Dacie wiarę, że mamy już marzec? Po tej dziwnej zimie i już zupełnie dziwnym, zamulającym lutym, z wielkim utęsknieniem czekam na wiosnę. Oczekiwanie mogą umilić marcowe książkowe nowości.

Albo wydawnictwa zaczynają się rozkręcać, albo to ja, bo w marcu wypatrzyłam 13 interesujących mnie tytułów. Właściwie to nieco więcej, bo jeden z nich to aż 4 tomy. Zobaczcie, na jakie książki wychodzące w marcu warto moim zdaniem zwrócić uwagę.


LITERATURA PIĘKNA


Wydawnictwo Albatros ma dar wydawania dziwny, specyficznych, a jednocześnie dobrych i przyciągających uwagę powieści. 11 marca wypuszczają powieść Diane Satterfield «Była sobie rzeka», w której mieszkańcy pewnej wioski próbują rozwikłać zagadkę zmarłej dziewczynki, która rzekomo godzinę po swojej śmierci później ożyła. Bardzo mnie ciekawi ta historia!

Na «Amerykański brud» Jeanine Cummins pewnie nie zwróciłabym uwagi (chociaż okładka jest świetna!), ale wiele osób od początku roku cieszyło się na wieść o polskim wydaniu tej powieści, więc zapadła mi w pamięci. Później wczytałam się w opis, a tam mowa m.in. o Lydii, która prowadzi własną księgarnię. Do tego sama książka zapowiada się na jedną z tych wielkich amerykańskich powieści, a takie uwielbiam, więc sami widzicie, musiała znaleźć się w tym wpisie. Premiera 25 marca.

Książek na temat II wojny światowej raczej unikam, ale opis powieści Jennifer Rosner «Żółty ptak śpiewa» mnie zaintrygował. Dzięki Wydawnictwu Otwarte jestem już po lekturze i mogę wam napisać, że warto sięgnąć po ten tytuł. Premiera 11 marca.

Pulitzer w kategorii fiction to jedna z dwóch nagród literackich, której laureatów pilnie śledzę i staram się czytać. Na zwycięzcę z 2018 roku musieliśmy poczekać, ale wreszcie wiadomo, że książkę wypuszcza Wydawnictwo W.A.B. Premiera «Marnego» Andrew Seana Greena 25 marca.

Marcowa propozycja od Wydawnictwa Literackiego, «Powietrze, którym oddychasz» Frances do Pontes Peebles podobno ma przypaść do gustu osobom, którym podobało się «Siedmiu mężów Evelyn Hugo» Taylor Jenkins Reid. Ja zaliczam się do tej grupy, więc jestem bardzo ciekawa książki Peebles, która ma mnie zabrać do Rio de Janeiro lat 30. XX wieku. Jak najbardziej piszę się na taką podróż. Premiera 25 marca.


LITERATURA DZIECIĘCA


Kiedy zobaczyłam okładkę «Ptaków i ich piór» Britty Teckentrup, musiałam zapoznać się z jej opisem. To książka nagrodzona na prestiżowych targach książki dziecięcej w Bolonii (najważniejsze targi książki dla dzieci na świecie), w której autorka i ilustratorka opowiada o piórach ptaków. Jestem pewna, że to coś pięknego. Premiera 25 marca.

W lutym Wydawnictwo Nasza Księgarnia wypuściło trzy tomy Muminków Tove Jansson w nowej szacie graficznej, a w marcu do księgarni wejdą kolejne cztery. Jestem zakochana w tych okładkach i właśnie one zmotywowały mnie to sięgnięcia po tę serię. Czas nadrobić braki! Premiera kolejnych tomów w nowym wydaniu 11 marca.

Uwielbiam książki dla nieco starszych dzieci wydawane przez Wydawnictwo Literackie. Są nie tylko pełne magii, ale też mądrości. 11 marca w księgarniach pojawi się «Szczypta magii» Michelle Harrison, historia trzech sióstr i rodzinnej klątwy. Nie mogę doczekać się lektury!


NON-FICTION


Kiedy widzę kolejny tytuł z serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne, tak naprawdę nie muszę się nawet za bardzo wczytywać, o czym jest. I tak chcę go do swojej kolekcji. Ale «Król darknetu. Polowanie na genialnego przestępcę» Nicka Biltona, reportaż o Rossie Ulbrichtcie, zapowiada się bardzo ciekawie. Premiera 11 marca.

Od przeczytania «Jeźdźca miedzianego» Pauliny Simons, Rosja niezwykle mnie fascynuje i żałuję, że moja doba jest taka krótka i lista książek do przeczytania się nie kończy, bo chętnie poświęciłabym literaturze związanej z tym krajem więcej czasu. W marcu wychodzi wznowienie w nowej oprawie książki Igora Sokołowskiego «Spokojnie. To tylko Rosja» i jestem bardzo ciekawa tego tytułu. Premiera 25 marca.

Trafiając na «Jakoś wkrótce» Kelly i Zacha Weinersmithów, jej opis przypomniał mi wspaniałe «Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym kosmosie» Jorge Chama i Daniela Whitesona. Myślę, że książka Weinersmithów na temat nowych technologii będzie równie zabawna. Premiera 25 marca.

Nie do końca wiem, w której kategorii umieścić ten tytuł, bo opis jest niejasny i na jednych stronach określana jest jako literatura piękna, a na innych jako literatura faktu. W każdym razie «Ewangelia według węgorza» Patrika Svenssona ma nie tylko przepiękną okładkę, ale też fascynujący opis. Premiera 25 marca.

Uwielbiam Janinę Bąk znaną w sieci jako Janina Daily i jej humor (chociaż do jej profilu na Instagramie miałam dwa podejścia) i pilnie śledziłam jej relację związaną z pisaniem książki. I wreszcie jest! 25 marca premierę będzie miało «Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla» i jak bardzo nie lubię statystyki (studia na wydziale psychologii mi ją obrzydziły), tak tej książki jestem ogromnie ciekawa.

Przyznajcie sami, marzec zapowiada się naprawdę apetycznie. Dajcie znać, na jakie książki wy czekacie i czy coś z tytułów przedstawionych przeze mnie was zaciekawiło.

Do przeczytania!