Z twórczością Jessici Khoury nie miałam jeszcze do czynienia, chociaż jak się okazuje, na stosiku “do przeczytania” znajduje się jej «Geneza», która zaintrygowała mnie opisem fabuły. «Zakazane życzenie» trafiło do mnie dzięki Wydawnictwu SQN jeszcze przed opublikowaniem zdjęcia polskiej okładki, więc tym razem nie mogę powiedzieć, że to właśnie ona przykuła moją uwagę (a bezsprzecznie jest cudowna!). Zaciekawiła mnie sama historia Aladyna, która miała być opowiedziana na nowo. Zapowiadało się magicznie! Czy tak rzeczywiście jest?

Zahra zdradziła swoją panią, przez co pięćset lat przesiedziała zamknięta w lampie. Na wolność wypuścił ją dopiero Aladyn, którego w miejsce zasypanego legendarnego miasta Neruby naprowadził ukradziony pierścień. Chłopak ma trzy życzenia, jednak nie jest tak pięknie, jakby chciał. Każde z nich ma swoją cenę, którą dżinn może odebrać, kiedy tego zechce. Aladyn pragnie dokonać zemsty na wezyrze, który zabił jego rodziców, Zahra zaś dowiaduje się, że syn Nardukty, największego z dżinnów, został uwięziony, i jeśli dziewczynie uda się go uwolnić, odzyska wolność. Postanawia wykorzystać nowego pana do własnych celów. W międzyczasie jednak zaczyna wytwarzać się między nimi pewna bliskość…

Historia Aladyna i Zahry wprowadza nas w bajkowy klimat już od pierwszych stron. Od samego początku czujemy się wprost wciągnięci do tego egzotycznego i fascynującego świata. W klasycznej wersji Disneya dżinn jest mężczyzną, tutaj jednak autorka postanowiła ubarwić fabułę: Zahra jest kobietą. Może przywdziać każdą postać, ale w głębi duszy jest kobietą. Nie jest jednak słodka, miła i potulna. W Zakazanym życzeniu wszystkie postaci damskie są zadziorne, odważne i waleczne. Zahra na dodatek walczy ze swoim charakterem dżinna: z jednej strony chce pomóc Aladynowi, z drugiej zaś jej wolność jest dla niej najważniejsza i wykorzystuje mężczyznę, manipulując nim w taki sposób, aby uzyskać zamierzony cel. Aladyn też ma charakterek, w końcu jest złodziejem i musiał nauczyć się żyć na ulicy. Razem tworzą wybuchową parę.

Jestem zachwycona tą historią: ciekawą, oryginalną, bajkową. Jessica Khoury wpadła na fantastyczny pomysł z nowym Aladynem. Czaruje nas arabskim światem, magią dżinnów, bogatym dworem księżniczek i wezyrów. Bohaterowie są ciekawie skonstruowani, a Zahrę i Aladyna polubiłam od razu. W «Zakazanym życzeniu» mamy przygodę, romans, walkę dobra ze złem. Jeśli lubicie baśnie i młodzieżową fantastykę, jestem przekonana, że pokochacie tę historię. Ja sama mam ogromną ochotę wrócić teraz do disneyowskiego Aladyna i przypomnieć sobie tę klasyczną opowieść.

 

Werdykt: TO READ!!!

PREMIERA: 1 marca

* za możliwość przedpremierowej lektury dziękuję Wydawnictwu SQN