in Films

„Podróż na sto stóp”

at

Mały przerywnik od książek. Tym razem mam dla Was kilka słów na temat filmu, który niedawno wszedł do kin 🙂podróż na sto stóp

„Hassan Kadam (Manish Dayal) to prosty i skromny kucharz, który uważa gotowanie za jedną z największych życiowych przyjemności. Jego rodzina, z patriarchą Papą (Om Puri) na czele, musiała wyjechać z rodzimych Indii, by poszukać dla siebie lepszego miejsca na świecie. Postanawiają osiąść w położonym na południu Francji urokliwym miasteczku Saint-Antonin-Noble-Val i założyć restaurację z kuchnią indyjską. Gdy Maison Mumbai, bo tak zostaje ten przybytek smakowych rozkoszy nazwany, zyskuje coraz większą popularność wśród miejscowej ludności, nie jest to w smak dystyngowanej Madame Mallory (Helen Mirren). Jej uhonorowana gwiazdką, w prestiżowym Przewodniku Michelina, restauracja Le Saule Pleurer była dotychczas jedyną przystanią dla wszystkich koneserów dobrego smaku. Co więcej, kobieta, która poświęciła restauracji całe swoje życie, nie potrafi sobie wyobrazić, by kuchnia indyjska mogła w jakikolwiek sposób konkurować z elegancją oraz formą klasycznej kuchni francuskiej.” – Multikino

Nie jestem fanką filmów, w których motywem przewodnim jest gotowanie. Może dlatego, że sama nie bardzo lubię gotować i rzadko kiedy to robię. Dlaczego więc poszłam do kina akurat na ten film? Zachęcił mnie przede wszystkim plakat. Piękny, prawda? Wabikiem była też Helen Mirren w roli Madame Mallory. Jak się okazało po seansie, warto było wydać trochę pieniędzy na bilet właśnie na „Podróż na sto stóp”.

„Podróż na sto stóp” to opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca, o pasji, niezłomnych charakterach i dwóch zupełnie różnych kulturach – francuzów i hindusów. Fantastyczny Manish Dayal w roli Hassana pokazuje ogromną pasję do gotowania. Helen Mirren jako Madame Mallory, początkowo zimna i wyniosła, pod wpływem talentu młodego hindusa, na nowo odkrywa radość życia. Om Puri – Papa; ojciec i głowa rodziny, niezłomnie dąży do wyznaczonego sobie celu – odnalezienia miejsca, gdzie jego rodzina znów czułaby się jak w domu. I na dokładkę przepiękna Charlotte Le Bon jako Marguerite, młoda kucharka w restauracji Madame Mallory, która stanie na drodze Hassanowi.

Świetna gra aktorska, świetnie pokazane uczucia, połączenie kultur francuskiej i hinduskiej oraz piękne widoki urokliwego francuskiego miasteczka – „Podróż na stop stóp” to bardzo urokliwy i przyjemny film. 

Share:

Marth