Tak, to już kwiecień. Też jesteście w szoku? Po obfitym w ciekawe nowości marcu trochę obawiam się zaglądać na strony wydawnictw w poszukiwaniu premier kwietniowych, ale z drugiej strony… Nowych książek nigdy za wiele. Prawda?

Wydawało mi się, że kwiecień trochę zwolni po marcu i przed majem, ale okazuje się, że i ten miesiąc szykuje dla nas wiele ciekawych tytułów. Znalazłam dla siebie aż 12 książek, które z chęcią bym przeczytała lub których nowe wydania będą mnie kusiły swoim pięknem. Ciekawi, jakie to tytuły?


BELETRYSTYKA


Zacznijmy od premiery, na którą czekam zdecydowanie najbardziej – w kwietniu wychodzi nowa książka Ignacego Karpowicza «Cicho, cichutko». Opis zapowiada kolejną po «Sońce» i «Miłości» bombę emocjonalną. Premiera 14 kwietnia.

Nie wiem, czy sama zwróciłabym uwagę na «Dziewczyna, kobieta, inna» Bernardine Evaristo, bo akurat nie śledzę laureatów Bookera, ale coraz częściej widzę tę książkę na Instagramie, a opis mówiący o przedstawieniu Wielkiej Brytanii poprzez historie 12 kobiet zdecydowanie mnie zachęca. Premiera 14 kwietnia.

Musicie przyznać, że już okładka «Snu o okapi» Mariany Leky sprawia, że zainteresowanie tą powieścią rośnie. Ale opis fabuły jest nie mniej fascynujący. Premiera 14 kwietnia.

A co powiecie na ciekawy debiut? Wydawnictwo SQN 7 kwietnia wydaje debiutancką powieść Pawła Radziszewskiego «Pomiędzy», a sam opis fabuły jest totalnie magiczny. W okolicach premiery napiszę wam o tej książce więcej, ale już teraz zwróćcie na nią uwagę.

Choć mam już jedną biografię fabularyzowaną Fridy na półce (wciąż niestety nieprzeczytaną), to nie przeszkadza mi zainteresować się kolejną. Wydawnictwo Znak 14 kwietnia wypuszcza powieść «Frida Kahlo i kolory życia» Caroline Bernard.

MG odświeża ostatnio powieści sióstr Brontë i w kwietniu nowego wydania doczekają się kultowe «Wichrowe wzgórza». Oprawione w twardą płócienną oprawę z piękną grafiką na okładce naprawdę kuszą. Premiera wydania 14 kwietnia.

Czy sprzedałam poprzednią kolekcję kryminałów Agathy Christie, żeby móc zbierać je w nowym, fantastycznych wydaniu? Być może. Pozwólcie zatem, że zostawię tu informację o kolejnym tytule w tej serii. Premiera nowego wydania «Kurtyny» 14 kwietnia

Wydawnictwo Dwie Siostry kojarzy się z literaturą dziecięcą, ale czasem wypuszczają też coś dla starszych czytelników. Co powiecie na «Inwazję Jaszczurów» Karela Capeka z… ilustracjami? Jestem bardzo ciekawa, jak to wyjdzie. Premiera 21 kwietnia.


NON-FICTION


Kategorię non-fiction zaczynamy, jak prawie zawsze, od propozycji Wydawnictwa Czarne. W kwietniu wychodzi m.in. nowy reportaż w serii amerykańskiej – «Śladów pobicia brak. W pułapce przemocy domowej» Rachel Louise Snyder. Z pewnością nie będzie to łatwa lektura, ale temat jest ważny. Premiera 21 kwietnia.

Kolejny tytuł, już z serii Reportaż, dotyczy lotnictwa. «Lecę. Piloci mi to powiedzieli» Jana Pelczara to opowieści pilotów i pilotek, jestem bardzo ciekawa, czy jedynie polskich, czy też innych narodowości. Premiera 28 kwietnia.


LITERATURA DZIECIĘCA I MŁODZIEŻOWA


Wydawnictwo MG «Małymi kobietkami» rozpoczęło przepiękną wydawniczo serię klasyki literatury dziecięcej i teraz idą dalej. W kwietniu pojawi się w niej «Mała księżniczka» Frances Hodgson Burnett i wygląda na to, że będzie równie piękna, co wspomniana już powieść Alcott. Premiera wydania 14 kwietnia.


KOMIKS


Dawno nie wspominałam o żadnym komiksie, ale w kwietniu zdecydowanie czekam na jeden ważny tytuł – graficzne wydanie «Opowieści podręcznej» Margaret Atwood w adaptacji Renee Nault. Premiera 14 kwietnia.

Przyznajcie sami, jest na co czekać w tym miesiącu. Z którymi książkami chcielibyście się zapoznać? A może czekacie na inny świetny tytuł? Dajcie znać.

Do przeczytania!