Z biografiami fabularyzowanymi jest jeden, poważny problem: trzeba bardzo uważać, aby tego, co w nich wyczytamy, nie brać zbyt dosłownie, bo nigdy nie wiadomo, w których miejscach i jak bardzo autora poniosła wyobraźnia.

Pamiętajcie też, by upewnić się, czym dokładnie jest tytuł, po który właśnie sięgacie: biografią czy powieścią biograficzną, bo możecie się zaskoczyć czytając pierwsze strony, tak jak ja, zaczynając lekturę «Hanki».

O biografii, która okazała się powieścią

Wyobraźcie sobie moje zdziwienie: Hanka Ordonówna na okładce, a w podtytule przecież jest opowieść (tak naprawdę jest oczywiście powieść, ale ja dodałam sobie niewinną literkę na początku, co przyczyniło się do większej pomyłki). Byłam przekonana, że to będzie biografia, prawdziwa z krwi i kości, pełna dat, nazwisk, opisów miejsc i wydarzeń. Czytam pierwszą stronę, czytam drugą – coś mi nie gra. Przecież biografie nie zaczynają się od beletrystycznych wstępów, ale może to taki specjalny zabieg? Kiedy więc wreszcie sobie uświadomiłam, że to żadna biografia, a powieść biograficzna właśnie, byłam mocno rozczarowana. Nie tego się spodziewałam! Przyznajcie sami, że to nie zwiastuje nic dobrego. A jednak Katarzynie Drodze udało się mnie przekonać, że moja pomyłka jest jej sukcesem.

Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie - Katarzyna Droga

Ach, co to były za czasy!

Sięgnęłam po książkę o Ordonównie głównie z jednego powodu – Warszawy w XX-leciu międzywojennym. Fascynuje mnie tamten czas: niepokoju, a jednocześnie zabawy i prosperity. Czas, w którym Warszawa nazywana była Paryżem Północy, Małym Paryżem. Wciąż pamiętam swój zachwyt, kiedy oglądałam film z rekonstrukcją tego miasta z roku 1935. Jeśli chodzi o samą Ordonkę, na pewno obiło mi się jej nazwisko o uszy, ale nie byłabym w stanie nic powiedzieć o tej gwieździe estrady, aktorce i piosenkarce. Tym bardziej więc się cieszę, że Katarzyna Droga postanowiła przybliżyć nam jej postać, bo jest arcyciekawa! Nie od razu to jednak zrozumiałam.

Julek Tuwim i Bolek Leśmian? A tam, takie ziomki warszawskie

Kiedy już załapałam, że czytam biografię fabularyzowaną, nie to okazało się najgorsze. Najgorsze były dla mnie wszystkie zdrobnienia i sposób, w jaki rozmawiają ze sobą aktorzy, w jaki wypowiadają się bohaterowie tej książki. Do bólu przesłodzony, infantylny tak, że aż zęby skrzypią. Bajkowska zostaje Bajkosią, Julian Tuwim – Julkiem, a Bolesław Leśmian – Bolkiem. Dopiero z biegiem stron zrozumiałam, że te wielkie nazwiska to wielkie nazwiska dla nas. W swoich czasach, dla swoich przyjaciół byli po prostu Bajkosią, Julkiem i Bolkiem. Przyzwyczaiłam się też do relacji, jakie panują między aktorami i do klimatu ówczesnych kabaretów. I kiedy to wszystko przestało mnie drażnić, a zaczęło mi się podobać – popłynęłam i zakochałam się w «Hance» na zabój.

Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie - Katarzyna Droga

Podróż przez życie Hanki Ordonówny

Myślę, że powieść biograficzna do świetny wynalazek, bo czyta się ją dużo przyjemniej, płynniej i szybciej niż biografię i być może dzięki temu więcej osób zainteresuje się życiorysem takiej niepokornej Ordonówny. Hanka jest fascynującą postacią i podróż przez jej życie, jaką zafundowała nam, nomen omen, Droga, jest rzeczą naprawdę fantastyczną. Spędziłam z tym tytułem cały tydzień, bo akurat miałam niewiele czasu na czytanie, i jak zazwyczaj irytuję się, gdy za długo czytam daną książkę, tak tutaj nie miałam z tym żadnego problemu, a kiedy wreszcie ją skończyłam i pożegnałam się z tą niesamowitą Polką, było mi naprawdę szkoda, że to już, że nasz wspólny czas dobiegł końca. I kiedy piszę ten tekst, nadal jest mi z tego powodu przykro. To zdecydowanie jedna z książek, do których mogłabym kiedyś wrócić.   

Podsumowując

Katarzyna Droga, mój początkowy zawód zamieniła w całkowity zachwyt. «Hanka» jest fantastycznie napisaną powieścią, którą warto przeczytać nawet, jeśli nie interesuje was historia Ordonówny. A jeśli lubicie klimat międzywojennej Warszawy, to absolutny must read.

Werdykt: TO READ!!!

Premiera 5 czerwca

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak Literanova