Rok 2017 był rokiem książek popularnonaukowych. Sama sięgnęłam po kilka tytułów z tej kategorii, a ostatnim przeczytanym była właśnie «Kudłata nauka». Kolejna książka od zwierzętach, a jednak wyjątkowa, bo tym razem patrzymy na nie z innego punktu widzenia.

Dlaczego psy otrząsają się mokrej wody? Jak działa mechanizm picia wody przez koty? Skąd pszczoły wiedzą, gdzie szukać nektaru? Matin Durrani i Liz Kalaugher omawiają różne zachowania zwierząt wyjaśniając je za pomocą praw fizyki. Okazuje się, że zwierzęta potrafią być niezwykle sprytne i w toku ewolucji dostosowują się do warunków, w których żyją.

«Kudłata nauka» to nie tylko kolejna przeczytana przeze mnie w 2017 roku książka popularnonaukowa, ale także kolejna książka, w której jedną z głównych ról odgrywa fizyka. Mimo że nadal wybitnie nie trawię tej dziedziny nauki i wciąż większości praw nie rozumiem, cieszę się, że mam okazję czytać takie tytuły i poszerzać nieco swoje horyzonty. Po raz kolejny napiszę, że lektura takich książek to fantastyczny sposób na to, aby zabłysnąć później w gronie znajomych czy rodziny. Ja non stop katuję najbliższych przeczytanymi ciekawostkami.

Książka Durraniego i Kalaugher składa się z 6 rozdziałów, a każdy z nich omawia inne zagadnienie, np. dźwięk, światło, ciepło. Autorzy opowiadają o różnych zachowaniach zwierząt związanych z danym tematem, a później omawiają prawa fizyki z nimi związane, przytaczając badania naukowców. Większość zwierząt pojawia się tylko raz, ale są i takie, o których autorzy opowiadają niemalże w każdym rozdziale. «Kudłata nauka» to tytuł naszpikowany wiedzą i wiele zachowań zwierząt, a przede wszystkim przyczyny tych zachowań, robi wrażenie. Autorzy starają się przekazywać wiedzę w taki sposób, aby była ona łatwo przyswajalna, ciekawa, a czasem wywoływała uśmiech – zdarzają się humorystyczne elementy, komentarze autorów itp (jednak od czasu przeczytania «Nie mamy pojęcia» żaden popularnonaukowy tytuł nie może równać się humorowi Jorge Chama i Daniela Whitesona <3).

Muszę zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną rzecz. Nie da się tej książki czytać ciągiem, a przynajmniej ja nie byłam w stanie. To właśnie przez to, że jest tak naszpikowana wiedzą. Podczas lektury czułam się mniej więcej tak, jakbym oglądała program przyrodniczy (polecam wyobrazić sobie, że tekst czyta Krystyna Czubówna), dlatego «Kudłatą naukę» musiałam sobie dawkować, ponieważ po kilkunastu stronach czułam się już nieco znudzona, a od nadmiaru fizyki najzwyczajniej w świecie wyłączał mi się umysł.

Z jednej strony to najciekawsza książka popularnonaukowa na temat zwierząt, jaką przeczytałam w ubiegłym roku, z drugiej zaś strasznie ją wymęczyłam przez tą fizykę i nie do końca mogę ją zaliczyć do tych ulubionych. Mimo wszystko polecam, bo temat fauny i fizyki jest bardzo ciekawy.

 

Werdykt: TO READ

*za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak

 

NA SKRÓTY

«Kudłata nauka» Matina Durraniego i Liz Kalaugher to kolejna ciekawa książka popularnonaukowa, którą warto się zainteresować. Autorzy poruszyli bardzo ciekawy temat, wyjaśniając różne zachowania zwierząt za pomocą praw fizyki. Czytając ją przychodził mi na myśl program przyrodniczy z Krystyną Czubówną w roli lektora. Polecam czytać tę książkę po trochu, ponieważ ogrom wiedzy w niej zawartej momentami może przytłaczać.