Jestem domatorką i nie kręcą mnie podróże po całym świecie. Nowy Jork jest jednak jednym z nielicznych miast, o których zwiedzeniu wprost marzę! Po obejrzeniu masy amerykańskich filmów i seriali wydaje mi się, że jest to nawet moim największym marzeniem. Dlatego też to właśnie książkę poświęconą Wielkiemu Jabłku wybrałam jako pierwszą do przeczytania z serii reportaży Wydawnictwa Czarnego.

Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero to Nowy Jork Magdaleny Rittenhouse. Autorka książki przygotowała subiektywny przegląd najważniejszych wg niej elementów miasta Jest to reportaż, ale i swego rodzaju przewodnik. Rittenhouse wybrała kilka ważnych budynków, ulic, zjawisk i opisała ich historię od planów powstania, przez budowę/organizację do czasów współczesnych. Wszystko zaczyna się oczywiście od początków miasta – Nowego Amsterdamu – wykupywania ziemi od Indian, osiedlania się pierwszych imigrantów, z czasem powstają pierwsze drapacze chmur i najbardziej charakterystyczne dziś fragmenty miasta. Z książki dowiemy się m.in. o historii powstania Brooklyn Bridge, Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, Grand Central, High Line czy Central Parku.

Magdalena Rittenhouse przygotowała świetny reportaż, pokazujący zarówno dobre, jak i złe momenty w historii Nowego Jorku. Po lekturze odnoszę wrażenie, że to miasto jest niezwykle poukładane, jak żadne inne, ale mam też świadomość, że nie zawsze tak było. Historie powstawania dzisiejszych wizytówek miasta: Empire State Building, Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, Central Parku, Broadway’u itd. są fascynujące, ale po lekturze książki ma się wrażenie, że nie mogłyby one powstać nigdzie indziej.

Rittenhouse opisuje wszystko w niesamowicie fascynujący sposób. Trochę historii, trochę kontrowersji a do tego opinie współczesnych nowojorczyków. Po przeczytaniu książki moje marzenie o zwiedzeniu miasta jest jeszcze większe. A kiedy już będę planować wycieczkę, część miejsc do zwiedzenia zaplanuję na pewno na podstawie spisu treści Nowego Jorku.

Jeśli fascynuje Was to miasto tak samo, jak mnie, koniecznie sięgnijcie po reportaż Rittenhouse. Ja mam w planach sięgnięcie teraz po książkę z tej serii poświęconą Detroit.

 

Werdykt: TO READ!!!