Dziś mam dla Was recenzję książki autorki, którą bardzo cenię – Charlotte Bronte. Jeśli skończyliście czytać wszystkie dzieła Jane Austen, koniecznie sięgnijcie po siostry Bronte! 🙂

Po niemalże 150 latach doczekaliśmy się w końcu wydania tej książki w Polsce. „Profesor” był na mojej liście niemalże od początku, kiedy trafił do księgarni, ale dopiero niedawno udało mi się nabyć tę książkę i żałuję, że tyle czasu to zajęło!

Charlotte Bronte ma specyficzny styl. Choć historie w jej książkach dążą do szczęśliwego zakończenia, zawsze czuć w nich mrok, ciemną stronę życia. I nie są to zwykłe problemy, jakie romantyczni bohaterowie spotykają na swojej drodze niemalże w każdej historii miłosnej. Ten mrok to element charakterystyczny dla najstarszej z sióstr Bronte, to cecha nieodłączna jej stylowi, nieodłączna jej książkom.

Nie inaczej jest w „Profesorze”. Zanim tytułowy bohater wyjedzie do Brukseli i zostanie nauczycielem, czekają go jeszcze ciężkie doświadczenia w Anglii. Ale również to właśnie te doświadczenia powodują, że Bruksela będzie jego następnym przystankiem na drodze do szczęścia i  to właśnie tam owo szczęście znajdzie.

Powieść jest napisana pięknym językiem, charakteryzującym dzieła z tamtej epoki. Bohaterowie i ich charaktery są idealnie skonstruowani (zwłaszcza postać Hunsdena, przekornego człowieka o silnym charakterze, dzięki któremu  William Crimsworth trafi do Brukseli, nadaje świetnego smaczku). Momentami książka jest trochę zbyt rozległa, co może trochę nużyć, ale patrząc na całą powieść, jesteśmy w stanie wybaczyć to autorce.

Zdecydowanie polecam! Zwłaszcza miłośnikom wiktoriańskiej Anglii 🙂

Werdykt: TO READ!