Luty, miesiąc walentynek, a w moich zapowiedziach ani jednego romansu! Ale właściwie ja już nie czytam romansów, więc nic w tym dziwnego. Wypatrzyłam za to kilka innych ciekawych tytułów.

Nie wiem, czy to przez moje wyzwanie niekupowania w tym roku książek, czy zrobiłam się aż tak wybredna, ale przeglądając lutowe zapowiedzi wydawnicze, wypatrzyłam dla siebie zaledwie 10 interesujących mnie tytułów. I tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że nie ilość jest ważna, a jakość. No, zobaczcie sami!


LITERATURA PIĘKNA/FANTASTYKA


Wydawnictwo Literackie wie, jak przykuć moją uwagę. W styczniu wydali nową powieść islandzkiej pisarki, której debiut ogromnie mi się podobał, a teraz znów chcą nas przenieść na tę jedyną w swoim rodzaju wyspę, ale za sprawą pisarki brytyjskiej. Caroline Lea «Kobiecie za szkła» przenosi nas do Islandii w XVII wieku. Opis zapowiada bardzo ciekawą historię. Premiera 12 lutego.

Na tę książkę Margaret Atwood czekał cały świat, chociaż ja uważam, że «Opowieść podręcznej» nie potrzebuje kontynuacji. Nie zmienia to faktu, że i tak jestem ciekawa «Testamentów». Premiera 26 lutego.


LITERATURA POPULARNONAUKOWA


Poprzednia książka Toma Phillipsa «Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko» była jedną z najlepszych książek, jakie czytałam w zeszłym roku, jestem więc bardzo ciekawa kolejnej – «Prawda. Krótka historia wciskania kitu». Tym bardziej, że w opisie jest mowa o Trumpie. Premiera 26 lutego.

W klimatach książek Phillipsa zdaje się być «Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy» Nathaniela Richa. Z jednej strony takie książki działają mocno depresyjnie na moją psychikę, ale z drugiej uważam że są bardzo potrzebne i chętnie zapoznałabym się z tym tytułem. Premiera 12 lutego.

Kontynuując amatorską przygodę z komiksami, u wydawnictwa Marginesy wypatrzyłam kolejny ciekawy tytuł. «Zmysły» Matteo Farinelli to popularnonaukowa powieść graficzna, jak sam tytuł wskazuje, o zmysłach: wzroku, smaku, dotyku itd. Zapowiada się bardzo ciekawie. Premiera 12 lutego.


NON-FICTION


Wydawnictwo Czarne jest moim nr 1 w kategorii reportaż. Tym razem wśród ich lutowych zapowiedzi wypatrzyłam «Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii» Małgorzaty Sidz, czyli reportaż poświęcony jednemu ze skandynawskich krajów, o którym chyba jeszcze nie czytałam żadnego reportażu. Premiera 12 lutego.

Unikam tzw. literatury obozowej, Holokaustu, antysemityzmu, ale «Dziennik Annie Frank», czyli zapiski Anny, która wraz z rodziną i innymi Żydami ukrywała się w małym mieszkaniu w Amsterdamie to książka klasyczna i chyba kultowa, więc chciałabym się z nią zapoznać. 26 lutego wydawnictwo Znak Horyzont wypuszcza trzecie wydanie tego tytułu.


LIT. DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


Nie czytałam jeszcze «Niedźwiedzia i słowika», ale od dawna mam ochotę na książki Katherine Arden. Czekałam, aż cała trylogia będzie u nas dostępna i wychodzi na to, że w końcu się doczekam, bo premiera ostatniej części, «Zimy czarownicy», już 12 lutego. Trylogia jest oparta na rosyjskim folklorze, przez co jeszcze bardziej jestem jej ciekawa.

W zeszłym roku zachwycałam się poradnikiem dla dojrzewających dziewczyn napisanym przez Sonye Renee Taylor «Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu», a teraz wydawnictwo Znak Emotikon wypuszcza podobny tytuł, ale dla chłopców. Premiera «Ciało – śmiało! dla chłopaków. Przewodnik po dojrzewaniu» Scotta Todnema 26 lutego.

Jak wiecie, uwielbiam książki o kosmosie, czy to dla dorosłych, czy dla dzieci, czy literaturę popularnonaukową, czy kosmos w beletrystyce. Nie mogłabym więc nie zwrócić uwagi na serię przygodową stworzoną przez córkę Stephena HawkingaLucy Hawking – w duecie ze sławnym ojcem. 4 lutego ma ukazać się trzeci tom serii – «George i Wielki Wybuch».

Luty zapowiada się raczej skromnie pod względem ilości interesujących mnie tytułów, ale te, które mają się pojawić, w pełni mnie satysfakcjonują. A kto wie, może wyskoczy jeszcze kilka nowości, których na razie wydawnictwa nie komunikują. Dajcie znać, czy jakieś tytuły wpadły wam w oko.

Do przeczytania!