaczona dla młodszej młodzieży, powiedziałabym że mowa o wieku 10-13 lat, której akcja rozgrywa się na początku XX wieku na południu USA. Przygoda naszej czwórki młodych bohaterów rozpoczyna się w Luizjanie, kiedy to podczas łowienia ryb znajdują 3 dolary. Ciężko podzielić tyle pieniędzy na cztery osoby, postanawiają więc wspólnie dokonać zakupu w słynnym Renomowanym Katalogu Okazji Mistera Walkera & Miss Dawn. Nie przypuszczają nawet, że ich zamówienie rozpocznie największą przygodę ich życia i sprawi, że wyruszą w podróż do odległego o ponad 1000 mil Chicago.  

Chciałabym znów być dzieckiem, żeby czytać takie książki

Podczas lektury tej powieści, czułam się jak dziecko. Ile ja bym dała, żeby móc ją przeczytać mając te 10-13 lat! Jestem pewna, że czytałabym ją wieczorami pod kołdrą oświetlając sobie strony latarką. Książka podzielona jest na cztery części, w każdej z nich narratorem jest kolejny z naszej czwórki bohaterów. Mamy więc porywczego łobuziaka Te Trois, rozważnego i nieco lękliwego Eddiego, jedyną dziewczynę w paczce – Julie, która pragnie wyrwać się z dotychczasowego życia, jakie wiedzie, oraz jej młodszego małomównego brata – Tita. «Renomowany katalog Walker & Dawn» napisany jest fantastycznie, mamy ciekawych, oryginalnych bohaterów, wartką i wciągającą akcję, momenty grozy, ale i spokojniejszego oddechu. Miejsce i czas umiejscowienia akcji powieści też są strzałem w dziesiątkę. Są w tej powieści takie momenty, że dzieciaki będą je czytać z wypiekami na twarzy, ukrywając się przed dorosłymi: kilkunastoletni bohaterowie popijający alkohol? posiadający rewolwer? palący cygara? Wyraźnie jednak widać, że Morosinotto wie, co robi, pisząc o takich rzeczach i wcale nie ma na celu demoralizowania młodzieży. 

Dwie Siostry, Renomowany Katalog Walker & Dawn, Tippi i ja

Podsumowując

«Renomowany katalog Walker & Dawn» to wspaniała powieść przygodowa dla młodszej młodzieży i myślę, że będzie idealnym prezentem pod choinkę. Nie dość, że jest świetna pod względem treści, to i wydanie budzi mój zachwyt: twarda oprawa owinięta kolorową obwolutą, do tego rozdziały poprzedzają tematyczne ilustracje robiące świetny klimat. Bardzo wam polecam ten tytuł, ja jestem nim oczarowana.

Werdykt: TO READ!!! 

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Dwie Siostry