Jakikolwiek ten rok był, pod względem czytelniczym mogę go uznać za całkiem udany. Przeczytałam prawie 160 książek, zapoznałam się z klasykami literatury, które już dawno chciałam poznać i trafiłam na niewiele tytułów, których lekturę przerwałam.

Tradycyjnie już, wpis z najlepszymi książkami roku nie dotyczy jedynie tych, które zostały w nim wydane. Najlepsze tytuły wybierałam spośród wszystkich przeczytanych w tym roku, zarówno nowości, jak i klasyki literatury czy tomów, które na swój moment musiały odczekać na moich półkach więcej niż rok czy dwa lata. Jestem ciekawa, czy niektóre moje wybory was zaskoczą, a z którymi się zgodzicie. Oto moi ulubieńcy książkowi roku 2020!

Byla sobie rzeka - Diane Setterfield

LITERATURA PIĘKNA ZAGRANICZNA

«Była sobie rzeka» Diane Setterfield

Chociaż nie mogę narzekać na tegoroczne lektury, to niewiele było takich książek, od których naprawdę nie mogłam się oderwać. «Była sobie rzeka» jest jedną z nich. Od pierwszych stron zachwycił mnie klimat tej historii i styl opowieści. Nie potrzebowałam czasu, aby wgryźć się w historię opowiadaną przez Setterfield – wsiąkłam w nią już na samym początku. Spędziłam z tą książką weekend wtulona w poduszkę i totalnie zaczytana i myślę, że to wyraża więcej, niż tysiąc słów.

LITERATURA PIĘKNA POLSKA

«Traktat o łuskaniu fasoli» Wiesław Myśliwski

To moja pierwsza książka Myśliwskiego i ogromnie mnie zachwyciła. Ten język, ta niekończąca się opowieść o prostym życiu, niekończący się monolog. Bałam się trochę twórczości tego pisarza, myślałam, że będzie ze zbyt wysokiej półki i że może ja jeszcze nie dojrzałam do takiej literatury, ale na szczęście nic bardziej mylnego. To wielka literatura, ale dla każdego czytelnika, a Myśliwski zdecydowanie jest jednym z największych polskich pisarzy. W nowym roku mam zamiar sięgnąć po kolejną jego książkę – «Widnokrąg» – i mam nadzieję, że będzie równie zachwycająca.

Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił - Ałbena Grabowska

LITERATURA OBYCZAJOWA

«Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił» Ałbena Grabowska

Już w zeszłym roku Grabowska zwróciła moją uwagę swoimi «Matkami i córkami», ale «Doktor Bogumił» jest jeszcze ciekawszą książką. Ze względu na tematykę, na czas, w jakim została umieszczona fabuła, ale także z powodu głównego bohatera, który nie jest czarno-biały. Losy Bogumiła Korzyńskiego rozpoczynają cykl obyczajowych powieści medycznych. W pierwszym tomie autorka zabrała nas do Warszawy w połowie XIX wieku i przybliża nam realia tamtejszej medycyny. Wydawałoby się, że główny bohater takiej książki, lekarz, będzie pozytywną postacią, ale nasz Bogumił ma swoje za pazuchą i to mi się bardzo w tej książce podobało.

THRILLER / KRYMINAŁ / SENSACJA

«Perfekcyjna żona» JP Delaney

Dwa lata temu w tej kategorii wygrała inna książka Delaneya. W tym roku nadrobiłam trzecią jego powieść – «Perfekcyjną żonę» – która potwierdziła, że JP Delaney to mój ulubiony autor thrillerów psychologicznych. Uwielbiam to, jakie tematy obiera sobie przy tworzeniu fabuły i jakie historie tworzy. Tym razem na tapet wziął sztuczną inteligencję oraz autyzm – naszą przyszłość zmieszaną z teraźniejszością. Zakończenie mnie zaskoczyło, choć nie sądziłam, że to się autorowi uda. Myślę, że ta powieść spełnia rolę nie tylko rozrywki, ale podsuwa też tematy do przemyślenia.

FANTASTYKA

«Trylogia Zimowej Nocy» Katherine Arden

Nie za bardzo mi po drodze ostatnio z fantastyką, ale kilka tytułów na jej granicy udało mi się przeczytać i bez wątpienia jeszcze długo będę pamiętać o wspaniałej «Trylogii Zimowej Nocy». Zaczęło się niewinnie od «Niedźwiedzia i słowika», który podobał mi się, ale momentami nieco nużył. Zaraz po nim sięgnęłam po «Dziewczynę z wieży», która rozkręciła moją fascynację historią stworzoną przez Arden na całego, a od «Zimy czarownicy» nie mogłam się już oderwać. Całą trylogię przeczytałam w tydzień i jestem w niej totalnie zakochana. Wspaniały klimat rosyjskiej, słowiańskiej mitologii, baśniowość, żywe emocje bohaterów. Kiedyś na pewno do tej historii wrócę, bo chciałabym przeżyć jeszcze raz te wszystkie emocje, które towarzyszyły mi podczas pierwszego spotkania z Wasylisą.

