Czas na drugą część poradnika prezentowego. Jeśli nie widzieliście pierwszej z gadżetami dla książkoholików, odsyłam was ⇒TU⇐. Tym razem przygotowałam wpis pełen książek. Część z nich to te, które sama przeczytałam i polecam z ręką na sercu, część zaś to tytuły, które mam na liście „do kupienia” i nie pogniewałabym się, gdyby bliscy mnie nimi obdarowali.

Niektóre tytuły pod zdjęciami mają podlinkowane recenzje, więc jak najbardziej zachęcam do kliknięcia i przeczytania mojej opinii. Te zaś, których jeszcze nie przeczytałam, mają podlinkowaną kartę na lubimyczytac.pl, abyście w razie czego mogli tam zapoznać się ze specyfiką danej książki. Podsyłajcie obydwa poradniki najbliższym lub sami z nich skorzystajcie. Mam nadzieję, że moje polecajki wam się przydadzą 🙂


Literatura piękna


1. «Dżentelmen w Moskwie» Amor Towles – moja powieść tego roku! Fantastyczny klimat carskiej Rosji niczym z powieści Lwa Tołstoja. 2. «Purezento» Joanna Bator – Bator w swojej najnowszej powieści czaruje japońskim klimatem i piękną historią o sklejaniu złamanego serca. 3. «Niksy» Nathan Hill – solidna wielowątkowa powieść. Autor pisał ją przez 10 lat i chociaż fabuła jest niezła, ja najbardziej podziwiam kunszt literacki. 4. «Kolekcja nietypowych zdarzeń» Tom Hanks – mam wrażenie, że większość z nas dosłownie wychowała się na filmach z Hanksem, więc warto sprawdzić, jak aktor poradził sobie w roli pisarza. 5. «Kochaj» Regina Brett – 50 felietonów poświęconych miłości: do najbliższych, do obcych, a przede wszystkim do siebie. Kolejny cudowny zbiór tekstów. Polecam także pozostałe książki autorki.

6. «Ciemna strona» Tarryn Fisher – jeden z moich ulubionych patronatów. To mroczna i wciągająca historia, od której ciężko się oderwać. 7. «Ogród małych kroków» Abbi Waxman – piękna i przezabawna opowieść o radzeniu sobie z traumą i utratą najbliższych. 8. «Lokatorka» JP Delaney – fantastyczny thriller psychologiczny, trzymający w napięciu aż do ostatniej strony. 9. «Całe życie» Robert Seethaler – minimalistyczna powieść o życiu prostego człowieka. Piękno czasami tkwi w prostocie. 10. «Święte krowy na kółkach» Jacek Fedorowicz – zbiór przezabawnych i ironicznych felietonów na temat Warszawy. Must have dla każdego warszawiaka.


Literatura popularnonaukowa


1. «Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie» Jorge Cham, Daniel Whiteson – jedna z moich ulubionych książek tego roku. Zabawna i pełna wiedzy podanej w bardzo przystępny sposób. 2. «Wszechświat w twojej dłoni» Christophe Galfard – kolejna świetna pozycja na temat wszechświata. Autor zabiera nas w fascynującą podróż w najdalsze zakamarki kosmosu i fizyki. 3. «Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli» Nathanael Johnson – autor przybliża czytelnikowi życie mieszkańców miast, których na co dzień nie dostrzegamy lub odganiamy, np. gołębi. 4. «Sekretne życie drzew» Pater Wohlleben – to książka jeszcze z ubiegłego roku, ale nie mogę jej wam nie polecić. Sama dostałam ją na Gwiazdkę w zeszłym roku i uwielbiam ją. Po lekturze będziecie patrzyli na lasy i drzewa zupełnie inaczej. 5. «Duchowe życie zwierząt» Peter Wohlleben – kolejna świetna książka niemieckiego leśniczego. Bardzo ciekawie przedstawia swoje spostrzeżenia na temat wybranych zwierząt, posiłkując się wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców.


Reportaże


1. «Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu» Marcin Wójcik – bardzo dobry reportaż, poruszający kontrowersyjny, ale ważny temat. 2. «Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy» Paweł Reszka 3. «Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji» Sebastian Frąckiewicz 4. «Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija» Jon Krakauer – reportaż na temat mormonów. Czytałam go w zeszłym roku, a wspomnienie wciąż wywołuje we mnie ciarki. 5. «Dom polski. Meblościanka z pikasami» Małgorzata Czyńska 6. «Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu» Agnieszka Kościńska.


Literatura młodzieżowa


1. «Dwór Cierni i Róż» Sarah J. Maas – wspominam tylko o pierwszym tomie, ale bierzcie od razu wszystkie trzy części. Ja przepadłam w historii fae wysokiego rodu. 2. «Moja Lady Jane» Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows – jedna z najbardziej absurdalnych i najzabawniejszych książek, jakie czytałam w tym roku. 3. «Kroniki Jaaru. Księga Luster» Adam Faber – połączenie magii z Harry’ego Pottera i świata z «Alicji w Krainie Czarów». 4. «Zakazane życzenie» Jessica Khoury – nowa historia Aladyna. Słodka, zabawna i wciągająca. 5. «Illuminae» Amie Kaufman, Jay Kristoff – fabuła jak fabuła, ale tę książkę warto mieć dla samej niesamowitej formy przedstawienia treści: zbiory raportów, rozmów na czacie, zapisów z kamer, zapisów z prywatnego dziennika bohaterki. To bardzo niecodzienna książka i w tym jej największy urok.


Literatura dziecięca


1. «Historia Mademoiselle Oiseau» Andrea de La Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt 2. «Mademaiselle Oiseau i listy z przeszłości» Andrea de La Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt – magia, Paryż i koty. Piękna książka i przepiękne wydanie. Kupując tę książkę pamiętajcie o pierwszej części! 3. «Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz» Jakub Skworz – właśnie czytam i jestem totalnie kupiona pomysłem wciągnięcia bohaterów przez książkę i sposobem na przybliżenie dzieciom postaci Adama Mickiewicza. 4. «Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (wydanie ilustrowane)» J.K.Rowling, Olivia Lomeneh Gill – słyszałam, że te ilustrowane wydania są niesamowite i sama mam w planach uzupełnić o nie swoją biblioteczkę. 5. «Wodnikowe Wzgórze» Richard Adams – klasyka. Piękna opowieść o przyjaźni i poświęceniu, a do tego nowe wydanie ma zachwycające ilustracje.

Mam nadzieję, że tym skromnym wpisem podpowiedziałam wam nieco, jakie tytuły warto podarować bliskim. Dajcie znać, czy coś wam wpadło w oko, będzie mi bardzo miło 🙂