Pod wieloma względami można otwarcie stwierdzić, że nie jesteśmy zbyt inteligentnym gatunkiem, chociaż za taki się uważamy. Znacie polskie przysłowie mądry Polak po szkodzie? Bardziej odpowiednie byłoby Polak i ktokolwiek inny, tak samo głupi po szkodzie, jak i przed.

O tym m.in. jest książka Toma Phillipsa. Przyznajcie sami, że podtytuł «Krótka historia o tym jak spieprzyliśmy wszystko» jest dosyć dosadny i jak najbardziej określający to, co wyrabiamy nie tylko na Ziemi, ale już nawet w kosmosie.

Nie tylko my jesteśmy tacy głupi

Kiedy zobaczyłam tę książkę przeglądając zapowiedzi na stronie wydawnictwa Albatros, początkowo myślałam, że będzie dotyczyć głośnego obecnie tematu niszczenia naszej planety, efektu cieplarnianego, zanieczyszczenia plastikiem itd. Tom Phillips nie skupia się jednak na teraźniejszości, ale śledzi losy człowieka zaczynając od początków ludzkości. Książka podzielona jest na 10 rozdziałów tematycznych, w których następny logicznie wynika z poprzedniego. Jest o porażkach politycznych, militarnych, naukowych, ekologicznych itp.  Pojawiają się nazwiska głośne, ale i te mniej znane. A wszystko łączy jedno – ludzka głupota.

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko - Tom Phillips

Przygotujcie się na liczne face palmy i mega wku*w

Zabierając się za lekturę, przygotujcie się na wku*w, przerażenie i opad szczęki/face palm raz po raz. Autor stara się załagodzić mocny temat podchodząc do niego z humorem, ale bądźmy szczerzy – nawet wyśmianie porażających porażek (gra słów zamierzona) i głupoty wciąż może przerażać. Kiedy zaczęłam czytać «Ludzi», nastawiłam się na to, że lekturze będzie towarzyszył wspomniany już wku*w, bo z charakteru jestem bardzo nerwowym człowiekiem (cholerycy tak mają). Początek książki dał mi jednak nadzieję, że może nie będzie tak źle, że będzie zabawnie i prześmiewczo, a ja lubię takie drobne zgryźliwości. Ostatecznie okazało się, że towarzyszył mi śmiech przez łzy, a sam epilog (dotyczący naszych czasów i przyszłości) to mocny kopniak w pewną część ciała.

Spory kaliber ludzkiej głupoty

Chociaż temat książki jest mocny, autor podchodzi do niego w miarę lekkim i humorystycznym stylu, co mnie od razu kupiło. Nie zawsze, oczywiście, bo niektórych przypadków głupoty nie da się wyśmiać. Warto też zwrócić uwagę na to, że mimo lekkości stylu, czasem pojawiają się trudniejsze pojęcia wyjaśniające poruszane zagadnienia, zachowania przytaczanych ludzi itp. Autor podszedł do tematu bardzo merytorycznie, za co ogromny plus. Jeśli chodzi o przytaczane porażki, jedne mają mniejszy kaliber głupoty i wpływu na nasz dzisiejszy świat, inne większy, a niektóre tak ogromny, że w głowie się nie mieści, jak można być tak głupim.

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko - Tom Phillips

Podsumowując

«Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko» powinna być lekturą obowiązkową przede wszystkim dla polityków, ale na pewno sprawdziłaby się też w szkole, może jako lektura na lekcje historii? Przerażające jest to, jak w ogóle nie potrafimy uczyć się na własnych i cudzych błędach, co kiedyś skończy się dla naszego gatunku katastrofą. Książka Toma Phillipsa zrobiła na mnie ogromne wrażenie i z pewnością będzie jedną z lepszych, jakie przeczytałam w 2019 roku.

 

Werdykt: TO READ!!!

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Albatros