Niewiele by brakowało, a przegapiłabym wieść o tym, że mamy już październik. Wszystko przez zamieszanie w ostatnich tygodniach września, ślub, potem urlop. Ale na szczęście Instagram przypomniał mi, że to już i najwyższy czas rozejrzeć się, co tam na rynku wydawniczym słychać.

Jesień szykuje nam się naprawdę zaczytana. Zapowiadał to wrzesień, a październik tylko kontynuuje zasyp interesującymi nowościami. Zobaczcie, jakie tytuły przykuły mój wzrok i z którymi książkami chętnie bym się zapoznała. Muszę przyznać, że osobiście jestem trochę przerażona ich liczbą, bo tym razem zainteresowało mnie aż 15 nowości.


BELETRYSTYKA


Wydawnictwo Znak Literanova rozpieszcza fanki Jojo Moyes, bo 28 października wypuszcza już trzecią w tym roku powieść brytyjskiej pisarki. «Dwa dni w Paryżu» to kolejna niepublikowana u nas wcześniej starsza powieść Moyes, do tego jedna z cieńszych, bo ma zaledwie 350 stron, a autorka przyzwyczaiła nas do 500-stronicowych historii.

Kolejna obyczajówka, która wpadła mi w oko, to następny tytuł wydany pod szyldem serii Mała czarna Wydawnictwa Albatros. «Co powiesz na spotkanie?» Rachel Winters brzmi jak książka, którą przyjemnie będzie się czytało w jesienne wieczory z kubkiem dobrej herbaty i zakopana pod kocem. Premiera 14 października.

Wydawnictwo Świat Książki także szaleje i wydaje kolejną, już chyba czwartą w tym roku, powieść Kristin Hannah, «Zdarzyło się nad jeziorem Mystic». Ja zatrzymałam się na «Zimowym ogrodzie», ale chętnie nadrobię kiedyś i kolejne książki tej pisarki. Premiera 14 października.

Jessie Burton tworzy specyficzne historie. Jej pierwsza książka, «Miniaturzystka», nieco mnie zawiodła, ale już «Muzę» wspominam bardzo dobrze. Teraz w październiku Wydawnictwo Literackie wypuszcza kolejny intrygujący tytuł – «Wyznanie». Premiera 28 października.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Elif Shafak było dosyć udane (przyjemne, ale bez szału), ale raczej nie ciągnęło mnie do jej kolejnych książek. Aż do teraz i jej najnowszej powieści «10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie». Opis jest bardzo intrygujący: Czy wystarczy 10 minut i 38 sekund, aby opowiedzieć całe ludzkie życie?Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg jeszcze pracuje. Każda kolejna minuta przynosi ze sobą wspomnienie innych wydarzeń, smaków i zapachów. Obrazy pozornie wyrwane z kontekstu łączą się w zmysłową opowieść o życiu w świecie, w którym wielu ludziom nadal odbiera się prawo do bycia sobą. Premiera 14 października

Na «Cywilizacje» Laurenta Bineta normalnie pewnie bym nie zwróciła uwagi, ale przypadkiem przeczytałam opis, który bardzo mnie zaciekawił. Autor bierze historię świata na tapet i nieco ją zmienia. Co z tego wyniknie? Zapowiada się intrygująco! Premiera 21 października.

Nie miałam jeszcze okazji sięgnąć po twórczość Etgara Kereta i pewnie bym o tym nie wspomniała, gdyby nie tytuł jego najnowszej książki – «Usterka na skraju galaktyki». Może to właśnie teraz będzie okazja, żeby poznać pióro tego pisarza? Premiera 14 października.

Od jakiegoś czasu wypatrywałam wśród zapowiedzi, czy pojawi się kolejny tom fantastycznej «Sagi rodziny Neshov» Anne B. Ragde, serii o niepowtarzalnym, hipnotyzującym klimacie, i jest! W końcu doczekaliśmy się szóstej części. Premiera «Córki» 14 października.

«Martwe dusze» Mikołaja Gogola zdecydowanie nie są premierą, ale już ich nowe piękne wydanie od Wydawnictwa MG – jak najbardziej. Chodzi za mną powrót do rosyjskiej klasyki więc trochę liczę na to, że ta piękność mnie do tego zmotywuje. Premiera wydania 14 października.


LITERATURA DZIECIĘCA


Kiedy czytałam «Szczyptę magii» Michelle Harrison, pomyślałam sobie, że chętnie bym się dowiedziała, jak dalej potoczą się losy sióstr Wspacznych. I okazuje się, że to nie była samodzielna powieść a trylogia! 28 października wychodzi jej drugi tom – «Odrobina czarów». Egzemplarz recenzencki już u mnie, więc myślę, że niedługo odwiedzę Charlie, Betty i Fliss.

Nie wiem, czy sama zwróciłabym uwagę na «Zabójstwo Brangwina Kąkola» M.T. Andersona i Eugene’a Yelchina od Dwóch Sióstr, ale kiedy dostałam od pani Kasi maila z pytaniem, czy chciałabym wcześniej szczotkę recenzencką (a w literaturze dziecięcej szczotki to rzadkość), byłam zaintrygowana na tyle, żeby na ten tytuł się skusić. No i teraz ja muszę na niego zwrócić waszą uwagę, bo naprawdę jest świetny. Waśń między goblinami i elfami i próba naprawienia stosunków między tymi narodami to historia, która kryje w sobie drugie dno. Do tego wydanie jest naprawdę wyjątkowe, bo część historii przedstawiona jest jedynie na ilustracjach. Premiera 21 października


NON-FICTION


We wrześniu reportaż na temat Harveya Weinsteina i wykorzystywania przez niego kobiet wypuściło Wydawnictwo Czarne, a teraz kolejna książka pojawi się pod skrzydłami Wydawnictwa Poznańskiego. Obydwie bardzo chętnie bym przeczytała. Premiera «Powiedziała. Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #MeToo» Jodi Kantor i Megan Twohey 14 października.

A skoro już wspomniałam o Czarnym, to ostatnio szaleją z moją ulubioną serią amerykańską i w październiku też coś dla siebie znalazłam. «Nienawiść sp. z o. o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem» Mattiego Taibbiego brzmi jak temat bardzo na czasie. Premiera 7 października.

Stany Zjednoczone mnie fascynują i choć nie zawsze wspominam tu o książkach, które dotyczą ich kultury czy historii i które mnie interesują, o tej wspomnieć muszę. «My, naród» Jill Lepore ma być nowym spojrzeniem na historię USA. Cena jest spora więc jestem ciekawa, jak książka wypada objętościowo. Premiera 28 października.

Kocham to, jak Wydawnictwo MG wydaje książki. Mogłabym nimi zaopatrzyć całą biblioteczkę wiedząc, że i tytuły będą ciekawe. Przeglądając zapowiedzi na październik, w oczy wpadła mi raczej niecodzienna pozycja. «Anegdoty z czterech stron świata» zebrane przez Wojciecha Wierciocha i Joannę Szymską-Wiercioch to zbiór anegdot, których bohaterami są znane postaci historyczne. Lubię takie smaczki! Premiera 14 października.

Sami przyznajcie, jest w czym wybierać i z czym spędzać jesienne i zimowe wieczory. Dajcie znać, na jakie książki wy czekacie.

Do przeczytania!