Wiecie, za co lubię Wydawnictwo MG? Za to, że wydają takie właśnie “starocia”, których wcześniej w Polsce nie było. Edith Wharton to amerykańska pisarka żyjąca na przełomie XIX i XX wieku, ale «Lśnienie księżyca» dopiero niedawno miało swoją premierę w Polsce. Lepiej późno niż wcale!

Bohaterami powieści jest dwójka młodych, biednych ludzi, którzy obracają się w bogatych kręgach i korzystają z przywilejów przyjaźnienia się z zamożnymi ludźmi. Zamożnymi, ale i zepsutymi. Susy i Nicka nie stać na to, aby jako małżeństwo mogli samodzielnie się utrzymać, ale mimo to postanawiają zaryzykować. Zawarli jednak umowę: jeśli któreś z nich trafi na “dobrą partię”, bez skrupułów może wziąć rozwód. Nie przewidzieli jednak, że to nie inni staną na drodze ich szczęści, ale własne przyzwyczajenia…

Susy bardzo szybko zyskała moją sympatię, zaś do Nicka długo nie mogłam się przekonać. Chociaż dziewczyna jest nieco trzpiotowata, szczęście męża przedkłada nad własne, czego ten drugi niestety nie potrafi dostrzec. Wharton stworzyła historię wokół wątku, który niesamowicie mnie drażni, nie tylko w literaturze, ale i w prawdziwym życiu. Bohaterowie książki, zamiast otwarcie porozmawiać o swoich uprzedzeniach, zamiast spróbować zrozumieć drugą stronę, wolą wszystko zaprzepaścić swoim uporem… I tak jest właśnie z Nickiem. Mężczyzna próbuje być “lepszy” od swojej żony, a okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Ale! Gdyby nie ten wątek, książka nie miałaby racji bytu, dlatego chyba czas, abym przyzwyczaiła się, że ludzie po prostu nie potrafią rozmawiać otwarcie.  

Bardzo podoba mi się przemiana głównej bohaterki z dziewczyny, dla której liczą się pieniądze, wygodne życie i dobre znajomości, w kobietę, która stopniowo odkrywa, co naprawdę w życiu jest ważne. Susy i jej rozterki są najmocniejszymi elementami powieści Wharton. Podoba mi się też sam klimat tej książki. «Lśnienie księżyca» zostało wydane w latach 20. XX w., obstawiam więc, że również akcja powieści dzieje się w tamtym czasie.

Podsumowując: Edith Wharton stworzyła bardzo ciekawą powieść, chociaż sam wątek główny nieco mnie irytował. Dla fanów lat 20. XX wieku to must read.

 

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu MG

 

«Lśnienie księżyca» Edith Wharton to powieść, która przedstawia życie dwójki dobrze urodzonych, ale biednych, ludzi. Pisarka odkrywa blaski i cienie ówczesnych bogatych kręgów wykorzystując do tego młode małżeństwo – Susy i Nicka – których właściwie nie stać na to, aby być razem. Nieco irytował mnie główny wątek i postać Nicka, bardzo szybko jednak polubiłam Susy i ogromnie podoba mi się jej przemiana.