Książki o naturze wciąż dzierżą prym i wydawcy cały czas zasypują nas kolejnymi ciekawymi tytułami. W tym gąszczu pojawił się oryginalny poradnik stworzony z myślą o dzieciach. Sam tytuł, «Leśna szkoła dla każdego», niewiele mówi, dlatego w tym wpisie chciałabym Wam przybliżyć tę rewelacyjną książeczkę.

 

Kiedy zaczęłam czytać poradnik Petera Houghtona i Jane Worroll, na myśl nasunęło mi się pytanie: do czego to doszło, że trzeba czytać specjalne książki, aby wiedzieć, jak dzieci powinny bawić się na świeżym powietrzu. Ta wszechogarniająca świat technika chyba ogłupia ludzkość. Kiedy miałam 5-10 lat, zabawy na powietrzu i blisko lasu były dla mnie czymś oczywistym, a teraz okazuje się, że to jakieś novum i fanaberie ludzi, którzy pragną powrotu do życia w zgodzie z naturą. Spacerując niedawno po Łazienkach Królewskich minęłam chłopca w wieku około 6-7 lat, który posłusznie dreptał za rodzicami, wpatrzony w swojego smartphona, namiętnie na nim grając. Przerażające…

Wracając do tematu książki. Zachwyciła mnie jej okładka i wnętrze, ale kiedy zaczęłam lekturę, byłam sceptycznie nastawiona z powodu, o którym wspominałam wyżej. Jednak z biegiem stron coraz bardziej podobała mi się treść. Opisane zabawy są nie tylko ciekawe, ale również kreatywne. Dzieci poprzez zabawę mogą się rozwijać, uczyć, pobudzać swoją wyobraźnię, lepiej poznawać naturę. Houghton i Worroll przedstawiają pomysły na zabawy bardzo aktywne i nieco spokojniejsze. Przy większości z nich potrzebny jest nadzór dorosłych, a to idealny sposób na rodzinną integrację, na zacieśnianie więzi.

Moim zdaniem ta książka powinna znaleźć się w domu każdego rodzica. W dzisiejszych czasach zbyt mało czasu poświęcamy na spędzanie wspólnego czasu z dziećmi, przez co te zbyt szybko zaprzyjaźniają się z nowymi technologiami. Czas spędzony na łonie natury ma same plusy i powinniśmy dobrze wykorzystywać dzieciństwo milusińskich, dopóki możemy.

 

«Leśna szkoła dla każdego» to świetna książka. Zarówno treść jak i skład są dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Polecam!

 

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza

 

«Leśna szkoła dla każdego» to fantastyczny poradnik dla rodziców, którzy chcieliby spędzać z dziećmi więcej czasu na wspólnych zabawach na łonie natury. Przedstawione zabawy są ciekawe, uczą dzieci kreatywności, odpowiedzialności i przybliżają im przyrodę. Ta książka powinna znaleźć się w biblioteczce każdego rodzica!