Październik oznacza jedno – czas gromadzić książkowe zapasy na jesień i zimę. W końcu przyszedł czas, kiedy książkoholicy mogą zaszyć się w swoich jaskiniach i czytać, czytać, czytać…

Kiedy zaczęłam przygotowywać ten wpis, byłam lekko przerażona tym, ile dobrych książek się szykuje. Nie tylko nowości, ale i wznowień w pięknych oprawach. Na szczęście ostatecznie zatrzymałam się na 12 tytułach, w tym o jednym wspominam właściwie tylko dla was, bo sama czytałam go w lipcu. Ale jednak to wciąż 11 interesujących mnie książek. Jakich? Zobaczcie sami.


NON-FICTION


Nie dość, że w serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne wychodzi kolejny reportaż Charliego LeDuffa, to na dodatek poświęcony Nowemu Jorkowi! To chyba jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek tego roku. Premiera «Praca i inne grzechy. Prawdziwe życie nowojorczyków» 27 października.

Dawno nie czytałam nic z serii podróżniczej Wydawnictwa Poznańskie, ale «Alaska. Przystanek na krańcu świata» Damiana Hadasia przykuł moją uwagę. Premiera 13 października.

To nie nowość, ale wznowienie książki, którą sama dorwałam w antykwariacie i którą czytałam w ramach tegorocznego kosmicznego lipca. «Apollo 13» Jima Lovella i Jeffreya Klugera to opowieść o misji, która mogła skończyć się tragicznie. Bardzo ciekawa i mocno trzymająca w napięciu. Premiera wznowienia 29 października.

A z myślą o przyszłorocznym kosmicznym lipcu znalazłam coś dla siebie u Wydawnictwa Marginesy. «Kosmos. 10 rzeczy, które należy o nim wiedzieć» dr Becky Smethurst zapowiada się świetnie! Premiera 10 października.


BELETRYSTYKA


Po wrześniowej przerwie wydawnictwo Albatros wraca z kolejnym tytułem w serii butikowej. Tym razem jest to kolejna powieść Daphne du Maurier «Moja kuzynka Rachela». Podejrzewam, że powieść i tak przeczytam na Legimi, ale ten piękny egzemplarz papierowy również z pewnością znajdzie się na moich półkach. Premiera 13 października.

Powieść, której bohaterką jest Jane Austen? Tak, poproszę. Premiera «Panny Austen» Gill Hornby 13 października.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


Wydawnictwo MG wypuszcza kolejną książkę w swojej serii klasyki dziecięcej. Tym razem jest to «Alicja w Krainie Czarów» Lewisa Carrolla. I chociaż mam już tę książkę w innym wydaniu, na to chyba też się pokuszę. Premiera 27 października.

Innym ciekawym wznowieniem od MG jest powieść dla młodzieży «Tajemniczy opiekun» Jean Webster. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale kiedy przeczytałam jej opis, wiem jedno. Koniecznie muszę się z nią zapoznać. Premiera 27 października.

Po ciekawym «Domu na kurzych łapach» Sophie Anderson w końcu doczekamy się kolejnej książki tej pisarki, również inspirowanej rosyjskim folklorem. Okładka «Baśni Śnieżnego Lasu» jest cudowna! Premiera 27 października.

Lisa Aisato do tej pory była u nas znana jako autorka ilustracji książek dla dzieci Mai Lunde, tym razem jednak to jej samodzielna książka będzie miała premierę. «Życie» zapowiada się naprawdę pięknie. Premiera 27 października.


KOMIKS


Na moim instagramie trwa właśnie jesienny maraton z kryminałami Agathy Christie, więc tym bardziej nie mogłabym przegapić wieści o komiksowej adaptacji jednego z najsłynniejszych kryminałów na świecie – «I nie było już nikogo». Premiera powieści graficznej autorstwa Jean-Francoise Vivier i Romualda Gleyse’a 27 października.

Kolejna graficzna adaptacja ucieszy fanów klasyki literatury amerykańskiej. Wydawnictwo Jaguar wypuszcza komiksową wersję «Wielkiego Gatsby’ego» F.S. Fitzgeralda w adaptacji Freda Fordhama z ilustracjami Ayi Morton. Premiera 13 października.

Też złapaliście się za głowę widząc, co ma dla nas październik w zanadrzu? Dajcie znać, które książki muszę trafić w wasze ręce.

Do przeczytania!