Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Ja już czekam na grudzień, kiedy większość wydawnictw działania kieruje na nowy rok, nowości jest niewiele, więc można skupić się na wyczytywaniu własnych zasobów bibliotecznych. Ale zanim grudzień, zerknijmy, jakie książki na nas czekają w listopadzie.

Trochę bałam się, że będzie tego sporo, ale okazuje się, że po ciężkim październiku, w listopadzie wracamy na właściwe tory. Mam dla was 10 propozycji, a wśród nich kilka perełek, których nie mogę się doczekać.


LITERATURA PIĘKNA


Listopad to od kilku lat miesiąc, w którym czekam na jedną najważniejszą książkę – tę od Erica-Emmanuela Schmitta. Na szczęście i w tym roku się jej doczekam. Premiera «Feliksa i niewidzialnego drzewa» 13 listopada.

W grudniu na ekrany kin wchodzi ekranizacja «Szczygła», powieści, za którą Donna Tartt otrzymała Pulitzera. Z tej okazji wydawnictwo Znak wypuszcza nowe wydanie książki, co najważniejsze, nie z jakąś okropną okładką filmową. Nowe wydanie jest podrasowaną wersją starego – zamiast obwoluty, mamy piękny granatowy materiałowy grzbiet z tłoczonymi złotymi literami. Mam już tę wersję w biblioteczce i jestem nią zachwycona! Premiera 13 listopada.

W tym roku moim małym odkryciem jest Edward Rutherfurd. Jego książki na półce miałam od kilku lat, ale dopiero w tym roku udało mi się przeczytać «Nowy Jork», powoli też doczytuję «Rosję». 13 listopada zaś wychodzi «Irlandia», która też na pewno znajdzie się w mojej biblioteczce. To świetne beletrystyczne biografie miast/państw.


NON-FICTION/LITERATURA POPULARNONAUKOWA


Po «Szklanym kloszu», który zrobił na mnie wielkie wrażenie i czułam mały niedosyt, że tak niewiele wiem o Sylvii Plath, nie mogłabym nie zwrócić uwagi na jej «Dzienniki 1950-1962». Wydawnictwo Marginesy jest zdecydowanie w top 5 moich ulubionych wydawnictw i co miesiąc umacnia swoją pozycję. Oby tak dalej! Premiera dzienników 6 listopada.

A może coś grubszego kalibru? W październiku Wydawnictwo MG wypuściło najbardziej znane dzieło Karola Darwina, a teraz Marginesy wydają kolejną jego książkę – «Podróż na okręcie Beagle». Premiera 13 listopada.

Temat niszczenia naszej planety i globalnego ocieplenia jest coraz głośniejszy. Mówi się o ograniczaniu plastiku, o zero waste, ale wciąż jest sporo ignorantów, którzy to wszystko bagatelizują. Może książka «Ziemia nie do życia. Nasza planeta po globalnym ociepleniu» Davida Wallace-Wellsa lepiej do nas przemówi? Premiera 12 listopada.

Nail deGrasse Tyson na dobre skradł moje serce tym, w jaki sposób opowiada o kosmosie, więc niecierpliwie czekałam na kolejną książkę z serii zbiorów jego felietonów i wreszcie się doczekam! Premiera «Kosmicznych rozterek» 13 listopada.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA/KOMIKSY


«Chłopiec, kret, lis i koń» Charliego Mackesy ma być połączeniem «Kubusia Puchatka» i «Małego Księcia». Nie potrzebuję więcej rekomendacji, żeby zapragnąć zapoznać się z tą opowieścią. Premiera 13 listopada.

Wydawnictwo Dwie siostry nie boi się trudnych tematów. «Tippi i ja» Sarah Crossan to historia bliźniaczek syjamskich. Uważam, że nie tylko dzieci, ale i my, dorośli, bardzo takich książek potrzebujemy. Premiera 6 listopada.

Wydawnictwo Marginesy odkryło przede mną w tym roku komiksy i jestem tym faktem bardzo zaskoczona. W listopadzie wypuszczają kolejny ciekawy biograficzny tytuł: «Tamara Łępicka» Virginii Greiner i Daphne Collignon. Chodzi mi ostatnio po głowie, by poznać losy tej malarki, więc ten komiks będzie idealny na początek. Premiera 20 listopada.

Na jakie książki wy czekacie? Dajcie znać, czy wpadło wam coś w oko z mojej listy.

Do przeczytania!