Ponieważ w grudniu większość wydawnictw idzie na urlop i zazwyczaj ten miesiąc nie obfituje w ciekawe propozycje, listopadowe zapowiedzi będą ostatnimi w tym roku. Październik, z racji targów książki w Krakowie, był naprawdę bogaty w interesujące tytuły, a jak będzie teraz?

Przyznam wam, że trochę się obawiałam przeglądać strony wydawnictw, bo moja lista must read powoli osiąga niebezpieczną długość. Na szczęście te ostatnie zapowiedzi okazuję się być dosyć spokojne. Mam dla was 11 propozycji, w tym kilka bardziej na grudzień, niż listopad, pod względem tematyki.


LITERATURA PIĘKNA


Zacznijmy od pewnej cegiełki. Edward Rutherfurd wraca z kolejną powieścią poświęconą historii miasta. Tym razem na swój cel obiera «Dublin», jak sam tytuł wskazuje. Dotychczas pióra tego autora ukazały się beletrystyczne dzieje Nowego Jorku, Paryża i Rosji. O «Nowym Jorku» słyszałam wiele dobrego, a z racji mojej miłości do tego miasta, nie mogłam nie zapragnąć tej książki. Mam ją już na półce, ale jej pokaźne rozmiary nieco mnie przerażają. Z pomocą przyszedł mi czytnik i w najbliższych planach mam zamiar zabrać się za ebooka. A «Dublin»? Jestem pewna, że też będzie genialny. Koniecznie muszę zaopatrzyć się we wszystkie tytuły tego pisarza. Premiera 28 listopada

Na początku tego roku bardzo głośno było o powieści Andre Acimana «Tamte dni, tamte noce» za sprawą ekranizacji nominowanej do Oscara. Zarówno film, jak i książka zbierały sprzeczne opinie: dla jednych było to arcydzieło, dla innych niczym nie wyróżniająca się, momentami niesmaczna, historia. Mnie uwiódł klimat książki – włoskie, leniwe lato. Bardzo chętnie przeczytam więc też nową powieść Acimana, «Osiem białych nocy». Tym razem jednak główny wątek dotyczy relacji hetero-, nie homoseksualnej. Premiera 28 listopada.

Listopad to miesiąc mojego ulubionego pisarza, Erica-Emmanuela Schmitta. Co roku wydawnictwo Znak Literanova właśnie w listopadzie wydaje jego nowe książki. Czasem są to tytuły rzeczywiście świeże, czasem odkopane gdzieś z początków bogatego dorobku pisarza. Jak jest z «Zemstą i przebaczeniem»? Tego jeszcze nie wiem, ale zdecydowanie nie mogę się doczekać. Premiera 14 listopada.

I na koniec coś z literatury młodzieżowej. Ponieważ jest to zaledwie jeden tytuł, tym razem trafił do jednej kategorii z książkami dla dojrzalszych czytelników. Alwyn Hamilton i «Buntowniczka z pustyni» powracają ze zbiorem opowiadań «Opowieści z morza i piasku». Chociaż nie lubię krótkiej formy i ostatni tom trylogii Hamilton też nieco mnie rozczarował, chętnie wrócę do tego świata. Premiera 14 listopada.


Misz-masz


W tym roku pokochałam R.J. Palacio «Cudownego chłopaka», bardzo jestem więc ciekawa kolejnej książki powiązanej z Auggiem, «356 dni cudowności. Księga wskazań pana Browne’a». Książka składa się z 365 cytatów, po jednym na każdy dzień, i jestem pewna, że to będą zdecydowanie cudowne, mądre i motywujące cytaty. Premiera 14 listopada.

Uwielbiam filmowe Uniwersum Marvela i w każdym filmie wypatruję autora oryginalnych komiksów, Stana Lee. To prawdziwy mistrz i człowiek-legenda, dlatego nie mogłabym przeoczyć jego biografii. Wydawnictwo SQN już kilka miesięcy temu umieściło informację o książce Boba Batchelora na swojej stronie, więc przy przygotowywaniu każdych zapowiedzi sprawdzałam dodatkowo, czy znana jest już konkretna data premiery. I jest, nareszcie! «Stan Lee. Człowiek-Marvel» w księgarniach ukaże się 14 listopada.

Kocham Jacka Fedorowicza. Jego poczucie humoru, cięty język, trafne obserwacje i inteligentna satyra zdecydowanie do mnie trafiają. Bardzo się cieszę, że na rynek wychodzi kolejny zbiór jego felietonów, «Chamo sapiens» (premiera 14 listopada). Przy okazji bardzo polecam wam dwa wcześniejsze tytuły, «Święte krowy na kółkach»«W zasadzie tak».

W zeszłym roku zakochałam się w literaturze popularnonaukowej dotyczącej kosmosu, w tym – moja miłość tylko się pogłębiła. Wydawnictwo Insignis szykuje kolejną książkę Neila de Grasse Tysona, którego ja pokochałam za prowadzenie fantastycznego programu «Cosmos: A Spacetime Odyssey». Premiera «Kosmicznych zachwytów» 14 listopada. Opis książki brzmi bardzo interesująco!


Literatura obyczajowa świąteczno-zimowa


W grudniu planuję czytać tylko takie książki (będzie o tym dokładny wpis), dlatego przeglądając zapowiedzi listopadowe wypatrzyłam też kilka tytułów w sam raz odpowiadających moim planom.

Richard Paul Evans powraca z nową książką. «Tajemnica pod jemiołą» jest ostatnią częścią trylogii, mam jednak nadzieję, że znajomość dwóch poprzednich nie jest obowiązkowa. Na stronie wydawnictwa Evans nazwany został mistrzem świątecznych opowieści. Sprawdzę, czy to nie czcze słowa i dam wam znać. Premiera 14 listopada.

A teraz książka, na myśl o której skaczę z radości. Wydawnictwo Literackie wydaje świąteczną powieść Fannie Flagg (właściwie to nie żadna nowość, a trzecie wydanie, ale dla mnie to jak totalna premiera). Myśląc o pisarce od razu przypominam sobie cudowne «Całe miasto o tym mówi», jedną z najpiękniejszych książek tego roku. Mam nadzieję, że «Boże Narodzenie w Lost River» zachwyci mnie tak samo, a może nawet bardziej? Premiera 14 listopada.

Nie jestem fanką polskich obyczajówek, ale właśnie w nich planuję zakopać się w grudniu. Dlaczego by więc nie zacząć od zbioru świątecznych opowiadań polskich pisarek? «Zakochane Zakopane» to „siedem zimowych historii o miłości w Zakopanem”. Dokładnie z takimi lekkimi historiami chciałabym skończyć ten rok. Premiera 14 listopada.

Cieszę się, że listopad zapowiada się nieco luźniej. Wpadło wam coś w oko z moich propozycji? Dajcie znać, na jakie premiery wy czekacie i czy pominęłam coś, na co powinnam zwrócić uwagę.