Rok 2021 zaczęłam od… podróży, ale jak to u mnie bywa, nie tych dosłownych po świecie czy Polsce (co i tak obecnie nie bardzo wchodzi w grę), lecz literackich. W takim podróżowaniu czuję się najlepiej.

Pod koniec zeszłego roku odezwała się do mnie Anna Pactwa, założycielka nowego wydawnictwa – Wydawnictwo Pactwa. Spod jego skrzydeł na razie wyszły dwie książki i właśnie w styczniu sięgnęłam po jedną z nich, a teraz chciałabym wam nieco o niej napisać.

Zabiorę was w podróż… po ludzkich historiach

«Podróżności» na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na książkę będącą relacją z podróży. I poniekąd faktycznie tak jest, ale to nie jest relacja, której byście się spodziewali. Kris Kaleta nie pokaże wam piękna Ameryki Południowej, nie zabierze was śladami <tu dopisz sobie jakieś nazwisko>. Nie będzie opisywał kolejnych pięknych zabytków i ich historii, nie będzie nawet przybliżał wam tradycji, wierzeń i kultur, z którymi się zetknął podczas swoich wojaży. Zabierze was za to w podróż po ludzkich historiach, bo to właśnie ludzie, których spotykał na swoich kolejnych wyprawach, stali się głównymi bohaterami rozdziałów «Podróżności». Ludzie i ich proste, czasem trudne, historie, a miejsca, w których spotkali się z Krisem, są jedynie tłem tych opowieści. Tłem, które kulturowo na te historie wpłynęło.

Podróżności - Kris Kaleta

Ach te trudne początki

Muszę przyznać, że nie od razu złapałam flow z piórem Krisa. Pierwszy rozdział sugerował, że będzie to książka, w której autor cwaniakuje i sili się na wielkiego pisarza, ale na szczęście kolejnymi opowieściami zupełnie zawładnęli ich bohaterowie i to wyszło «Podróżnościom» na plus. W środku książki byłam już wsiąknięta w te historie, a pod koniec nawet zaczęłam żałować, że to już, że tylko tyle, że nie dostanę więcej. Bo bohaterowie książki są niezwyczajni w tej swojej zwyczajności, a ostatecznie książka Kalety nie tyle jest tytułem podróżniczym, co raczej mini reporterskim. Muszę jednak zauważyć, że w «Podróżnościach» panuje jakiś taki chaos, że książka jest nieco nierówna, zwłaszcza jeśli chodzi o początek i koniec, co trochę działa w moich oczach na minus.

Niecodzienne wydanie

Oprócz treści, warto zwrócić też uwagę na wydanie tego tytułu. To coś pomiędzy książką a obszerną broszurą. Nie ma tradycyjnego grzbietu, a w środku bardzo widoczne jest szycie i składki. Dla mnie to duży plus, bo dzięki temu książka jest nieco bardziej wyjątkowa. No i ilustracje, które w niej znajdziecie (namalowane na podstawie zdjęć) dodają całości ciekawego charakteru. «Podróżności» okazują się zatem książką interesującą pod niemalże każdym względem. 

Podróżności - Kris Kaleta

Podsumowując

Wydawnictwo Pactwa ma na swoim koncie na razie dwa tytuły: jeden dla dzieci i jeden dla wszystkich głodnych prostych ludzkich historii. Mimo małych niedociągnięć, myślę, że «Podróżności» to tytuł, na który warto zwrócić uwagę.

Werdykt: TO READ

Książkę kupicie na stronie Wydawnictwa Pactwa 

*wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Pactwa