Witajcie w lutym! Po dosyć spokojnym wydawniczo styczniu, czas powoli wychodzić ze snu zimowego. Warto tym bardziej, że czytelniczo jest w czym wybierać!

Dla siebie (i dla was) znalazłam 13 ciekawych tytułów, ale na upartego mogłoby ich być jeszcze więcej. Niby najkrótszy miesiąc roku, a zapowiada się bardzo intensywnie, jeśli chodzi o premiery wydawnicze. Sami zobaczcie.


BELETRYSTYKA


To chyba jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie w lutym książek. Kolejna powieść Diane Setterfield! Dwie poprzednie były świetnie i jestem bardzo ciekawa, co autorka wymyśliła tym razem. Premiera «Czarnych skrzydeł czasu» 9 lutego.

W lutym Wydawnictwo Dolnośląskie wraca do kryminałów Agathy Christie i wypuszcza kolejny tytuł w przepięknym wydaniu. Mowa o «Zagadce Błękitnego Ekspresu». Premiera 23 lutego.

Kelly Barnhill znana była polskim czytelnikom z literatury dziecięcej, czas teraz na coś dla dorosłych. «Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie» to zbiór dziewięciu opowiadań i choć nie jestem fanką krótkiej formy, myślę, że z tym tytułem zdecydowanie będę chciała się zapoznać. Premiera 9 lutego.

Nie do końca wiem, w której kategorii umieścić nową książkę Marie Benedict, ale że autorka do tej pory znana była z biografii fabularyzowanych, chyba «Zniknięcie Pani Christie» to powieść właśnie. I czy powieść, czy jednak non-fiction, zapowiada się równie ciekawie! Premiera 23 lutego.

Lubię powieści Jane Austen, a Jane Austen jako bohaterka powieści? Czemu nie! 23 lutego wychodzi «Jane i miłość» Rachel Givney i zapowiada się bardzo przyjemnie.

Dwie poprzednie książki Yoko Ogawy były świetne i podbiły serca czytelników. Kolejna zapowiada się równie ciekawie, tym bardziej, że była nominowana do Międzynarodowego Bookera. Premiera «Podziemia pamięci» 8 lutego.


NON-FICTION


Nigdy specjalnie nie interesowałam się starożytnością, może dlatego, że tak mocno wałkowało się ją w szkole, ale książka Andrzeja Ćwieka «Hieroglify egipskie. Mowa bogów» mnie zaintrygowała. Premiera drugiego wydania 23 lutego.

Uwielbiam książki o kosmosie, ale najczęściej sięgam po takie, gdzie najważniejsza jest treść. Nowa książka brytyjskiego astronauty Tima Peake’a «Halo, czy to Ziemia? Jak nas widać z kosmosu» zapowiada album pełen fantastycznych zdjęć i ciekawych historii stojących za ich powstaniem. Nie mogę się doczekać! Premiera 9 lutego.

Książka o powstaniu Instagrama rozbudziła moją ciekawość podobnym omówieniem innych wielkich firm, dlatego od razu zwróciłam uwagę na książkę «Facebook. A miało być tak pięknie» Stevena Levy’ego. Premiera 23 lutego.

Nie przepadam za poradnikami, ale lubię Kasię Czajkę-Kominiarczuk i jestem bardzo ciekawa jej najnowszej książki, tak różnej od tego, czym się zajmuje w sieci i literacko. Mowa o «Mam nadzieję», poradniku „dla wszystkich tych, którzy starają się zachować zdrowie psychiczne w czasach, gdy świat zdaje się walić”. Premiera 23 lutego.

Nie przeczytałam jeszcze poprzedniej wznowionej przez Wydawnictwo Marginesy książki Jürgena Thorwalda, a tu już wychodzi kolejny bardzo ciekawy tytuł – «Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych». Premiera 9 lutego


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


Słyszałam wiele dobrego o reportażach Ilony Wiśniewskiej i na początku myślałam, że jej nowa książka to również non-fiction, ale okazuje się, że to opowieść dla młodych czytelników, wciąż jednak orbitująca wokół północnej półkuli. Premiera «Przyjaciela Północy» 9 lutego.

Pierwsza książka dla dzieci Kiran Millwood Hardgrave mnie nie zachwyciła, druga za to była świetna. Jak będzie z trzecią? 23 lutego premierę ma «Sofia, dziewczyna z kościanego domu». Opis brzmi nieco mrocznie, magicznie, ale i intrygująco.

To która z tych książek musi znaleźć się na waszych półkach lub czytnikach? Dajcie znać.

Do przeczytania!