in Books

Najlepsze książki 2015 r.

at

Tym wpisem oficjalnie żegnam się z rokiem 2015. Jak mogliście przeczytać we wpisie z podsumowaniem, w zeszłym roku udało mi się przeczytać 63 książki. Które były według mnie najlepsze, najciekawsze, najbardziej wciągające? DSC_0453

(Kolejność chronologiczna. Klikając w tytuł przeniesiecie się prosto do recenzji)

DSC_2312

Bator zaintrygowała mnie w 2014 roku książką, za którą dostała nagrodę Nike – Ciemno, prawie nocPiaskowa Góra jest jeszcze bardziej oryginalna i pokręcona, a przedstawienie losów czterech kobiet na przestrzeni lat i spojrzenie na czasy PRLu tworzą istny majstersztyk.

DSC_2792

Ta książka zmieniła nieco moje spojrzenie na fantastykę i sprawiła, że Pilipiuk nie tylko był u mnie najpoczytniejszym autorem w zeszłym roku, ale i dołączył do nielicznej garstki tych ulubionych. Wampir z M-3 to przezabawna opowieść, nieco wyszydzająca popularną kilka lat temu wampirzą sagę pióra pewnej amerykanki.

DSC_0149

Klasyk, który musiałam w końcu przeczytać. I o dziwo bardzo mi się podobało! Zaraz potem sięgnęłam po Władcę Pierścieni, ale w tym przypadku niektóre sceny strasznie mi się dłużyły, stąd to właśnie Hobbit na tej liście.

DSC_0482

Przyjemna książka dla relaksu. Fangirl otworzyła mi oczy na fakt, że nie jestem jeszcze za stara na czytanie książek dla młodzieży i jeśli sprawia mi to radość, dlaczego mam sobie tego odmawiać? Na kupno czeka jeszcze Eleonora i Park 🙂

 • „Tajemna historia” Donny Tartt

DSC_0472

Recenzja tej książki dopiero się pojawi, ale już teraz mogę Wam napisać, że to jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Jest to jedna z pozycji z listy BBC, stąd wybór Tajemnej historii, niedługo jednak planuję sięgnąć też po Szczygła.

A jak jest u Was? Zapadła Wam w pamięci jakaś książka w szczególności? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Marth

Marth. Studentka bibliotekoznawstwa ze ścieżką edytorską, zakochana w książkach po uszy. Na dodatek kociara. Ten blog to miejsce, w którym może dzielić się swoją pasją.

 • Anna

  Zaciekawiłaś mnie tą Tajemną Historią 🙂 Czuję, że to moje klimaty! Muszę koniecznie przeczytać 🙂

  A to mój ranking najlepszych książek, które przeczytałam w minionym roku (kolejność nie ma znaczenia :)):

  „Dom tęsknot” – Piotr Adamczyk
  „Magiczne lata” – Rober McCammon
  „Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” – Dariusz Zaborek
  „Szóste, najmłodsze i inne opowiadania” – Józef Hen
  „Inna dusza” – Łukasz Orbitowski
  „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” – Jonas Jonasson <-przy tej książce płakałam ze śmiechu – polecam gorąco! Choć jest tam dość prosty humor 😉 a główny bohater przeżywa przygody niczym Forrest Gump 😀
  "Wilki" – Adam Wajrak

  🙂

  • Widzę, że u Ciebie więcej tych dobrych książek niż u mnie. Ja, robiąc wczoraj analizę tego, co przeczytałam, byłam mocno zawiedziona, bo choć czytałam dużo, mało było książek, które mogę określić mianem naprawdę dobrych i zapadajacych w pamięci .

   • Anna

    Tylko 7…. a przeczytałam 80… więc mniej wiecej wychodzimy na równo 😀

    • 80? Wow! To jest dopiero wynik 🙂

     • Anna

      Robotę zrobiły Muminki 😀 W tym roku taki wynik nie do osiągnięcia raczej 😉