Wydawnictwo Czarne niedawno wprowadziło nową ciekawą serię: Miasta. Reportaże, kroniki poświęcone są historycznym ośrodkom wielokulturowym czy wielonarodowym, takim jak Stambuł, Mekka czy właśnie Odessa. W moje ręce wpadła trzecia książka z tej serii, poświęcona miastu młodemu, ale niezwykle interesującemu – Odessie.  

Charles King zabiera nas w historyczną podróż po mieście najpierw rosyjskim, teraz ukraińskim, położonym nad Morzem Czarnym. Poznajemy jego początki jako turecka wieś Hadżibej, która ponad dwieście lat temu została zdobyta przez Rosjan i przemieniona w Odessę. King opisuje założycieli i kolejnych zarządców czarnomorskiego miasta oraz problemy, z jakimi borykało się ono na przestrzeni lat – choroby, wojny, okupowanie przez bolszewików, rumuńskich nazistów a wreszcie rosyjskich socjalistów. Przywołuje też znanych mieszkańców Odessy – Puszkina, Żabotyńskiego, Babla.

Jesteśmy przyzwyczajeni do biografii znanych ludzi, ale historie miast mogą być również niesamowicie fascynujące. Nowa seria Wydawnictwa Czarne intryguje ciekawą tematyką i obraniem znanych metropolii na głównego bohatera książek. Odessa Charlesa Kinga to interesująca monografia kosmopolitycznego miasta o wręcz tragicznej historii.   

Pisarz w swojej książce skupił się głównie na dramatach, które spotkały mieszkańców Odessy – kilkukrotne nawroty dżumy, pogromy Żydów w XIX w. i masowe mordowanie ich w czasie II wojny światowej. Właśnie temat Żydów zajmuje ogromną część historii miasta i treści książki. Czasami przytaczane fakty są wręcz przytłaczające. Przez niektóre fragmenty ciężko było mi przebrnąć ze względu na tematykę bardzo historyczną i nieco nudnawą, inne zaś mogę określić jako ciekawe i intrygujące – np. kiedy King omawia twórczość Żabotyńskiego czy opisuje film Pancernik Potiomkin Sergieja Eisensteina.

“Odessa nie ma narodowości. (…) Niektórzy potrafili opisać ją tylko przez analogię – jako rosyjską Florencję, rosyjski Neapol, rosyjski Paryż, rosyjskie Chicago, a nawet rosyjskie Cincinnati.”

Nie mogę nie wspomnieć o pięknym wydaniu książki. Oprawa graficzna (okładka, wyklejki, ale i cały skład książki) zasługuje zdecydowanie na uznanie (turkusowe wyklejki: niby nic takiego, ale jednak ogromnie cieszą moje oko), ogromne brawa również dla redakcji i korekty – nie dopatrzyłam się ani jednej literówki. Książki Czarnego zawsze stoją na niesamowicie wysokim poziomie edytorskim i już choćby za to uwielbiam to wydawnictwo.

Podsumowując: Odessa to ciekawa pozycja i jeśli interesujecie się historią miast, myślę, że książka Charlesa Kinga trafi w wasz gust.

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czarne