Maj. Do niedawna jeszcze miesiąc oznaczający Warszawskie Targi Książki, na które czekało wielu książkoholików, a tym samym miesiąc wielu ciekawych premier. Jak będzie w tym roku?

Jak wiemy, o targach stacjonarnych możemy jeszcze chwilę pomarzyć, ale na pewno pojawią się jakieś zastępcze wirtualne. Jeśli zaś chodzi o premiery… powiem wam, że jestem rozczarowana i zadowolona jednocześnie. Znalazłam dla siebie zaledwie 8 książek, trochę mało jak na maj, ale jednocześnie – mała liczba daje większe szanse, że zapoznam się z większością z nich. Zobaczcie, co wpadło mi w oko.


BELETRYSTYKA


Pamiętacie głośnego «Marsjanina» Andy’ego Weira? W maju Wydawnictwo Muza wypuszcza jego trzecią książkę – «Projekt Hail Mary» – i powiem wam, że zdecydowanie jest na co czekać. Premiera 5 maja.

Nie wiem, czy na «Listowieść» Richarda Powersa zwróciłabym uwagę, ale to książka nagrodzona Pulitzerem w 2019 roku, więc zdecydowanie chcę się z nią zapoznać. Dobrze, że w końcu doczekaliśmy się tłumaczenia. Premiera 5 maja.


NON-FICTION


Reportaż o parapaństwach – przyszłoby wam coś takiego do głowy? Bo mnie w życiu! Ale kiedy zobaczyłam tytuł «Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i państwa wymyślone» Macieja Grzenkowicza, zdecydowanie poczułam, że chcę dowiedzieć się więcej na ten temat. Premiera 19 maja.

Widzę nazwisko Jon Krakauer i wiem, że o czym by nie był jego reportaż, biorę go w ciemno. «Wszystko za życie» to starszy tytuł poświęcony życiu Chrisa McCandlessa, supertrampa. Brzmi ciekawie! Internet mówi, że to też wznowienie, ale już w serii amerykańskiej to premiera, zatem can’t wait! Premiera 26 maja.

A co powiecie na książkę popularnonaukową na temat podziemi? Ale nie chodzi o zwierzęta czy rośliny, a jaskinie, bunkry i opuszczone stacje metra. «Podziemie. Świat pod naszymi stopami» Willa Hunta zapowiada się bardzo ciekawie. Premiera 5 maja.

Jestem fanką list i odhaczania kolejnych pozycji na nich, dlatego «Potęga checklisty. Jak zrobić coś lepiej» Atula Gawande od razu wpadła mi w oko, choć raczej po takie książki nie sięgam. Ale o tej nie mogłam nie wspomnieć. Premiera 5 maja.

Kolejna książka Neila deGrasse Tysona przed nami, tym razem w duecie z Jamesem Trefilem. Premiera «Pytania z kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy» 19 maja.


LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY


Jestem fanką dwóch poprzednich książek Marii Hesse, więc niesamowicie ucieszyłam się na wieść o kolejnej. I to jeszcze o Marilyn Monroe! Premiera «Marilyn. Biografia» 26 maja

Może znalazłam dla siebie zaledwie 8 premier, ale za to jakich. Zdecydowanie nie mogę się doczekać ich wszystkich. A na jakie książki wy czekacie w maju?

Do przeczytania!