O tym, że uwielbiam literaturę popularnonaukową, pisałam już nie raz. Tylu rzeczy można się z niej dowiedzieć, tylu ciekawostek, że zmienia to sposób myślenia o otaczającej nas faunie i florze. A dzieci przecież są jeszcze bardziej żądne tej wiedzy!

W ubiegłym roku wydawnictwo Insignis całkowicie zaskoczyło mnie rewelacyjną książką, w której autorzy w przewrotny sposób opowiadają o kosmosie (zobaczcie recenzję ⇒TU⇐). I chociaż już sam tytuł i okładka mówiły, że nie zawsze będzie poważnie, nie była to jeszcze czysto komiczna pozycja. Co innego teraz, gdy sam tytuł doprowadza nas do krótkiego parsknięcia śmiechem, zażenowania, ale również zaciekawienia.

Czy to pierdzi? Eee… co z tym tytułem?

Przyznajcie sami: tytuł jest wyjątkowy. Jest zabawny, absurdalny, nie pozostawiający cienia wątpliwości, o czym jest książka duetu Caruso – Rabaiotti. Moją uwagę przykuł od razu. Druga myśl – kto wpadł na pomysł, żeby pisać książkę popularnonaukową na taki temat? A jednak okazuje się, że puszczanie bąków przez zwierzęta może być równie ciekawie co dowolnie wybrane przez was inne zachowanie naszych braci mniejszych (i większych). Biolodzy, badając życie konkretnych gatunków, przypatrują się różnym aspektom ich egzystencji, więc dlaczego by nie zwrócić uwagi na pierdzenie? Swoją drogą, ostatnio dowiedziałam się, że według niektórych słowo pierdzieć to wulgaryzm. Co wy na to?

Nie dla mamy, nie dla taty… Wróć, dla nich też!

Nick Caruso i Dani Rabaiotti omawiają aż 80 gatunków. Przedstawiają krótką charakterystykę danego zwierzęcia i na podstawie jego posiłków oraz budowy organizmu stawiają tezę lub potwierdzony fakt, czy dane zwierze puszcza bąki, w jaki sposób to robi i czy ma to jakiś wpływ na ich towarzyszy oraz środowisko. Wiele opisów uzupełniają zabawne rysunki Ethana Kocaka obrazujące dane pierdzące zwierzęta. Z pozoru wydaje się, że to książka skierowana do dzieci, ale ja świetnie się przy niej bawiłam i uważam, że to pozycja dla wszystkich: od dzieciaków, po ich starsze rodzeństwo, rodziców, ciocie, wujków, aż do babć i dziadków (sama zaraz po napisaniu tej recenzji pożyczyłam książkę swojej babci).

A jednak nauka nie musi być wcale nudna

Wielu autorów literatury popularnonaukowej, mimo na ogół poważnego tematu swojego dzieła, stara się przemycić odrobinę humoru (za co jeszcze bardziej uwielbiam ten gatunek). W końcu dużo łatwiej przyswoić wiedzę na wesoło, niż z poważnych, naukowych, lektur. W przypadku «Czy to pierdzi?» od razu wiadomo, że będzie zabawnie i absurdalnie, i to jest super. Chcę więcej takich książek, które poruszają niecodzienne tematy, pozwalają poznać nam przyrodę od strony, która zawsze gdzieś tam nas interesowała, ale przecież nikt poważny nie pomyślałby, aby coś takiego badać i pisać o tym książki. Dlaczego nie? Temat ciekawy jak każdy inny, a może nawet nieco bardziej?

Podsumowując: bardzo wam polecam tę humorystyczną książeczkę. Nie tylko z myślą o dzieciach. Kupcie ją nawet, jeśli ich nie macie.

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Insignis

 

NA SKRÓTY

«Czy to pierdzi?» Nicka Caruso i Dani Rabaiotti to zabawna książka z literatury popularnonaukowej, poruszająca dosyć niecodzienny temat. Autorzy opisują aż 80 gatunków i próbują odpowiedzieć na pytanie, czy dane zwierzę puszcza bąki i dlaczego to robi lub nie. Z pozoru to książka dla najmłodszych, ale dorośli również będą się przy niej świetnie bawić. Cieszę się, że są ludzie, którzy biorą się za takie dziwne tematy, bo na pewno znajdą się też osoby, które kiedyś zastanawiały się, czy jakieś zwierze pierdzi, ale nie miały gdzie szukać odpowiedzi. Dodajcie do tego świetne ilustracje Ethana Kocaka i macie fantastyczną książką dla młodszych i starszych czytelników.