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

«Kosmos. Możliwe światy» Anne Druyan

Ze wstydem przyznaję, że bardzo zaniedbałam tę kategorię i nie miałam zbyt dużego wyboru wśród przeczytanych książek popularnonaukowych. Zastanawiałam się nawet, czy nie zrezygnować z niej w tym wpisie, ale przeglądając listę przeczytanych w tym roku książek, szkoda by było nie wspomnieć o tej napisanej przez życiową partnerkę samego Carla Sagana. Jej «Kosmos. Możliwe światy» to książkowa kontynuacja fantastycznego serialu dokumentalnego prowadzonego przez innego znanego astrofizyka – Neila deGrasse Tysona. Autorka wzięła na tapet fascynujące tematy, które nie tylko są ciekawe, ale też zachwycają punktem widzenia i tym, jak zostały przez autorkę przedstawione. Tekst uzupełniają przepiękne zdjęcia, więc to niejako książka popularnonaukowa połączona z albumem.

REPORTAŻ / NON-FICTION

«27 śmierci Toby’ego Obeda» Joanna Gierak-Onoszko

Ten tytuł wygrał u wielu w ubiegłorocznych rankingach, ale ja sięgnęłam po niego na początku tego roku. Joanna Gierak-Onoszko została nagrodzona za ten reportaż Nagrodą „Nike” przyznawaną przez czytelników i, jak pewnie się domyślacie, moim zdaniem zupełnie zasłużenie. To mocny reportaż, ciężki tematycznie, uczący czytelnika wielu rzeczy, przybliżający mu trudną historię, obcą dla nas, ale wcale przez to nie mniej ważną. Jednocześnie to reportaż napisany z wyczuciem. Bardzo wam go polecam.

W tej kategorii chciałabym wyróżnić jeszcze «Drogę do wyzwolenia» Lawrence’a Wrighta w tłumaczeniu Agnieszki Wilgi. Kawał świetnego reportażu na temat sekty scjentologów i kawał świetnej translatorskiej roboty.

Ruby Redford. Spójrz mi w oczy - Lauren Child

LITERATURA MŁODZIEŻOWA

«Ruby Redford. Spójrz mi w oczy» Lauren Child

«Spójrz mi w oczy» to pierwszy tom młodzieżowej serii szpiegowskiej z nastoletnią wersją Jamesa Bonda w postaci Ruby Redford. Child przenosi nas do lat 70. XX wieku, daje nam świetną charyzmatyczną bohaterkę i książkę pełną akcji oraz humoru. Świetnie bawiłam się przy lekturze tej powieści, bardzo polubiłam Ruby i nie mogę doczekać się kolejnych tomów.

Na wyróżnienie zasługuje także magiczna seria od Michelle Harrison, a raczej jej pierwsze dwa tomy (bo trzeci dopiero wyjdzie w przyszłym roku) – «Szczypta magii» i «Odrobina czarów». Obydwa tomy przygód sióstr Wspacznych są świetne, choć ja jestem nieco większą fanką tego drugiego, bo mamy w nim pirackie klimaty, a siostrzaństwo dziewczyn jest jeszcze bardziej ujmujące.

LITERATURA DZIECIĘCA

Seria o Muminkach autorstwa Tove Jansson

W tym roku, za sprawą nowego wydania całej muminkowej serii, poznałam w końcu książkową wersję telewizyjnej bajki, której bałam się jako dziecko. Początek nie był łatwy, dwa pierwsze tomy przypomniały mi, czego bałam się oglądając Muminki jako dobranockę, ale od «W Dolinie Muminków» byłam już totalnie kupiona historią tych małych trolli. Cieszę się bardzo, że w końcu poznałam tę serię. To zdecydowanie jedno z najważniejszych odkryć tego roku.

W tej kategorii mogłabym wymieniać kolejne książki bez końca, ale ostatecznie chciałabym wspomnieć jeszcze tylko o jednym tytule. «Mój dziadek był drzewem czereśniowym» Angeli Nanetti to przepiękna opowieść o relacji wnuczek-dziadkowie. Wspaniały tekst uzupełniony przepięknymi ilustracjami. Nie raz podczas lektury tej książki zakręciła mi się łza w oku.

KOMIKS

«Sapiens. Narodziny ludzkości» Yuval Noah Harari, David Vandermuelen, Daniel Casanave

Mam na półce dwie książki Harariego, których wciąż nie przeczytałam, ale komiksowa wersja «Sapiensa» zdecydowanie zachęca do tego, żeby sięgnąć po nie szybciej niż później. To świetny komiks pod względem treści (tej jest tu naprawdę sporo), sposobu przekazywania wiedzy, a także ilustracji.

Na wyróżnienie zasługują też trzy powieści graficzne powstałe na podstawie klasyków literatury: «Zabić drozda» w adaptacji Freda Fordhama, «Folwark zwierzęcy» niejakiego Odyra oraz «Rok 1984» Fido Nestiego.

To był ciekawy rok! Dajcie znać, czy znacie wymienione przeze mnie książki. Jeśli nie, zdecydowanie polecam wpisać je sobie na listę do nadrobienia w nowym roku. Zajrzyjcie też do wpisów z najlepszymi książkami z roku 2019 i 2018.

Do przeczytania!