Listopad to raczej ostatni miesiąc roku, kiedy można jeszcze liczyć na ciekawe premiery książkowe. W grudniu wydawnictwa zbierają siły na nowy rok i interesujących książek pojawia się niewiele.

Co roku odpuszczam wpis z grudniowymi zapowiedziami wydawniczymi, dlatego zapraszam was na ostatni w tym roku zbiór nowości, które czekają nas w nadchodzącym czasie. Wyłapałam 10 tytułów, z którymi chętnie bym się zapoznała: trochę beletrystyki dla dorosłych, trochę non-fiction i dwa tytuły z literatury dziecięcej. Oto one!


BELETRYSTYKA


W październiku tematem przygotowanej przeze mnie akcji czytelniczej była klasyka i w tym temacie wciąż jeszcze wiele tytułów przede mną. Np. «Świat Zofii» Josteina Gaardera, którego nowe wydanie szykuje Czarna Owca. Premiera 11 listopada.

Powoli zbieram tytuły i autorów na #styczeńpopolsku, czyli akcję, w której skupiamy się na polskiej literaturze, i okazuje się, że do swojej listy będę musiała dopisać Joannę Bator. 25 listopada wychodzi jej nowa powieść «Gorzko, gorzko», historia czterech kobiet z czterech różnych pokoleń. Uwielbiam takie książki!

Po wrześniowym nowym pięknym wydaniu «Kobiety w lustrze» Erica-Emmanuela Schmitta, Wydawnictwo Znak Literanova szykuje kolejny tytuł w tej serii okładkowej – «Księga o niewidzialnym». To zbiór pięknych opowiadań, o których opowiem wam niedługo. Premiera 12 listopada.

Jak bym nie unikała wojennej tematyki w literaturze, to i tak dopada mnie kiedy chce. Np. taką «Drogą Panią Bird» AJ Pearce, której opis ogromnie mnie zaciekawił. Koniecznie go przeczytajcie. Premiera 12 listopada.


NON-FICTION


Seria amerykańska Wydawnictwa Czarne nie zawodzi w tym roku i na jego zakończenie też ma w zanadrzu coś, na co warto zwrócić uwagę. «Nomadland. W drodze za pracą» Jessici Bruder to reportaż poświęcony Amerykanom, którzy żyją w przyczepach kempingowych i wędrują nimi po całym kraju w poszukiwaniu kolejnych prac dorywczych. Premiera 12 listopada.

Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z twórczością Yuvala Noaha Harariego, a Wydawnictwo Literackie wypuszcza niedługo jedną z jego książek nie tyle w nowym wydaniu, co w nowej formie, bo opowieści graficznej. Premiera «Sapiens. Narodziny ludzkości» 12 listopada.

W listopadzie wychodzi też pierwsza po otrzymaniu Nagrody Nobla książka Olgi Tokarczuk. Niestety nie w kategorii „literatura piękna”, ale myślę, że jako „non-fiction” też nas nie zawiedzie. «Czuły narrator» to zbiór 12 najważniejszych wykładów i esejów pisarki, premiera 12 listopada.

Uwielbiam Neila deGrasse Tysona więc zawsze kiedy widzę, że wychodzi jakaś jego książka, oczy zaczynają mi błyszczeć. A na listopadową premierę to już zwłaszcza! «Listy do astrofizyka» to zbiór prywatnej korespondencji naukowca, w której ludzie z całego świata pytają go o dręczące ich sprawy. Brzmi smakowicie! Premiera 12 listopada.


LITERATURA DZIECIĘCA


Wydawnictwo Dwie Siostry ma serię wielkoformatowych świetnych książek popularnonaukowych dla dzieci „W Muzeum” i w listopadzie dołączy do nich kolejny tytuł, tym razem o grzybach – «Fungarium» Estery Gayi Katie Scott. Premiera 30 listopada.

Nasza Księgarnia trochę kazała nam czekać, ale w listopadzie w końcu doczekamy się ostatniego w nowej szacie graficznej tomu Muminków. Jestem zakochana w tym wydaniu nie mogłam się doczekać, kiedy cała seria będzie na mojej półce. Premiera nowego wydania «Opowiadania z Doliny Muminków» Tove Jansson 11 listopada.

Dajcie znać, czy coś wam wpadło w oko z tego wpisu i na jakie książki wy czekacie.

Do przeczytania!