Tworzę ten wpis z pewną niepewnością, bo w marcu niektóre zaplanowane premiery książek, ze względu na wiadomo jaką sytuację, zostały przełożone na później i nie wiadomo, czy w kwietniu nie powtórzy się to samo. No cóż, zaryzykujmy.

Obawiałam się, że nie znajdę tylu interesujących mnie premier, żeby ten wpis w ogóle powstał, ale ostatecznie moją uwagę zwróciło sześć książek. To kompletny misz masz i musiałam połączyć niektóre kategorie, ale ja w tej sytuacji widzę też plusy. W końcu im mniej książek na liście, tym większa szansa, że uda nam się je wszystkie przeczytać, prawda?


NON-FICTION | LITERATURA POPULARNONAUKOWA

Kiedy zobaczyłam tę zapowiedź, aż zapiałam z zachwytu. W «Pokaż mi swoją bibliotekę» Aleksandra Rybka rozmawia z pisarzami, dziennikarzami i innymi znanymi osobami o ich zbiorach książkowych. Czy to nie brzmi fantastycznie? Premiera 15 kwietnia.

Nie sięgam już tak często po książki popularnonaukowe, jak kiedyś, ale «How to. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów» Randala Munroe już samym tytułem zapowiada się ciekawie. Premiera 15 kwietnia.


BELETRYSTYKA | KOMIKS | LITERATURA DZIECIĘCA

Lubię odkrywać kolejnych polskich pisarzy, a nie miałam jeszcze okazji czytać żadnej książki Zośki Papużanki, więc może «Przez» będzie dobrym wyborem na pierwsze spotkanie? Powieść o mężczyźnie, który przez okno własnego mieszkania podgląda i fotografuje mieszkańców sąsiedniego bloku brzmi intrygująco. Premiera 15 kwietnia.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Bereniki Miszczuk nie było udane, ale jej nowa książka, komedia kryminalna «Ja cię kocham, a ty miau» tak bardzo mnie intryguje, że chętnie dałabym autorce drugą szansę. Premiera 15 kwietnia.

Uwielbiam biograficzne powieści graficzne wydawane przez Marginesy. W kwietniu szykuje się nie byle gratka, bo komiks o George’a Orwellu. Premiera «Orwella» Pierre’a Christina i Sebastiena Verdiera 22 kwietnia.

Książki dla dzieci, w których poruszany jest temat niepełnosprawności, uważam za niezwykle ważne i potrzebne, dlatego nie mogłabym nie zwrócić uwagi na «Między mną a czereśnią» Paoli Peretti w które 9-letnia Mafalda traci wzrok i musi odnaleźć się w nowym świecie. Premiera 15 kwietnia.

To chyba najskromniejsze zapowiedzi wydawnicze w tym roku, ale może to i dobrze? Może dzięki temu uda nam się bardziej skupić na książkach zalegających nam na półkach i czekających już zbyt długo, aż po nie sięgniemy? Dajcie znać, na jakie tytuły wy czekacie i czy coś z mojej listy was zainteresowało.

Do przeczytania!