Przeglądam sobie te lipcowe zapowiedzi na stronach wydawnictw i muszę stwierdzić, że ten miesiąc zapowiada się raczej licho, przynajmniej dla mnie. Moją uwagę zwróciło zaledwie 10 książek, ale podejrzewam, że coś jeszcze w międzyczasie wyskoczy.

Czyżby wydawnictwa szykował się na wakacje, aby powrócić we wrześniu z gorącymi jesiennymi premierami? Całkiem możliwe. Albo po prostu to ja zrobiłam się za bardzo wybredna. Zobaczcie, z którymi lipcowymi nowościami chętnie bym się zapoznała.


NON-FICTION


W sierpniu minie 50 lat od okropnej zbrodni dokonanej przez sektę Charlesa Mansona – morderstwa żony Romana Polańskiego Sharon Tate będącej w ciąży i jej gości. W lipcu wychodzą dwa reportaże związane z tym tematem: «Ludzkie potwory. Kobiety Masona i banalność zła» Nikki Meredith z mojej ulubionej serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne (premiera 31 lipca) oraz «Mason. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood» Toma O’Neilla Dana Piepenbringa (premiera 17 lipca). Czytałam inspirowaną zbrodnią sekty Mansona powieść «Dziewczyny» Emmy Cline i bardzo zainteresował mnie temat, ale nie miałam okazji przeczytać czegokolwiek o Mansonie z literatury faktu, więc będzie okazja, żeby to nadrobić.

W lipcu zaś obchodzimy 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, z tej okazji część kosmicznych książek miała premierę już w czerwcu, a teraz pora na nową dawkę. Wydawnictwo Znak literanova wypuszcza tytuł «Człowiek. Istota kosmiczna», w którym Ewelina Zambrzycka rozmawia z Grzegorzem Broną, szefem Polskiej Agencji Kosmicznej (premiera 17 lipca); Zysk i S-ka wznawia literacki reportaż Normana Mailera «Na podbój Księżyca» (premiera 23 lipca), wypuszcza też drugi tom serii dla dzieci napisanej przez Lucy i Stephena Hawkingów «George i poszukiwanie kosmicznego skarbu» (premiera 2 lipca); wydawnictwo Bez Fikcji wydaje «Ścigając Księżyc. Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną» Roberta Stone’a i Alana Andersa (premiera 20 lipca). Będzie co czytać!


BELETRYSTYKA


Uwielbiam książki Jojo Moyes i każda informacja o polskiej premierze jej powieści, nawet tych najstarszych, to dobra informacja. 3 lipca do księgarni wchodzi niepublikowana u nas wcześniej powieść «Kolory pawich piór», którą już miałam okazję przeczytać i moją opinię znajdziecie TU.

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz czytałam jakiś kryminał czy thriller, ale że «Kredziarz» C.J. Tudor zrobił na mnie dobre wrażenie, nie mogę nie zwrócić uwagi na nową powieść tej pisarki – «Zniknięcie Annie Thorne» (premiera 17 lipca).

Uwielbiam klasykę, ale twórczości Kurta Vonneguta jeszcze nie znam. Jednak nowe wydania jego książek od wydawnictwa Zysk i S-ka są ogromnie zachęcające.  9 lipca wychodzi «Syreny z Tytana» i oprócz świetnej okładki, fabuła też zapowiada się bardzo ciekawie.


KOMIKS


Nie sądziłam, że taka książka jeszcze się tu znajdzie, bo niestety nie polubiłam się z komiksami, ale gdy zajrzałam na stronę wydawnictwa Marginesy i ujrzałam okładkę oraz kilka wybranych stron «Fal» AJ Dungo, oniemiałam z zachwytu. Czuję, że to będzie cudowna rzecz, chociaż nigdy nie interesowałam się surfingiem. Premiera 10 lipca.

Dajcie znać, jakie lipcowe premiery są na waszej liście. Czy wasze wybory pokrywają się w jakimś procencie z moimi? Jestem bardzo ciekawa!