Nowy Jork i burżuazja z górnego Manhattanu – brzmi trochę jak Gossip Girl, choć tutaj mamy inny target wiekowy. Jak wygląda życie bogatej matki w Nowym Jorku i czy rzeczywiście górny Manhattan różni się aż tak bardzo od dolnego?

Książka zaczęła się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Martin w prześmiewczy sposób opisała charakterystykę badanego “plemiona”: wygląd jego środowiska, pochodzenie mieszkańców, organizację wyspy itd., a wszystko przedstawione w taki sposób, jakby opowiadała o grupie szympansów. Nie dało się czytać tego fragmentu, nie wyobrażając sobie jednocześnie, jak czyta to Krystyna Czubówna. Miałam nadzieję, że cała książka zostanie utrzymana w takim stylu, ale później robi się już nieco poważniej, choć mnogość absurdów nadrabia.

Martin, z wykształcenia antropolog, w Naczelnych z Park Avenue opisuje różne charakterystyczne zachowania matek z Upper East Side, porównując je z zachowaniem samic pawianów, szympansów, goryli. Szokujące, że tak wiele z nich jest do siebie podobnych. Muszę przyznać, że to naprawdę interesujący, świeży i oryginalny temat na badania. Pisarka uczciwie opisuje pozytywne i negatywne cechy poznanych kobiet, dzieląc się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami jako matka.

Naczelne czyta się świetnie, ale cały czas w głowie kołatała mi się myśl, jak bardzo można oszaleć na punkcie swoich dzieci i jak ogromny wpływ ma presja ze strony innych rodziców. Być może kiedyś to zrozumiem, na razie jest to dla mnie zupełnie niepojęte.

 

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak Literanova