Święta tuż tuż, pewnie wielu z was zakup prezentów dla najbliższych ma dopiero przed sobą. Spieszę więc z małą pomocą, ale tym razem to nie książki są głównym przedmiotem tego wpisu.

Książki polecam wam non stop. I na blogu, i na Instagramie, więc myślę, że nie ma sensu się powtarzać. W tym roku chciałam stworzyć nieco inny wpis. Pomyślałam, że polecę wam to, co mnie samej się sprawdziło, co mnie zachwyciło i co sama uważam za świetny pomysł na prezent, bo już to wypróbowałam. Ten rok był specyficzny, dużo czasu spędziliśmy w domach, dużo się mówiło o wspieraniu polskich biznesów i u mnie też znajdziecie produkty polskie lub z polskich sklepów online (no, z drobnym wyjątkiem).

Puzzle

Nie mogłabym zacząć inaczej. Kiedyś nie sądziłam, że to rozrywka dla mnie, a teraz od układania ich jestem uzależniona. Puzzle wymagają skupienia, dlatego pozwalają odpocząć od dręczących nas myśli. A satysfakcja z ułożenia całego obrazka jest niesamowita!  Zaczęłam przygodę z nimi od dwóch polskich małych firm, które mają niewielki, ale za to wyjątkowy asortyment: Haru Stories i Radostki. Piękne wzory ma również Muno Puzzle. Jeśli chodzi o szerszy wybór, mogę wam polecić dwa sklepy: puzzlepremium.pl (mają cudowne obrazy Thomasa Kinkade’a) oraz art-puzzle.pl (tu kupowałam puzzlowy obraz Alfonsa Muchy.

1. Radostki   2. Haru Stories   3. Muno puzzle   4. i 5. Thomas Kinkade w Puzzlepremium.pl

Artykuły papiernicze

W tym roku wróciłam do pisania pamiętnika, który jednocześnie służy mi do innych notatek. Postanowiłam więc zainwestować m.in. w ładny zeszyt ze stronami w kropki oraz wieczne pióro. Notes to wspieranie polskich marek razy trzy, bo autorką okładki jest polska ilustratorka Aleksandra Morawiak, producentem Papiery Wartościowe, a ja notes kupiłam w sklepie online Rzeczownik. Teraz taki notes czy kalendarz możecie kupić również w wersji z printem Any Rudak. Jeśli chodzi o polskie marki papiernicze, to zajrzyjcie też do sklepu Pani Swojego Czasu.

 1. Zakreślacze w pastelowych kolorach – Pani Swojego Czasu
 2. Kalendarz na 2021 rok z printem Any Rudak – Papiery Wartościowe
 3. Naklejki do Bullet Journal – Pani Swojego Czasu
 4. Kołonotatnik z serii Kreatywny Chill – Pani Swojego Czasu
 5. Pióro Kaweco – Rzeczownik
 6. Notes z kolażem Aleksandry Morawiak – Papiery Wartościowe

Różności

Ten rok stoi u mnie pod znakiem herbat liściastych. W czasie kwarantanny na początku roku zrobiłam solidny zapas w sklepie cozaherbata.pl i od tej pory szerokim łukiem omijam herbaty w torebkach. Myślę, że dla herbaciarzy zapas różnych smaków będzie strzałem w dziesiątkę. A jak herbata, to może i ładny kubek z zaparzaczem albo od razu dzbanek? I do tego pyszne kostki piernikowe od Igi Sarzyńskiej zapakowane w eleganckie pudełko z kolażem Aleksandry Morawiak. To nie są zwykłe pierniki. Jak raz ich skosztujecie, będziecie myśleć o nich jeszcze dłuuuugo.

Skarpetki pod choinką to już zdecydowanie klasyk, ale teraz w tym temacie można zaszaleć. Spójrzcie na kolorowe skarpetki nie do pary od Many mornings! Do skarpetek polecam zabawne koszulki od Nad wyraz. Nie mam własnej, ale mój mąż dostał ode mnie jedną czy dwie i zdecydowanie jest fanem tych grafik i zabawy literaturą polską. A skoro w temacie literatury jesteśmy, to spójrzcie jeszcze na anglojęzyczną serię Barnes & Noble Leatherbound Classics. Ja właśnie czekam na zbiór powieści Jane Austen w tym wydaniu, a zamawiałam go na Book Depository i to jest właśnie ten jeden zagraniczny akcent w tym wpisie.

 1. Barnes & Noble Leatherbound Classics – dostępne np. na Book Depository
 2. Kubek z zaparzaczem – Allegro
 3. Koszulka męska – Nadwyraz.com
 4. Herbata liściasta – Cozaherbata.pl
 5. Kostki piernikowe w ozdobnym pudełku – Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń
 6. Dzbanek – Ikea
 7. Skarpetki – Many mornings

Książki dla dzieci

Miało nie być książek, ale osobiście nie wyobrażam sobie, żeby moja chrześnica nie dostała ode mnie jakiejś książki pod choinkę, dlatego postanowiłam zrobić wyjątek dla literatury dziecięcej. Uważam, że to bardzo ważne, aby od małego zachęcać dzieci do czytania i pokazywać im magię, jaka tkwi w książkach. Nie będę się tu rozpisywać o tytułach, które wybrałam, ale wiedzcie, że to moje top of the top i polecam wam tu same najlepsze książki.

Trochę wzruszeń (1-4), trochę przygody (5-6), trochę nauki (7) i trochę klasyki (8).

 1. „Jak hodować i karmić domową czarną dziurę” Michelle Cuevas, Nasza Księgarnia
 2. „Mój dziadek był drzewem czereśniowym” Angela Nanetti, Nasza Księgarnia
 3. „Tippi i ja” Sarah Crossan, Dwie Siostry
 4. „Drzewo życzeń” Katherine Applegate, Dwie Siostry
 5. „Odrobina czarów” Michelle Harrison, Wydawnictwo Literackie
 6. „Zabójstwo Brangwina Kąkola” M.T. Anderson, Eugene Yelchin, Dwie Siostry
 7. „Którędy do Yellostone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandra i Daniel Mizielińscy
 8. Seria książek o Muminkach autorstwa Tove Jansson w nowej szacie graficznej, Nasza Księgarnia

Mam nadzieję, że ten prezentownik się wam przyda. Zamieściłam w nim same swoje hity, które mogę polecić bez mrugnięcia okiem. Przy okazji możemy też wesprzeć polskie marki w tym dosyć trudnym dla wszystkich roku.

Do przeczytania!