Marzec, wiosna i… coraz więcej książek, które chcę przeczytać. A myślałam, że to luty będzie ciężkim miesiącem.

Nie spodziewałam się, że ten miesiąc będzie obfitował w aż tyle ciekawych dla mnie premier. Premier i wznowień. Na moją listę trafiło aż 13 tytułów, a gdybym się uparła, mogłabym dodać ich jeszcze kilka. Na jakie książki warto zwrócić uwagę w marcu? Zobaczcie sami.


BELETRYSTYKA


Zacznijmy od najważniejszej dla mnie marcowej premiery, czyli nowej książki Erica-Emmanuela Schmitta. Nie wznowieniu w nowej szacie graficznej, ale faktycznie nowej książki. «Dziennik utraconej miłości» ma być najbardziej osobistą książką autora, bo dotyczy jego relacji z matką. Jestem jej bardzo ciekawa. Premiera 10 marca.

Wydawnictwo Albatros szaleje i zapowiada się na to, że szykują kolejną książkę w pięknej twardej oprawie z obwolutą. «Rebekę» Daphne du Maurier czytałam już w zeszłym roku, ale nie mam własnego egzemplarza, więc to nowe wydanie koniecznie musi trafić do mojej biblioteczki. Premiera 10 marca.

Kolejna ciekawa premiera spod skrzydeł Albatrosa to nowa powieść Stuarta Turtona, autora świetnego kryminału «Siedem śmierci Evelyn Hardcastle»«Demon i mroczna toń» zdaje się być historią w zupełnie innym klimacie, ale wcale nie mniej interesującym. Premiera 24 marca.

Jeśli macie za sobą dwa tomy Trylogii z Korfu i czekaliście na ten ostatni, to właśnie się doczekaliście. Nowe wydanie «Ogrodu bogów» Geralda Durrella 10 marca. Drugi tom moim zdaniem był odrobinę słabszy, niż pierwszy, ale i tak chętnie poznam dalsze losy rodziny Durrell.

Czytając opis «Ojczyzny jabłek» Roberta Nowakowskiego czuję jednocześnie odpychanie i przyciąganie. Odpychanie, bo z pewnością nie będzie to łatwa w lekturze powieść, a przyciąganie – bo zapowiada się jedna z tych trudnych historii, które jednocześnie zachwycają. Premiera 17 marca.

Jestem świeżo po lekturze «10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie» Elif Shafak i książka zrobiła na mnie takie wrażenie, że bardzo chętnie poznam dalszą twórczość tej tureckiej pisarki. Tak się składa, że Wydawnictwo Poznańskie wznawia «Bękarta ze Stambułu» i zdecydowanie muszę się z nim zapoznać. Premiera 10 marca.


NON-FICTION


«Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero» Magdaleny Rittenhouse to jeden z pierwszych reportaży serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne, który czytałam i nadal uważam go za jeden z najlepszych. Przez długi czas był niedostępny, ale wydawnictwo w końcu wypuszcza wznowienie, wiec nie mogę nie dać wam o nim znać. Premiera 31 marca.

Jak już nie raz wspominałam, czuję dziwne przyciąganie do reportaży na temat sekt. Do tej pory czytałam jedynie o tych amerykańskich, ale w marcu Wydawnictwo Czarne szykuje ciekawą gratkę, bo wypuszcza reportaż Harukiego Murakamiego na temat japońskiej sekty Aum i zamachu przez nią dokonanego. Premiera książki «Podziemie. Największy zamach w Tokio» 24 marca.

Kiedy kilka lat temu czytałam biografię Charlotte Brontë autorstwa Eryka Ostrowskiego, pamiętam, że często odnosił się on do tego, co o siostrach Brontë napisała Anna Przedpełska-Trzeciakowska. Nie miałam jednak do tej pory okazji nadrobić «Na plebanii w Haworth» i bardzo chętnie bym to zrobiła. Premiera nowego wydania 24 marca.

Jak wiecie, lubię czytać o kosmosie, więc nawet jeśli nie wspominam o wszystkich, to wyłapuję kolejne kosmiczne premiery. I tak Wydawnictwo Muza szykuje ciekawy tytuł «Houston, lecimy!» Paula Dye’a, który z pewnością znajdzie się na mojej kosmicznej półce. Premiera 10 marca.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


«Ruby Redford. Spójrz mi w oczy» Lauren Child to jeden z moich ubiegłorocznych hitów i bardzo czekałam na dalsze przygody młodocianej damskiej wersji Jamesa Bonda. W marcu wreszcie się doczekam, bo wychodzi drugi tom – «Ruby Redford. Weź ostatni oddech». Premiera 17 marca.

Zaczęłam w tym roku zbierać serię Mistrzowie ilustracji wydawaną przez Dwie Siostry, więc nie mogę nie wspomnieć, że w marcu ukaże się kolejny tytuł – «Księżniczka Głogu» Władysława Ludwika Anczyca z ilustracjami Julity Karwowskiej-Wnuczak. Premiera 10 marca.

Maja Lunde okazała się być także świetną autorką w kategorii literatura dziecięca za sprawą «Śnieżnej siostry», a w marcu czeka nas kolejna wspaniała historia, do której ilustracje również przygotowała Lisa Aisato. Premiera «Strażniczki Słońca» 24 marca.

Ach, marzec szykuje się naprawdę cudownie. Zdecydowanie nie zabraknie nam książek do czytania. Na które tytuły wy czekacie? Zainteresowało was coś z mojej listy?

Do przeczytania!